لیگ برتر كشتی آزاد از امروز با چهار دیدار رسماً آغاز خواهد شد. طبق تركیب هایی كه از تیم های مختلف به دست آورده ایم، هیچ یك از نفرات اعزامی به المپیك پكن در فهرست تیم های خود قرار ندارند و در هفته اول به استراحت خواهند پرداخت. فقط شاید میثم جوكار به صلاحدید برادرش در ساری روی تشك برود.

در تهران نیروی زمینی با راه آهن خراسان مصاف خواهد كرد. قطعاً خراسانی ها در این دیدار خارج از خانه به كمتر از پیروزی رضایت نخواهند داد اما حریف ارتشی هیچگاه دست و پا بسته نبوده و در معرفی پدیده ها ید طولایی داشته است.

در مازندران تیم گاز كه از وجود چهره های سرشناسی چون مراد محمدی و رضا یزدانی سود می برد، با تیم دیگری از استان مازندران یعنی كلاردشت دیدار خواهد كرد. شانس تیم گاز برای پیروزی در این مسابقه از كلاردشتی ها بیشتر خواهد بود. سومین تیم مازندرانی لیگ با عنوان مجموعه ورزشی عسگری محمدیان كه از نفرات بومی و گمنام تشكیل شده است، باید در ساری میزبان تیم صنایع و معادن همدان باشد. از جالب ترین نكات این رقابت، سرمربیگری مسعود جوكار نایب قهرمان المپیك آتن در تیم همدانی است البته سرمربی تیم مقابل هم دارنده دو مدال نقره المپیك های سئول و بارسلون است. بالاخره در آخرین دیدار تیم سیمان دورود كه همچون تیم های محمدیان و نیروی زمینی از كشتی گیران گمنام استفاده كرده است، با نفت تهران روبه رو می شود.

● گروه الف

در همین هفته اول، یك دیدار به تعویق افتاده! دیدار تیم های صدرای زیرآب و آزادگان بابل به خاطر حضور تیم صدرا در جام باكو كه به هیچ وجه نمی تواند دلیل محكمه پسندی برای تعویق دیدارهای لیگی باشد. امروزه در تمام دنیا حتی به خاطر تیم های ملی هم مسابقات لیگ را دچار وقفه نمی كنند. به هر تقدیر، به دلیل تعویق دیدار یاد شده و پنج تیمی بودن گروه الف، در این گروه فقط یك دیدار برگزار می شود. تیم گراد تهران هم استراحت دارد.

▪ سیمان دورود- نفت تهران

نفت مدافع عنوان قهرمانی رقابت های لیگ برتر كشتی آزاد، فردا میهمان سیمان دورود است كه تیم تازه واردی برای لیگ به شمار می رود. تیمی با پشتوانه عظیم تماشاچیان دو آتشه كه نمونه اش را بارها در مسابقات كشتی و فوتبال استان لرستان دیده ایم. نفت در این مسابقه فرید دژم خو در ۵۵ كیلو، سعید احمدی در ۶۰ كیلو، كمیل فرزان در ۶۶ كیلو، سعید ریاحی در ۷۴ كیلو، احسان لشگری در ۸۴ كیلو، مهدی نوری در ۹۶ كیلو و محسن رضایی در ۱۲۰ كیلو استفاده خواهد كرد. تركیب قطعی دورود مشخص نیست اما یقیناً با تمام قوا مبارزه می كنند و از نفراتی مثل هادی نصرتی، مهدی یاراحمدی، امین دلاوری و آیت پیامنی استفاده خواهند كرد. با وجودی كه به نظر می رسد سیمان حریف دشواری برای نفت نباشد اما هفته نخست مسابقات برای همه تیم ها سختی های خاص خودش را دارد. خصوصاً كه چندهزار تماشاچی پر شور و شوق هم در ورزشگاه به تشویق میزبان بپردازند.

داوران: ۱- حجت اله گودرزی (تهران) ۲- عین اله محمدی (تهران) ۳- علی زارع شریف (اصفهان) ۴- اردوان صاحب (خوزستان)

ناظر فدراسیون: رحیم عظیمی

نماینده فدراسیون و رییس هیات كشتی استان مازندران: نادر سزاوار ملوكی

● گروه ب

امروز سه مسابقه در گروه ب برگزار خواهد شد. گروهی كه ۶ تیم در آن حضور دارند و هیچ تیمی نیز تا پایان دور برگشت به استراحت نخواهد پرداخت. از دیدارهای این گروه قرار است دیدار تیم های نیروی زمینی ارتش و راه آهن خراسان به صورت مستقیم از شبكه سوم سیما پخش شود. دیروز حتی سایت فدراسیون كشتی نیز ساعت دقیق برگزاری مسابقات را اعلام نكرد.

▪ نیروی زمینی - راه آهن خراسان

راه آهن خراسان همواره یكی از تیم های راه یافته به مرحله نیمه نهایی لیگ برتر بوده است. این تیم گرچه امسال هم با سر مربیگری امیر توكلیان از تیم های مدعی به شمار می رود. نیروی زمینی هم مثل تیم میهمانش یك پای ثابت لیگ برتر كشتی بوده و البته تجهیزات و تداركات تیم جوان نیروی زمینی قابل مقایسه با دیگر تیم های لیگ نیست. راه آهنی ها در این مبارزه از محمد سلطانی در ۵۵ كیلو، علی خالق زاده در ۶۰ كیلو، محمد نادری در ۶۶ كیلو، محمود زارع زاده یا جعفر قاسمی زاده در ۷۴ كیلو، اسماعیل نجاتیان در ۸۴ كیلو، اباذر اسلامی در ۹۶ كیلو و حمید سیفی در ۱۲۰ كیلو استفاده می كنند. تركیب تیم نیروی زمینی را نیز حسن مرادقلی، كمیل ذبیحی، سیاوش گودرزی، اسد واگذاری، محمد حسین زاده، امین مردانی و علی سلیمانی تشكیل می دهند. این مبارزه به میزبانی نیروی زمینی در سالن هفت تیر تهران برگزار می شود.

داوران: اكبر طهماسبی (تهران) ۲- قدرت اله نهاوندیان (مازندران) ۳- محمد ربیع پور (مازندران) ۴- منصور كیانی (كرمانشاه)

ناظر فدراسیون و نماینده كمیته لیگ و سرپرست مسابقات: نصرت اله رئوف لارودی

نماینده فدراسیون و رییس هیات كشتی استان تهران: حمیدرضا هاشمی

▪ گاز مازندران - كلاردشت

تیم های هم استانی گاز و كلاردشت در ساری برابر هم قرار خواهند گرفت. حضور پنج تیم مازندرانی از جمع یازده تیم، از نكات جالب لیگ امسال است. قطعاً جدال تیم های هم استانی از حساسیت و هیجان زیادی برای علاقه مندان كشتی در مازندران برخوردار است. امروز در هفته نخست لیگ برتر، اولین رویارویی تیم های مازندرانی صورت می گیرد. گاز در این مبارزه در ۵۵ كیلو از حسین رنگرز، در ۶۰ كیلو از مسعود اسماعیل پور، در ۶۶ كیلو از عباس رنجبر، در ۷۴ كیلو حسن طهماسبی، در ۸۴ كیلو مهدی حاجی زاده، در ۹۶ كیلو یاسر قربانی و در ۱۲۰ كیلو هادی پورعلیجان استفاده می كند. تیم كلاردشت را نیز مسعود محمودی در ۵۵ كیلو، محسن پورصادق و مصطفی حسین زاده در ۶۰ كیلو، احمد باباپور در ۶۶ كیلو، فردوس خزائی در ۷۴ كیلو، محمد قاسم زاده و آرش اسدیان در ۸۴ كیلو، هادی جانبازی و رسول توكلی در ۹۶ كیلو و میثم حسینی و جواد دماوندی در ۱۲۰ كیلو مقابل گاز همراهی می كنند. تركیب كلاردشتی ها حاكی از آن است كه بر خلاف تصورات پیشین، به هیچ وجه نمی توان این تیم را زنگ تفریح تیم های قدرتمند لیگ دانست.

داوران: ۱- بهمن طالبی (تهران) ۲- علی تبریزیان (خراسان رضوی) ۳- میرزآقا احمدی (تهران) ۴- یعقوب فخر مقدم (خراسان رضوی) ۵- نادر زمانی (گیلان) ۶- حسین تقوی (تهران)

ناظر فدراسیون: رضا غلامی

نماینده فدراسیون و رییس هیات كشتی استان مازندران: اصغر ثمربخش

▪ عسكری محمدیان - صنایع و معادن همدان

در هفته اول رقابت های لیگ برتر نایب قهرمان لیگ فصل گذشته در ساری میهمان تیم عسگری محمدیان خواهد بود. همدانی ها با محمد احمدلو در ۵۵ كیلو، بیژن چنگیزی فر یا عباس بیگلربیگی در ۶۰ كیلو، پیمان محمدی در ۶۶ كیلو، هادی حبیبی در ۷۴ كیلو، حمید كمروند در ۸۴ كیلو، جعفر دلیری در ۹۶ كیلو و ساجد جلالی در ۱۲۰ كیلو به مصاف حریف بی اسپانسر خود خواهند رفت. تیم عسگری محمدیان را نیز مهران نصیری، محسن كاظمی، پیروز رودپشتی، ابراهیم نصیری، مهران خانلری، سجاد ذبیحی و ایمان گوران همراهی خواهند كرد.

داوران: ۱- بهمن طالبی (تهران) ۲- علی تبریزیان (خراسان رضوی) ۳- میرزآقا احمدی (تهران) ۴- یعقوب فخر مقدم (خراسان رضوی) ۵- نادر زمانی (گیلان) ۶- حسین تقوی (تهران)

ناظر فدراسیون: جلیل سیف اله پور

نماینده فدراسیون و رییس هیات كشتی استان مازندران: اصغر ثمربخش