نشست خبری پانزدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی هنرهای تجسمی جوانان با حضور محمود شالویی صبح امروز ـ ۳ شهریور ماه ـ در موزه هنرهای معاصر برپا شد.

مدیركل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست خبری اعلام كرد: پانزدهمین دوره از جشنواره هنرهای تجسمی جوانان از فردا ـ چهارم شهریور ماه ـ به مدت پنج روز در شهر گرگان (استان گلستان) و با حضور جمعی از جوانان سراسر كشور و با حضور تعدادی از گروه‌های بین‌المللی در بخش‌های طراحی، نقاشی، حجم، گرافیك و پوستر، خوشنویسی، نگارگری و كاریكاتور برگزار می‌شود.

او با اشاره به موضوعات این دوره از جشنواره ادامه داد: موضوعاتی چون قرآن، پیامبراكرم (ص)، جلوه‌های حج، انتفاضه، انتظار، همدلی و همراهی، ستایش و نیایش، شكوفایی و خلاقیت در هفته دولت برای پانزدهمین دوره جشنواره انتخاب شدند.

شالویی با اشاره به بین‌المللی شدن این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، تصریح كرد: ستاد جشنواره در جهت گسترش و بسط جشنواره تصمیم به بین‌المللی‌كردن آن گرفته است، ولی از آن‌جا كه برای اولین‌بار قرار بود چنین اتفاقی در این جشنواره بیافتد، لذا ترجیح دادیم تا تنها با كشورهای عضو اكو مذاكره كنیم كه البته به دلیل عدم حضور رایزنان فرهنگی در آن دوره زمانی و از دست‌رفتن زمان برای ما تنها موفق به ارتباط با تعدادی از كشورها شدیم كه تاكنون هنرمندانی از كشورهای تركیه، بنگلادش، پاكستان، افغانستان و هندوستان به استان گلستان رسید‌ه‌اند و تعدادی دیگری از كشورها نیز در راه هستند كه ترجیح می‌دهیم بعد از آمدن آن‌ها اسامی این كشورها را اعلام كنیم.

شالویی اظهار امیدواری كرد: در جهت بین‌المللی‌كردن این جشنواره از سال آینده دبیرخانه هنرهای تجسمی جشنواره جوانان بلافاصله، بعد از مراسم اختتامیه به رایزنی برای دعوت از كشورهای متقاضی بپردازند.

رییس ستاد جشنواره پانزدهم در ادامه سخنان خود با ارایه آماری از رشد كمی و كیفی این دوره از جشنواره عنوان كرد: سال گذشته شاهد حضور ۱۳۸ هنرمند از ۲۶ استان بودیم كه امسال این رقم به ۱۷۷ نفر از تمامی استان‌ها افزایش پیدا كرده است. همچنین امسال شاهد رشد ۱۲ درصدی زنان شركت‌كننده و ۳۰ درصدی مردان در این جشنواره هستیم.

شالویی سپس به معرفی هیئت داوران پرداخت و گفت: هیئت داوران این دوره از جشنواره در قیاس با دوره قبلی تفاوت زیادی نكردند، به طوری كه در بخش نگارگری مصطفی آقامیری، مجتبی محرمی، علی محبوبی صوفیانی، در بخش نقاشی، طاها بهبهانی، احمد وكیلی، غلامعلی طاهری و آذر آل‌طه، در بخش طراحی منوچهر موقانی و علی ندایی، در بخش مجسمه‌سازی طاهر شیخ الحكمایی و شاهرخ دیلمقانی در بخش گرافیك و پوستر قباد شیوا، جلال شباهنگی و مهدی رحیمی، در بخش خوشنویسی حمید اعجمی، علی تن و محمدتقی فردین تبریزی و در بخش كاریكاتور جواد علیزاده، اردشیر رستمی و بهمن عبدی آثار بخش داخلی و بین‌المللی را داوری خواهند كرد.

او در ادامه با اشاره به برگزاری این جشنواره در استان گلستان و با دبیری منتظری – مدیركل ارشاد استان گلستان-عنوان كرد: دفتر امور هنرهای تجسمی در راستای اهداف خود برای تمركززدایی برنامه‌های این حوزه از استان تهران، تصمیم به برپایی پانزدهمین دوره این جشنواره در استان گلستان گرفت و در راستای این اتفاق تصمیم داریم تا دوسالانه‌های ملی را نیز از این پس در سایر استان‌ها برپا كنیم.

به طوری كه به غیر از دوسالانه‌ی نگارگری كه اسفندماه سال جاری در استان تهران برگزار می‌شود، قرار است دوسالانه‌ی سفال سرامیك در استان سمنان، دوسالانه‌ی تصویرگری كتاب كودك در استان شیراز و دوسالانه‌ی عكس در یزد و سایر استان‌ها برگزار شود.

او اضافه كرد: نمایشگاه «اسماء‌الحسنی» كه درحال حاضر در موزه هنرهای معاصر برگزار می‌شود، قرار است بلافاصله بعد از ماه رمضان در سایر استان‌ها به صورت دوره‌ای برپا شود و از طرفی كشورهایی چون تركیه، روسیه، چچن و تاتارستان نیز درخواست میزبانی این نمایشگاه را دارند.

شالویی خاطرنشان كرد: قرار است نمایشگاه «مروری بر خلیج فارس» ایران درودی در استان خراسان رضوی و سایر استان‌ها برگزار شود و اولین كارگاه بزرگ آموزشی از هفته آینده در همدان و سایر استان‌های مجاور آن برپا خواهد شد.

او در پاسخ به شرایط و امكانات استان‌های میزبان برای برپایی چنین دوسالانه‌ها و نمایشگاه‌هایی گفت: قطعا اولین شرط ما برای انتخاب و میزبانی هر استان بررسی امكانات، تجهیزات و تخصص استان‌هاست كه برای این‌كار كارشناسان خود را به استان‌های مربوطه اعزام می‌كنیم تا شرایط كمی و كیفی آن‌ها را بررسی كنند كه خوشبختانه تاكنون هیچ مشكلی در استان‌های انتخاب‌شده نداشته‌ایم.

او ادامه داد: مقوله تمركززدایی و برپایی نمایشگاه‌ها و دوسالانه‌ها در سایر استان‌ها فرصت مناسبی است، تا ما به بررسی توان استا‌ن‌ها و جذب بودجه و امكانات برای بهبود وضعیت كلی‌شان بپردازیم.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی جوانان از چهارم تا هشتم شهریور با حضور هنرمندان ۱۶ تا ۲۵ ساله در استان گلستان برپا می‌شود.