فرهنگسرای نیاوران سال ۸۶ هر ۵/۱ روز یک برنامه تجسمی، موسیقی، تئاتر، ادبیات و سینما برپا کرده و با رساندن این روند به هر دو روز یکبار در پنج ماه نخست ۸۷، میزبان سه جشنواره ملی تجسمی، تئاتر و موسیقی نیز بوده است.

اصغر مهرآیین رییس فرهنگسرای نیاوران با اعلام این مطلب گفت: رشد کمی چشمگیر برنامه‌های فرهنگسرای نیاوران وابسته به معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حالی بوده که به جهت تنگناهای مالی حاکم بر فضای فرهنگی هنری، بودجه سال ۸۶ این مرکز کمتر از بودجه سال‌های پیش از آن بوده است.

وی توجه به سلایق هنری، اهمیت دادن به هنرمندان جوان و توجه به شهرستانی‌ها را ویژگی‌های برنامه‌های فرهنگسرای نیاوران در ۲۰ ماه گذشته خواند و افزود: از جدیترین شاخصه‌های برنامه‌های ما رشد چشمگیر فعالیت‌های مذهبی است. بافت جمعیتی مخاطبان و جایگاه بین‌المللی این مرکز ما را بر آن داشت تا رویدادهای مذهبی فاخر و نوگرایانه را عرضه داریم.

مهرآیین گفت: یک رسالت فرهنگسرای نیاوران توجه به خلأهای موجود در روند جامعه هنری و تلاش برای پر کردن آنهاست. در همین راستا تبدیل شدن به مرکز دایمی نمایشنامه‌خوانی موضوعی و برپایی سه دوره این جشنواره، برپایی جشنواره هنری نماز و نیایش و خلق فرصت برای حضور بخش خصوصی با هدف رونق اقتصاد هنر از جمله این رویدادهاست.

وی نوسازی سالن گوشه را دستاورد بزرگ ۲۰ ماه گذشته فرهنگسرای نیاوران دانست و افزود: فرهنگسرا تنها یک سالن ۲۵۰ نفری داشت که سال ۷۹ سالن گوشه طراحی شد ما اواخر ۸۶ با ترمیم فضای آن، یک سالن حرفه‌ای را نوسازی کردیم که تا پایان سال وقت آن پر شده است. به زودی در یک مراسم رسمی این سالن ۱۱۰ نفری را افتتاح می‌کنیم.

رییس فرهنگسرای نیاوران برپایی دومین جشنواره تجسمی دامونفر، سومین جشنواره نمایشنامه‌خوانی پس از سه سال وقفه و نخستین جشنواره هنری نماز و نیایش در پنج ماه نخست ۸۷ را گویای تمرکز این مرکز بر بسط نشاط و شور در جامعه هنری و مخاطبین برنامه‌ها خواند و اظهار امیدواری کرد مجال ابراز وجود برای جوانان و هنرمندان شهرستانی فراهم شود.

مهرآیین گفت: فرهنگسرای نیاوران یک مجموعه بین‌المللی بوده و همواره از سوی سفارتخانه‌ها و مراکز معتبر هنری خارجی به همکاری دعوت شده است. در این مدت از مجراهای قانونی نظیر سازمان فرهنگ و ارتباطات رویدادهایی در تهران و دیگر کشورها برپا کرده‌ایم که نمایشگاه زن، هنر، معنویت در ایتالیا و جشنواره هنرهای ایرانی در هند، قطر و... از این جمله‌اند.

فرهنگسرای نیاوران نخستین فرهنگسرای ایران است که سال ۵۷ به بهره‌برداری رسیده و با وجود سن اندک از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان بنای مدرن تاریخی به ثبت ملی رسیده است. برای احیای باغ ایرانی این مجموعه و نیز حفظ میراث فرهنگی قدم‌های جدی برداشته شده که تغییر مثبت و آثار ترمیم در آن به وضوح پیداست.