مدیر عامل شركت آب و فاضلاب تهران از پیشنهاد قیمت ۲۲۰ تومان برای آب بها خبر داد.

داوود مولایی مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص تعرفه آب گفت: به عقیده ما آب باید با قیمت تمام شده خود كه درحال حاضر ۲۲۰ تومان است عرضه شود. رساندن تعرفه آب به مقدار واقعی، ما را در خدمت رسانی به مردم یاری خواهد كرد.

وی در خصوص اعتبار تخصیص یافته به طرح فاضلاب تهران بیان كرد: امسال ۳۵ میلیارد تومان اعتبار برای این طرح در نظر گرفته شده است و در تلاشیم چهار مدول آن را تا سال آینده به بهره برداری برسانیم. جهت رفع مشكلات این طرح به اعتبار بیشتری نیاز است.

وی در مورد اجرای طرح فاضلاب افزود: سال گذشته برای ۱۱ شهر مجوز اجرایی جدید گرفتیم و در حال حاضر در ۱۹ شهر پروژه صادرات اجرایی می‏شود.

مدیر عامل آبفای استان تهران با مورد توجه قراردادن بارندگی‏های سال جاری بیان كرد: در حال حاضر بارندگی‏های موجود برای ما سودی ندارد و در ذخیره سازی تاثیر گذار نیست. برای تامین آب شرب تهران باید احتیاط بیشتری به خرج داد.

وی تصریح كرد: سال آبی سختی را پشت سر گذاشتیم و به خاطر محدودیت‏ها با چالش‏های بسیاری رو به رو بودیم.

این مقام مسوول اذعان داشت: آمارهای هواشناسی حاكی از آن است در سال آبی جاری نزدیك به ۱۸۰ میلیون متر مكعب از حداقل پیش بینی‏ها در سطح استان كمتر باشد.

وی با تاكید بر دقت بیشتر در برنامه ریزی‏ها گفت: بالا بردن ظرفیت استفاده از آب‏های زیر زمینی یكی از محورهایی است كه در برنامه ریزی‏ها مدنظر است.

مولایی تاكید كرد: به لحاظ این كه در شهر تهران از آب‏های سطحی برای تامین آب استفاده می‏شود بارندگی‏ها باید در سدهای لارو، لتیان و كرج بیش از این باشد.

وی در خصوص حجم آب این سه سد گفت: در حوزه كرج ۸/۶۴ میلیمتر بارندگی داشتیم كه نسبت به سال گذشته با ۵/۱۸ درصد افزایش رو به رو بوده است.

مدیرعامل آبفای استان با تاسف، ذخیره سازی آب در پشت سد كرج را كمتر از سال گذشته دانست و گفت: حجم مفید آب ذخیره شده در سد كرج حدود ۴/۹۰ میلیون متر مكعب است.

وی حجم بارندگی در حوزه لتیان را ۶۴ میلیمتر اعلام كرد و گفت: بارندگی‏های امسال در این حوزه با ۳/۲ كاهش رو به رو بوده است. حجم مفید سد لتیان در حال حاضر ۳۴ میلیون متر مكعب است.

وی افزود: در حوزه لارو ۳/۲ درصد افزایش بارندگی داشتیم، اما متاسفانه نسبت به سال گذشته سد از حجم مفید آب برخوردار نیست.

مولایی در خصوص اقدامات صورت گرفته در این حوزه اذعان داشت:قرار بود ۱۵۶ حلقه چاه حفر و تجهیز شود تا فضای خالی ایجاد شده ۱۸۰ میلیون متر مكعبی آب‏های سطحی جبران شود.

وی خاطر نشان كرد: در حال حاضر ۱۴ حلقه چاه حفر و ۱۱۷ حلقه چاه دیگر سطحی و به بهره برداری رسیده است. با توجه به افزایش جمعیت، مصرف آب نسبت به سال گذشته در حدود ۵/۲ درصد كاهش داشته است.

به گفته وی، حدود ۵/۴ متر مكعب در ثانیه توسط این سازمان ظرفیت سازی شده است.

مدیر عامل آبفای استان تهران در خصوص مصرف آب در سال آینده اذعان داشت: پیش بینی می‏شود حدود ۵/۱ میلیارد متر مكعب آب در كل استان مصرف شود. ۵۳ میلیارد تومان پیش بینی اعتبار برای گذر از بحران خشكسالی بود كه با عنایت دولت، ۱۷۰ میلیارد ریال به صورت صد در صد تخصیص داده شد.

وی تصریح كرد: با احتساب دیگر اعتبارات از طرف دولت بر منابع آب، ۲۳۰ میلیارد ریال اعتبار و در بخش عمران شهری ۵۳۰ میلیارد ریال دریافت شد. جمع همه اعتبارات دولتی و منابع عمومی هزار و ۲۰ میلیارد ریال بوده است.

مدیر عامل آبفای استان تهران در رابطه با انتقال آب ماملو به تهران گفت: ماملو ۱۰۰ میلیون متر مكعب آب به تهران منتقل می‏كند. هم اكنون خط انتقال این طرح آبرسانی نزدیك به ۲۵ درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.

به گفته وی، اعتبار این طرح برای سال آینده سه برابر شده و به ۳۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی با ابراز امیدواری گفت: اگر اعتبار بیشتری دریافت شود، طی دو سال آینده طرح به اتمام می‏رسد.

مولایی در رابطه با آلودگی آب‏های تهران خاطر نشان كرد: به دلیل آن كه تنها ۲۳ درصد از آب تهران در مواقع غیر خشكسالی از آب‏های زیر زمینی تهیه می‏شود، این آب‏ها به طور حتم از حفاظت كیفی بالایی برخوردار خواهند بود.

وی تاكید كرد: هر چاهی كه با مشكل رو به رو باشد، از مدار خارج خواهد شد.