وزیر خوشبین و امیدوار دولت نهم دیروز چندان خوشبین نبود. او از خروج تمام نیروگاه های برقابی در مهرماه خبر داد و از کسانی که او را به دلیل استفاده کامل از برق نیروگاه های برقابی در زمستان گذشته محکوم کردند، انتقاد کرد. پرویز فتاح اظهار کرد؛ در حال حاضر نیروگاه برقابی کارون سه کاملاً از مدار خارج شده و تولید آن به صفر رسیده و بعید به نظر می رسد تا آذرماه وارد مدار شود. نیروگاه های سد کرخه و عباس پور هم به ترتیب در نیمه و آخر شهریور از مدار خارج می شوند.

فتاح می افزاید؛ تمام منابع آبی، توان تولید برق خود را از دست داده اند و ما منتظر اولین بارش هستیم و دل به رحمت الهی بسته ایم. در وضعیت کنونی تمام صنعت برق روی پاشنه نیروگاه های حرارتی می چرخد.

او سپس با اشاره به منتقدان درباره استفاده از نیروگاه برقابی در زمستان گذشته اظهارکرد؛ وزارت نیرو در طول زمستان از نیروگاه های برقابی استفاده کرد تا مردم شمال از سرما یخ نزنند. آیا این اشتباه بوده است؟ ما فکر می کنیم وزارت نیرو کار درستی انجام داده است.

فتاح در پاسخ به سوالی در خصوص وارد مدار نکردن خطوط تولید جدید برق گفت؛ زمانی که من وزارت را تحویل گرفتم ظرفیت نصب شده ۳۹ هزار مگاوات بود اما الان این ظرفیت ۴۹ هزار مگاوات است. خبرنگار اعتماد تذکر داد که ظرفیت تولید برق در اواخر دولت خاتمی ۴۲ هزار مگاوات بود، اما وی پاسخ قانع کننده یی نداد.

به گفته وی در طول مهر و آبان ماه نیز فقط امکان استفاده ۳۰۰ مگاواتی از سد دز وجود دارد و تمام منابع آبی ما توان تولید برق را از دست داده و فقط می توانیم از منابع آبی آن استفاده کنیم. فتاح گفت؛ با توجه به کاهش طبیعی مصرف انرژی در ماه رمضان و قابلیت تولید ۳۴ هزار مگاواتی برق و همچنین واردات از شنبه ابتدای شهریور ماه روند خاموشی ها کاهش می یابد. وزیر نیرو با اعلام اینکه اواخر شهریور ماه به حداقل خاموشی ها خواهیم رسید، تصریح کرد؛ اما این به معنای کمبود در مهر ماه نیست. فتاح میزان مصرف برق از ابتدای سال جاری تا امروز را ۹۵ میلیارد کیلو وات ساعت ذکر کرد و رشد ۸۳/۷ درصدی آن را مورد اشاره قرار داد. طبق اعلام وی پیش بینی پیک مصرف برق ۳۷ تا ۳۸ هزار مگاوات بوده که در تاریخ ۶/۵/۸۷ مصرف ۳۷ هزار و ۵۴۸ مگاواتی ثبت شده است. وی در ادامه با اعلام اینکه در بخش خانگی شاهد صرفه جویی مناسب آب و برق بوده ایم، گفت؛ اما مصرف برق کشاورزی با رشد ۳۰ درصدی مواجه بوده است که رقم بالایی است. فتاح همچنین تصریح کرد؛ در بخش تجاری شاهد کاهش محسوسی با وجود خاموشی ها نبودیم و ما از این مجموعه گلایه مندیم. وزیر نیرو گفت؛ هنوز به عدد دقیقی در خصوص خسارات ناشی از خاموشی در بخش های تجاری و صنایع نرسیده ایم اما به محض استخراج آن را اعلام خواهیم کرد. فتاح سال آبی ۸۶ و ۸۷ را برای وزارت نیرو سخت توصیف کرد و گفت؛ زمستان سرد و بی سابقه و تابستانی گرم و کم سابقه دوران سختی را برای وزارت نیرو رقم زد. به گفته وی برنامه ریزی ها به گونه یی صورت گرفت که با جیره بندی در بخش آب مواجه نشویم که این اتفاق محقق شد. وی با اعلام اینکه مدیریت بحران سختی را پشت سر گذاشته و پیش رو داریم، گفت؛ فکر می کنیم مدیریت آب در چهار ماه آینده سخت تر خواهد شد. به گفته وی با وجود پشت سر گذاشتن گرما از نظر آب با افت مخازن و کاهش منابع روبه رو هستیم و ورودی ها به شدت کاهش یافته و برخی نیز به حد صفر رسیده است. فتاح گفت؛ در تلاشیم با مدیریت مناسب، ماه های آتی را بدون جیره بندی پشت سر گذاریم اگر چه این ادعای من بسیار سخت است؛ اما آنچه ما را امیدوار کرده پیش بینی هوا شناسی است که بارش طبیعی را برای سه ماه سوم سال اعلام کرده است. به گفته وزیر نیرو هم اکنون از مجموع هزار شهر، ۱۴۰ شهر با مشکل آب روبه رو هستند و نزدیک به هفت هزار روستا با تانکر آبرسانی می شوند. وزیر نیرو ادامه داد؛ با مصوبه مجلس و تصویب دولت سهم وزارت نیرو برای خشکسالی ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که ما ۲۰۰ میلیارد آن را برای آبرسانی های اضطراری اختصاص دادیم.

