از پیشكسوتان هنر و پژوهش عشایری در نخستین همایش هنر و فرهنگ عشایری تجلیل خواهد شد.

نشست خبری نخستین همایش هنر و فرهنگ عشایر ایران صبح امروز در مؤسسه فرهنگی و هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر برگزار شد.

مسعود ناصری ریاست اداره پژوهش‌های راهبردی فرهنگستان هنر با اشاره به فعالیت معاونت پژوهش فرهنگستان هنر گفت: معاونت پژوهش فرهنگستان هنر دفاتر تحقیقات مختلفی در خصوص هنرهای ایرانی تشكیل داده است كه بحث‌های بنیادین و نظریه‌ها و تاریخ هنر را پیگیری می‌كند.

وی با اشاره به تشكیل گروه تخصصی فرهنگ و هنر عشایر در فرهنگستان هنر گفت: فرهنگستان هنر در سال گذشته گروه تخصصی مرتبط با هنر عشایری تشكیل داد كه ریاست آن بر عهده علی قنبری است و هدف از تشكیل این گروه تهیه و تألیف كتب مرتبط با این هنر،شناسایی مشاهیر و مفاخر فرهنگی و هنری عشایر است و این همایش نیز در راستای این اهداف برگزار می‌شود.

ناصری با اشاره به اهمیت فرهنگ و هنر عشایر ایران گفت:عشایر ایران ذخایر ایران اسلامی هستند و از هزاران سال قبل تاكنون تولید كننده و صادركننده هنر، ایده و خلاقیت به سوی هنر شهری بوده‌اند اما این گروه از اقوام ایرانی به دلایل مختلفی تاكنون كمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند، به همین دلیل برآنیم كه هنر عشایری را در قالب برگزاری این همایش مورد پژوهش قرار دهیم و اسناد و پژوهش‌های مربوط به این هنر را تكمیل كنیم.

وی ابراز امیدواری كرد كه در آینده بانك اطلاعاتی غنی درباره این هنر گردآوری و موزه تخصصی این هنر نیز راه‌اندازی شود.

ناصری با اشاره به محور اصلی این همایش گفت: فرهنگ عشایر لرستان و بختیاری محور اصلی این همایش است و بعد از آن به سراغ هنر عشایر قشقایی خواهیم رفت و امیدوار هستیم كه بتوانیم در سال‌های آتی همه هنرهای مرتبط با عشایر ایران را مورد پژوهش قرار دهیم.

ناصری رییس اداره پژوهش‌های راهبردی فرهنگستان هنر همچنین از برگزاری گردهمایی بزرگی در خصوص فرهنگ و هنر عشایر در چهار سال آینده خبر داد و گفت: در این همایش بزرگ نتایج پژوهش‌های عشایر مختلف ایران در قالب همایش و برگزاری نمایشگاه ارائه خواهد شد.

علی قنبری دبیر علمی این همایش نیز با اشاره به اصالت و قدمت هنر عشایری گفت:گروه پژوهشی هنر و فرهنگ عشایری برای احیاء‌ هنرهای این گروه از مردم ایران تشكیل شده است.

وی با اشاره به عشایر اقوام مختلف ایران گفت: برای بررسی هنر عشایر ایران تمام ایران را به شش قسمت تقیسم كرده‌ایم كه یكی از آنها عشایر لرستان و بختیاری است كه در این همایش مورد بررسی و پژوهش قرار خواهد گرفت و در همایش‌های بعدی به سراغ عشایر دیگر بخش‌های ایران خواهیم رفت.

قنبری درباره بخش‌های مختلف این همایش یك روزه گفت: همایش هنر و فرهنگ عشایر ایران در قالب ارائه مقالات علمی به بخش‌های مختلف فرهنگ و هنر عشایری از جمله صنایع دستی،آیین‌ها،نمایش‌ها،بازی‌ها،ادبیات و موسیقی عشایر ایران می‌پردازد.

وی افزود: تاكنون حدود ۵۰ مقاله به این همایش ارسال شده است كه از میان آنها حدود ۹ مقاله برای ارائه در همایش انتخاب شده است.

وی در ادامه از تأسیس كتابخانه تخصصی عشایر ایران خبر داد كه در صورت فراهم شدن شرایط و امكانات لازم به بهره‌برداری خواهد رسید.

اردشیر صالح‌پور دبیر هنری این همایش نیز با اشاره به كاربردی بودن هنر عشایر ایران گفت: هنر عشایر از اصالت و تنوع بسیار زیادی برخوردار است اما به دلیل نوع معیشت و كوچ زیستی آنها تاكنون كمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند اما از آسیب فرهنگ بیگانه نیز به دور مانده‌اند.

وی با اشاره به چاپ مقالات ارائه شده در این همایش گفت: علاوه بر چاپ مقالات ارائه شده در این همایش،‌از كسانی كه در زمینه هنر عشایر به خصوص دو شاخه قوم لر یعنی لرستان و بختیاری فعالیت داشته‌اند تجلیل خواهد شد.

بهمن علاءالدین،مسعود بختیاری،جواد خسروی‌نیا،عبدالعلی خسروی،قائد بختیاری،ملا امامی‌نژاد،علی‌اكبر شكارچی،رضا صبایی،مسعود جعفری جوزانی و ... در بخش‌های مختلف موسیقی،پژوهش،نمایشی،صنایع دستی،سینما و ...از جمله افرادی هستند كه در این همایش مورد تجلیل قرار خواهند گرفت.

شاهنامه‌خوانی،كرنا نوازی،خسرو و شیرین خوانی،فلك‌ناز خوانی و ... از جمله برنامه‌های جنبی این همایش خواهد بود كه روز چهارشنبه ۶ شهریورماه در مؤسسه فرهنگی و هنری آسمان وابسته به فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد.