نخستین همایش علمی سفال و سرامیك در شهر سفال ایران، لالجین همدان با رویكرد صادرات و حضور استادان برجسته و صاحب نظر سفال و صنعتگران استان و جمعی از مسئولان برگزار شد.

بهروز مرادی استاندار همدان در این همایش گفت: هنر هنرمندان لالجین عشق آنان به این حوزه است و دغدغه ما باید در حوزه صنایع دستی متمركز شود چرا كه از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: صنایع دستی در همدان یك ویژگی چشمگیری دارد كه هیچ جای این استان خالی از صنایع دستی نبوده و متنوع است.

وی گفت: ۲۲ هزار نفر در بخش صنایع دستی اشتغال دارند كه در صورت حمایت و امكانات لازم به ۴۰ هزار نفر نیز خواهد رسید.

وی افزود: حمایت از بخش صنایع دستی مورد نظر بوده كه برای افزایش ضریب جوایز و قیمت پایه صادراتی سفال، ارتقای مهارت در بازاریابی و انجام دوره های آموزشی است.

وی گفت: در همدان یكهزار و ۷۳۳ اثر تاریخی ثبت شده كه در هر ۱۲ كیلومتر مربع یك اثر تاریخی است و این موضوع استثنایی و منحصر به فرد در دنیا است.

وی با اشاره به حوزه جاذبه طبیعی، میراث فرهنگی و صنایع دستی و اهمیت این ۳ حوزه در توسعه استان گفت: محوریت توسعه حوزه جاذبه طبیعی غار علیصدر، محوریت توسعه میراث فرهنگی هگمتانه و محوریت توسعه حوزه صنایع دستی شهر لالجین است كه باید مورد تمركز ما قرار بگیرند.

وی گفت: غار علیصدر منحصر به فرد، هگمتانه نماد مدنیت ایران زمین با یك سابقه پایتختی ۸۰۰ سال قبل از میلاد و لالجین مهد ایران در سفال و سرامیك است.

وی افزود: این ۳ حوزه محورهای اساسی ما در توسعه جامعه است و باید معرفی شوند چرا كه یكی از سیاست های اصلی ما شناساندن استان همدان و اساسی ترین پیشرفت در نیروی انسانی است.وی گفت: حوزه جاذبه طبیعی، میراث فرهنگی و صنایع دستی نیازمند مدیریتی است كه به بهترین شكل مدیریت شوند و بخش مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كفاف مدیریت این مجموعه با این تنوع را ندارد.

استاندار همدان تأكید كرد: لازم است بخش خصوصی وارد كار شده و به بهترین شكل روی صنایع دستی و گردشگری مدیریت شود.

اسدالله بیات، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان نیز با اشاره به این كه یكی از شاخص های كشورها صنایع دستی است گفت: مهم وحدت و اتفاقی است كه بتواند ما را برای دستیابی به اهداف كمك كند.

به گفته وی ، لالجین با هنر خود در استان همدان افتخارآفرینی می كند و برجسته ترین صنایع استان سفال و سرامیك لالجین است.

وی گفت: شهر لالجین با قدمت ۷۰۰ سال و دارا بودن بیش از ۳۶۵ كارگاه با اشتغال بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ نفر به عنوان قطب اصلی صنایع دستی كشور مطرح است.وی افزود: ۶۰ درصد سفال تولیدی كشور در شهر لالجین تولید می شود و تولید برای صادرات است كه حدود ۶ میلیون دلار است و باید با تلفیق صنایع دستی و گردشگری زمینه توسعه را فراهم كنیم.

وی گفت: با وجود استادكاران ماهر و برجسته سفال، نیروی انسانی شاغل و آماده به كار و منابع اولیه مناسب شهر لالجین كانون كم نظیر صنایع دستی كشور است.

وی افزود: برای بدست آوردن جایگاه سفال و سرامیك لالجین در جهان سازمان میراث فرهنگی استان اهدافی را در پیش گرفته است.

در این همایش ۲ روزه پیرامون آسیب شناسی هنر سفالگری ایران و راهكارهای توسعه، ویژگی های سفال لالجین، كاربرد سفال و سرامیك در معماری، بررسی نقوش تزیینی سفال لالجین و نقد بررسی شرایط اقتصاد و هنر در جامعه نوین و دیگر مسائل و مشكلات هنر سفال و سرامیك لالجین بحث و بررسی شد.۱۵ مقاله در این همایش ارائه خواهد شد.یكی از مهم ترین رشته های صنایع دستی استان سفال و سرامیك لالجین بوده كه برخوردار از شهرت جهانی است.

قدمت تولید سفال لالجین به بیش از ۷۵۰ سال می رسد و لالجین با تولید بیش از نیمی از سفال تولیدی كشور به عنوان قطب تولید سفال ایران مطرح است.