كمیته بین المللی آبیاری و زهكشی، رتبه اول آبیاری جهان را به ایران اختصاص داد. با ثبت این رتبه ایران «آبیار نمونه» دنیا معرفی شد. ایران در میان ۱۰۰ كشور عضو این كمیته نشان بالاترین فعالیت در سه سال گذشته را دریافت كرده است. «فتاح» وزیر نیرو و یا «زرگر» معاونش در امور آب، امسال به لاهور، محل برگزاری بیستمین كنگره بین المللی آبیاری و زهكشی خواهند رفت تا لوح تقدیر و تندیس لیاقت دریافت كنند. كمیته جهانی آبیاری متشكل از دو هزار كارشناس عالی رتبه، ۵۰ سال است كه در عرصه تحقیق و پژوهش كاربردهای آب فعالیت می كند.دكتر زرگر معاون آب وزیر نیرو دیروز به میان خبرنگاران آمد و از عملكرد معاونتش در دولت نهم گزارش داد؛ در گزارشی كه او در ابتدایش عنوان كرد: «مجامع جهانی نیز به علمكرد آبی ایران صحه گذاشته اند.»

فتاح، وزیر نیرو هم كه بیشتر یك مقام آبی است تا برقی، دیروز در افتتاح یك طرح آبی گفت: صدای پای آب باید در همه جا شنیده شود!.

زرگر در خصوص علل انتخاب ایران گفت: چون ایران طی سال های گذشته توانسته است در بهبود شاخص هایی چون، توسعه فعالیت های علمی، و ارتقا همكاری های بین المللی مؤثر باشد؛ برگزاری موفق چهارمین كنفرانس آسیایی، انتشار كتب و مقالات متعدد در حوزه آبیاری و زهكشی و اهتمام به افزایش انتشار آن در ژورنال های بین المللی از دلایل این انتخاب بوده است.به گفته وی در پاسخ به احراز این مقام، میزبانی بیست و یكمین كنفرانس بین المللی آبیاری و زهكشی و شصت و دومین اجلاس این كمیته بین المللی در سال ۲۰۱۱ هم به ایران داده شده است.

● ورود خصوصی ها به نیروگاه های برق آبی كوچك

در برنامه جدید وزارت نیرو، امكان ورود سرمایه گذاران غیردولتی برای احداث نیروگاه های برق آبی كوچك، متوسط و بزرگ فراهم شد.

معاون آب وزیر نیرو در حالی این خبر را اعلام كرد كه به گفته او، در حال حاضر پتانسیل بالقوه ساخت ۲۵ هزار مگاوات نیروگاه های آبی كوچك در كشور وجود دارد كه ۱۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات از این میزان در حال ساخت یا بهره برداری است.وی افزود: این نیروگاه ها نیاز به سرمایه گذاری بالایی ندارد، لذا با اصلاح قیمت خرید برق موانع حضور بخش خصوصی رفع خواهد شد. گو این كه با رایزنی های وزارت نیرو با دولت قرار است نیروگاه های آبی نیز مشمول یارانه سوخت قرار گیرند؛ گرچه خوراك این دسته از نیروگاه ها چیزی جز آب نیست اما اعطای یارانه سوخت با این هدف انجام خواهد گرفت تا با توجه به اثرات خوب زیست محیطی ساخت این نوع از نیروگاه ها، انگیزه حضور بخش خصوصی در این پروژه ها فراهم شود.

زرگر عنوان كرد: وزارت نفت مذاكرات خود را با بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه برق آبی سد انحرافی «دز»، نیروگاه سد مخزنی «جره» و نیروگاه سد «خدآفرین» آغاز كرده است.

● توسعه طرح باروری ابرها

تجربیات موفق جهان در تعادل سازی اقلیم امروز به استراتژی های آبی ایران هم اضافه شده است.

زرگر گفت: ایران در زمینه باروری ابرها عملكرد خوبی داشته است، مخصوصاً امسال كه توانستیم بخشی از مشكلات آبی را حل كنیم.استانهای دیگر ایران هم متقاضی باروری ابرها شده اند و طبق مصوبات دولت در سفرهای استانی، ابرهای استان های قم و خراسان هم بارشی خواهند شد.این طرح كه به نام «تعدیل آب و هوا» در جهان شهرت دارد قرار است بزودی در استان های جنوبی هم به اجرا درآید.

● آب هر روز كمتر می شود

براساس جدیدترین آمارهای وزارت نیرو مطابق آنچه كه زرگر در جلسه اش عنوان كرد: میزان بارش تا دیروز ۱۳۳میلی متر گزارش شده است كه ۴۶ درصد نسبت به دوره درازمدت گذشته و ۵۲ درصد نسبت به پارسال كاهش داشته است.اگر به این ارقام حجم موجود ۱۰‎/۵ میلیارد مترمكعبی آب را هم اضافه كنیم كه نسبت به سال قبل (۱۸ میلیاردمتر مكعب) ۴۲ درصد كاهش داشته است نتیجه می گیریم آب كماكان به سمت طبقات زیرین زمین در حال حركت است و خشكسالی كماكان بیشتر و بیشتر ادامه دارد.معاون وزیر نیرو گفت: برای كمرنگ كردن اثرات خشكسالی، ۹۰۰ چاه جدید حفاری شده و ۳۲۰ چاه مردمی نیز خریداری و به اجاره گرفته شده است؛ آبرسانی به ۷۴۰۰ روستا و لایروبی ۱۵۰ رشته قنات با بهسازی ۵۶۰ دهنه چشمه از دیگر فعالیت های وزارت نیرو است كه در مجموع توانسته است ۲۷ متر مكعب بر ثانیه «آب جدید» فراهم كند.زرگر افزود: براساس پیش بینی سازمان هواشناسی درجات خشكسالی در سال آینده كمتر خواهد شد اما باید بگویم با توجه به كاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی «روان آبها» (مثل رودخانه ها)، خشكسالی هیدرولوژیكی كماكان در سال آینده هم وجود خواهد داشت. البته او تأكید كرد كه سال آینده با پدیده لانینو (كاهش بارش) مواجه نخواهیم بود.