وی با اشاره به اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان یارانه برای لامپ های کم مصرف در بودجه سال ۸۷ گفت؛ تاکنون بالغ بر ۱۱ میلیون رشته لامپ در سطح کشور توزیع شده است؛ ضمن آنکه در شهریور ماه ۹ میلیون رشته و در نیمه دوم سال ۳۰ تا ۴۰ میلیون رشته لامپ کم مصرف توزیع خواهد شد. وزیر نیرو از توزیع لامپ کم مصرف به صورت رایگان در مساجد، مدارس و غیره خبر داد. فتاح در خصوص احتمال مشکل کمبود برق در زمستان سال جاری به تمهیدات اتخاذ شده در این راستا اشاره کرد و گفت؛ هم اکنون ۷۱ درصد از مخازن مازوت و ۶۵ درصد از مخازن گازوئیل تکمیل است و درصددیم تا اول آبان ماه ظرفیت سازی این مخازن را به اتمام برسانیم. وی با اشاره به وعده افزایش مخازن ظرفیت سازی به ۸۰۰ هزار متر مکعب طی سال جاری گفت؛ تا پایان شهریور ماه این ظرفیت به ۴۰۰ هزار متر مکعب و در نیمه دوم سال به ۸۰۰ هزار متر مکعب افزایش می یابد. این وزیر دولت نهم از امضای توافقنامه وزارت نیرو و شرکت ملی گاز خبر داد که بر اساس آن شرکت ملی گاز از دی ماه به مدت سه ماه موظف به تحویل روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه ها شده است. فتاح گفت؛ طبق اعلام وزارت نفت سال جاری ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز به ظرفیت کشور اضافه خواهد شد. وی با ذکر این نکته که نیروگاه های برقابی از دی ماه به تعمیرات می روند، گفت؛ به امید باران نشسته ایم تا در آذر ماه شاهد تولید نیروگاه های برقابی باشیم. به گفته وی در صورت آبگیری نیروگاه های برقابی زمستان ۸۷ را همچون سال گذشته سپری خواهیم کرد؛ اما اگر این نیروگاه ها به هر دلیلی امکان تولید نداشته باشند با مشکل مواجه خواهیم بود. فتاح گفت؛ بخش برقابی کشور برای زمستان امسال غیر قابل پیش بینی است.

وی با انتقاد از طرح تثبیت قیمت ها گفت؛ این طرح سال ۸۳ برای یک سال به تصویب رسید،اما هم اکنون تصمیم گیری در مورد آن بین دولت و مجلس معطل مانده است و متاسفانه بنده و همکارانم هم حریف حذف این موضوع نشده ایم. به گفته وی چرا باید در حالی که شاهد افزایش قیمت در تمامی بخش ها هستیم و هیچ یک از اقلام در کشور ثابت نمانده است، ما باید برای آب و برق یارانه پرداخت کنیم. فتاح با اعلام اینکه امسال برای نخستین بار با مجوز دولت نرخ تمام شده آب و برق را در قبوض خانگی مردم درج می کنیم، در خصوص ادامه روند طرح تثبیت قیمت ها توضیح داد؛ اینکه دولت و مجلس به چه تفاهمی برسند نمی دانم؛ اما ما راساً هیچ اراده یی نداریم. وزیر نیرو یکی از اهداف بلند رئیس جمهور را هدفمند کردن یارانه ها ذکر کرد که مشمول صنعت برق نیز خواهد شد. وی گفت؛ هم اکنون کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی زمان اجرا و چگونگی پیاده کردن این طرح است که هنوز به توافق نهایی نرسیده است،اما ما پیشنهادات خود را از سال های گذشته تاکنون در مورد واقعی شدن قیمت ها ارائه کرده ایم. فتاح با اعلام اینکه طرح وزارت نیرو برای افزایش تعرفه برق به دولت رفته است، گفت؛ متوسط برق سال گذشته ۱۶۹ ریال در کیلووات ساعت به فروش رسیده است که هم اکنون باید منتظر بود که آیا تصمیم دولت افزایش این رقم است یا تصمیمی بر افزایش ندارد. وزیر نیرو ادامه داد؛ نامه یی به دولت ارسال شده است که در آن تقاضای افزایش تعرفه برق را داده ایم،اما اینکه دولت مثل سال گذشته یا سال قبل از آن تصمیم به عدم ارسال نامه به مجلس گیرد هنوز مشخص نیست. وی خواسته وزارت نیرو را افزایش تعرفه برق ذکر کرد و گفت؛ وزارت نیرو طی دو سه سال گذشته به هر دلیل نتوانسته دولت را راضی کند. فتاح افزود؛ وزارت نیرو حسب وظیفه خود و به دلیل تقاضا برای ارتقای تعرفه برق، نامه یی را به دولت ارسال کرده و منتظر تصمیم گیری اعضا است. وی افزود؛ براساس برنامه چهارم توسعه باید دولت این طرح را به مجلس ارائه کند، تعرفه های برق تهیه شده و به دولت ارسال شده است.