پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان امروز در گرگان گشایش می‌یابد در حالی كه قرار است این جشنواره برای نخستین بار پس از ۱۴ دوره به صورت بین‌المللی برگزار شود.

محمود شالویی رئیس مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد صبح روز گذشته در نشستی خبری كه به همین منظور در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد با اعلام این خبر گفت: در این جشنواره كه تا هشتم شهریور ماه در مركز استان گلستان ادامه می‌یابد هنرمندان جوان كشورمان به همراه هنرمندان چند كشور عضو اكو همچون تركیه، بنگلادش، پاكستان، افغانستان و هندوستان به ارائه آثارشان می‌پردازند.

وی در این نشست، همچنین در پاسخ به این سوال كه با توجه به بین‌المللی بودن جشنواره چرا موضوعات انتخابی برای بخش آزاد همگی از موضوعات اسلامی انتخاب شده‌اند، افزود: با توجه به نزدیك بودن ماه رمضان و این‌كه بیشتر كشورهای عضو اكو را مسلمانان تشكیل می‌دهند، قرآن،‌ پیامبر اكرم (ص)، جلوه‌های حج، انتفاضه، انتظار، همدلی و همراهی، ستایش و نیایش از جمله محورهای موضوعات آثار این جشنواره است.

پانزدهمین جشنواره هنر جوان در رشته‌های طراحی، نقاشی، حجم، گرافیك و پوستر، خوشنویسی، نگارگری و كاریكاتور برگزار می‌شود.

به گفته سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران،جشنواره امسال نسبت به دوره‌های قبل، از نظر تعداد شركت‌كنندگان رشد ۲۰ درصدی و از نظر تعداد استان‌های شركت‌كننده نیز رشد ۲۳ درصدی داشته در حالی كه تمامی استان‌های كشور در این جشنواره حضور دارند.

شالویی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، برگزاری این جشنواره را در استان گلستان بخشی از سیاست تمركز‌زدایی این مركز در مدیریت جدید دانست و افزود: تا پایان سال، ۳ دوسالانه ملی از مجموع ۴ دوسالانه رسمی كشورمان در مراكز استان‌های مختلف برگزار می‌كنیم تا كمی به این ایده‌آل كه یكی از اهداف وزارت ارشاد نیز به شمار می‌رود نزدیك شویم.