وزارت نیرو برای جبران تبعات قطعی برق تابستان و سرمای زمستان گذشته طرح خرید برق اضافی نیروگاه‌‏های واحدهای صنعتی را در دستور کار قرار دارد.

پرویر فتاح وزیر نیرو در مراسم بیست و سومین کنفرانس مدیریت برق با بیان این خبر، صنعت برق را به عنوان یک صنعت زیر بنایی که نقش مهمی در ایجاد زیرساخت‌‏های توسعه کشور دارد، خواند و گفت: به درستی که صنعتی شدن برق کشور مرهون انقلاب اسلامی است چرا که نگاهی گذرا به وضعیت میزان تولید برق، شبکه‌‏های انتقال و توزیع و نیز تعداد محدود شرکت‌‏های پیمانکاری وابسته به خارج کشور در دوران قبل از انقلاب و مقایسه وضعیت فعلی به خوبی جایگاه توسعه یافته صنعت برق را در کشور نشان می‌‏دهد.

وزیر نیرو افزود: طی سال‌‏های اخیر صنعت برق دنیا دستخوش تحولات اساسی در زمینه‌‏های مختلف از جمله توسعه علمی، ارتقای فناوری، شکست انحصارها، آزاد سازی و خصوصی‌‏سازی تولید برق و رشد بازارهای ملی و منطقه‌‏ای شده است که ایران نیز با الهام از سند چشم انداز ۲۰ ساله و فراهم نمودن زمینه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به مرحله نوینی از صنعت برق گام نهاده است.

وی در تبیین وضعیت برق کشور تصریح کرد: ایران در حال حاضر از نظر ظرفیت نصب شده برق در دنیا رتبه هجدهم و در خاورمیانه رتبه اول را دارا است به نحوی که ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور به ۵۱ هزار مگاوات رسیده و با افزایش ۴ هزار مگاوات دیگر تا تابستان سال ۸۸ این رقم به ۵۵ هزار مگاوات ارتقا خواهد یافت.

فتاح ادامه داد: از ظرفیت موجود ۳۲ درصد نیروگاههای بخاری، ۲۹ درصد نیروگاههای گازی، ۲۹ درصد سیکل ترکیبی، ۱۵ درصد برق‌‏آبی و مابقی نیروگاه‌‏های دیزلی و تجدیدپذیر هستند.

وزیر نیرو اعلام کرد: ایران از نظر ظرفیت نصب شده برق در دنیا رتبه هجدهم و در خاورمیانه رتبه اول را دارد.

وی در تشریح اقدامات وزارت نیرو در دولت نهم تصریح کرد: با هدف تفکیک کامل وظایف حاکمیتی از تصدی‌‏گری در صنعت برق، معاونت امور انرژی در وزارت نیرو در سال ۸۵ به معاونت برق و انرژی تغییر نام داد که شکل‌‏گیری این معاونت در ستاد وزارت نیرو گام مهمی در آغاز تغییرات ساختاری در صنعت برق کشور محسوب می‌‏شود، ضمن اینکه قانون استقلال شرکت‌‏های توزیع در مدت کوتاهی اجرا شده است و هم اکنون ۴۲ شرکت توزیع مستقل در استان‌‏ها فعالیت خرید انرژی از بازار و فروش آن به مشترکان را صورت می‌‏دهند.

وزیر نیرو زمینه خصوصی‌‏سازی در صنعت برق را با هدف اجرای اصل ۴۴ مطلوب عنوان و تصریح کرد: واگذاری نیروگاه‌‏ها به بخش‌‏خصوصی و غیر‌‏دولتی با طی اخذ مجوزهای لازم و فراهم آوردن ضوابط صورت گرفته و ۸ نیروگاه حرارتی و ۲ نیروگاه بادی مجموعاً به ظرفیت ۷ هزار مگاوات تا پایان سال در آستانه واگذاری قرار خواهند گرفت.

وزیر نیرو از برنامه‌‏ریزی برای توسعه مولدهای پراکنده و تولید همزمان برق و حرارت در وزارت نیرو خبر داد و خاطر نشان کرد: وزارت نیرو به منظور ترغیب بخش‌‏خصوصی در احداث مولدهای پراکنده بسته حمایتی را تدوین کرده که در آن جلب مشارکت بخش‌‏خصوصی، تدوین خرید برق تولیدی، پیش خرید برق تولیدی و تامین مالی و حمایت از مشارکت بخش تعاون در احداث مولدهای مقیاس کوچک مورد توجه قرار گرفته است.

به گفته فتاح در طول سالیان اخیر و در لایحه بودجه برای توسعه لامپ‌‏های کم مصرف حداکثر ۴ میلیارد تومان لحاظ می‌‏شد که امسال برای اولین بار این رقم به ۱۰۰ میلیارد تومان یارانه ارتقا یافته که توزیع وسیعی در گستره مطلوب برای توزیع لامپ کم مصرف در سراسر کشور در نظر گرفته شده است، ضمن اینکه در طول سال جاری نیز با استفاده از این یارانه‌‏ها تعداد ۵۰ میلیون شعله لامپ کم‌‏مصرف توزیع می‌‏شود. البته برای سال ۸۸ نیز معادل سال جاری یارانه اختصاص خواهد یافت.

وزیر نیرو گفت: دستگاه‌‏های دولتی مکلف به صرفه‌‏جویی در مصرف برق شده‌‏اند که در این راستا بخشنامه مفصلی در دولت تهیه، مصوب و ابلاغ شده به نحوی که نرخ پرداخت برای کلیه دستگاه‌‏های دولتی معادل نرخ تمام شده برق در کشور است.

به گفته فتاح، منطقی کردن تعرفه‌‏های برق و حرکت به سمت واقعی شدن قیمت فروش برق سیاست مهم وزارت نیرو است که نقش مؤثری در کاهش مشکلات موجود است و با پیگیری وزارت نیرو در طرح تحول اقتصادی که هفته جاری به مجلس ارائه می‌‏شود هدفمند کردن یارانه‌‏های برق با صراحت در این لایحه پیش‌‏بینی شده است.