پانزدهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان کشورهای مسلمان در حالی در گرگان برگزار شد که به اعتقاد جمعی از هنرمندان و کارشناسان باید به جنبه های مختلف این جشنواره هنری توجه ویژه ای صورت گیرد تا در حد و اندازه های یک جشنواره بین المللی باشد.

به اعتقاد این عده اگرچه برگزاری اینگونه جشنواره ها در رشد و اعتلای هنرها و مفاهیم دینی و اسلامی اهمیت زیادی دارد ولی نباید این اهداف والا و مقدس در سایه برخی کم توجهی ها و محدودیتها به فراموشی سپرده شود.

به باور این عده، متولیان برگزاری این گونه جشنواره ها باید به ضروررتها، بایدها و موانع و مشکلات موجود در اینگونه جشنواره های هنری توجه کنند تا در دورره های بعدی با فراغ بال بیشتر و برنامه ریزی مطلوبتری نسبت به برگزاری آن اقدام کنند.

این هنرمندان درگرگان، کمبود فضا، محدود بودن زمان، کم بودن موضوعات و محورهای جشنواره و تعداد کم شرکت کنندگان خارجی جشنواره را از جمله مشکلات برشمردند و از متولیان خواستند تا در دوره های بعدی به این مسائل توجه کنند.

شرکت چهره‌هایی مطرح و سرشناسی همچون" مصطفی آقا میری(نگارگر)، علی رجبی(نگار گر)، علی محبوبی صوفیانی (نگار گر)، عبداله محرمی(نگارگر)، علی تن، محمدتقی فردین تبریزی و حمید عجمی(خوشنویس)، اردشیر رستمی، بهمن عبدی و جواد علیزاده (کاریکاتور) سطح برگزاری این جشنواره را ارتقاء داده بود.

برخورد مطلوب متولیان برگزاری، مهمان نوازی متولیان برگزاری، تعامل و آشنایی هنرمندان کشورهای اسلامی از مهمترین مزیتهای این دوره جشنواره بود که بسیاری از هنرمندان از جمله شرکت کنندگان کشورهای خارجی به آن اذعان داشتند.

به هرروی ، بوی رنگ، بوم‌های نقاشی، نقش‌های کشیده بر بوم‌ها یا طرح‌های ترسیم شده بر کاغذها و شمار زیادی از دختران و پسران جوان و هنرمند به صورت جدا در حال کشیدن نقاشی، طراحی و یا کاریکاتور حال و هوای تازه ای به گلستان بخشیده بود.

جشنواره پانزدهم به صورت بین‌المللی و با حضور ‪ ۱۹۰‬هنرمند جوان از کشور و ‪۱۰‬هنرمند جوان از کشورهای ترکیه، افغانستان، پاکستان و هند در بخش‌های طراحی، نقاشی، ارتباط تصویری، مجسمه‌سازی ، کاریکاتور، نگارگری و خوشنویسی از چهارم تا هشتم شهریورماه در تالار "فخرالدین اسعد گرگانی" برگزار شد.

دختر جوان کردی که برای اولین بار دراین جشنواره شرکت کرده بود گفت: این جشنواره فرصت خوبی است برای آشنایی با هنرمندان کشور و کشورهای دیگر و باید این گونه جشنواره‌ ها بیشتر برای جوانان برگزار شود.

پسر جوانی که مشغول طراحی بود از محدود بودن فضای در نظرگرفته شده برای این بخش گلایه کرد و افزود: فضای برگزاری این جشنواره برای رشته های مختلف محدود و متناسب با جشواره بین المللی نیست.

وی اظهار داشت: متولیان امر باید موانع فرارو را شناسایی و دردوره های بعدی به آن توجه کنند.

هنرمند نقاش دیگری بیان داشت: کم بودن شمار هنرمندان خارجی این جشنواره را تا حدی از حالت بین المللی خارج کرده بود.

وی تصریح کرد: نحوه برگزاری جشنواره پانزدهم تاکنون بسیار خوب بوده اما زمان آن بسیار کوتاه بود و مدت سه روز برای خلق آتار هنری فاخر بسیار محدود است.

وی عنوان کرد: بسیاری از هنرمندان از راههای دور و نزدیک در این جشنواره شرکت کرده بودند و باید فرصتی فراهم می شد تا آنها از فضا و زمان جشنواره برای کسب تجربه استفاده بیشتری ببرند.

"سو " دانشجوی هنرمندی از کشور ترکیه به خبرنگارمهر افزود: این جشنواره فرصتی برای آشنایی بیشتر با ایرانیان و هنرمندان جوان کشورهای اسلامی بود.

وی از فضا، نحوه برگزاری جشنواره، برخورد دست اندرکاران و مهمان نوازی ابراز رضایت کرد و گفت: او از کشور ایران و شهر گرگان خوشش آمده و از میهمان نوازی و خوشرویی مردم اینجا خاطره خوشی دارد.

هنرمند دیگری اظهار داشت: متولیان برگزاری جشنواره های هنری بین المللی باید فضای باز و موضوع‌های آزاد بیشتری را درنظر گیرند تا هم شما شرکت کنندگان افزایش یابد و هم محیط مناسب برای خلق آثار هنری فراهم شود.

در عین حال جمعی از هنرمندان بر لزوم افزایش برگزاری چنین جشنواره‌هایی تاکید کرده و گفتند: بدون برگزاری این جشنواره‌ها ما نمی‌توانیم خود را محک بزنیم.

غلامرضا منتظری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در حاشیه برگزاری این جشنواره به خبرنگار مهر گفت: در این جشنواره که برای نخستین بار به صورت بین المللی برگزار شد،هنرمندانی از کشورهای افغانستان ، ترکیه ، بنگلادش، مصر و پاکستان شرکت داشتند.

وی اظهار داشت: ۱۷۵ هنرمند جوان ایرانی شامل ۸۵ زن و ۹۰ مرد در هفت گرایش دو رشته خوشنویسی و هنرهای تجسمی با یکدیگر به رقابت پرداختند.

منتظری اظهار داشت : این هنرمندان در رشته های طراحی، نقاشی، حجم، گرافیک و پوستر، کاریکاتور، نگارگری و غیره رقابت کردند.

وی یادآور شد: قرآن، پیامبر اکرم (ص)، جلوه های حج، انتفاضه، انتظار، همدلی، همراهی، ستایش و شکوفایی از جمله موضوعات این جشنواره بین المللی بود.

به گفته منتظری، بین المللی شدن جشنواره و افزایش تعداد هنرمندان به ویژه بانوان شرکت کننده از جمله ویژگیهای این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی جوانان اسلامی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان ادامه داد: داروان این جشنواره از میان اساتید برجسته هنرهای تجسمی کشور انتخاب شدند و در مراسم پایانی از برگزیدگان داخلی و خارجی قدردانی شد.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی جوانان کشورهای اسلامی از سوی مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در گرگان برگزار شد و روز جمعه با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان ‌داد.