دبیر هفتمین دوسالانه نگارگری از اهدای معادل ریالی ۱۲۰سكه بهار آزادی به برگزیدگان این دوره از دوسالانه خبر داد. این تصمیم پس از اعلام منع اهدای سكه در هیئت دولت گرفته شده است.

مرتضی حیدری دبیر هفتمین دوسالانه نگارگری ایران درباره برگزاری این دوسالانه گفت: هفتمین دوسالانه نگارگری ایران اسفندماه سال جاری در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار خواهد شد و همایش سه روزه‌ای با موضوع خلاقیت و نوآوری در هنر نگارگری ایران نیز در كنار برگزاری این دوسالانه در نظر گرفته شده است كه با حضور صاحبنظران و ارائه مقالات، این موضوع مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

حیدری درباره لزوم پرداختن به موضوع خلاقیت در نگارگری در قالب برگزاری همایش گفت: هر ابداعی ممكن است با مخاطراتی همراه باشد اما هر هنری نیز باید مجال نوآوری و جسارت داشته باشد.

وی افزود: البته در برخی موارد در جریان این نوآوری‌ها، انحرافاتی نیز پیش آمده است و هنرمندان گاهی صرفاً به ظواهر این هنر توجه داشته‌اند و از توجه به غنا و اصالت سنتی این هنر به دور مانده‌اند و از سوی دیگر برخی به شدت روی قالب‌های گذشته این هنر پافشاری می‌كنند و از برداشتن گامی نو و رسیدن به زبان و بیان جدید وحشت دارند. به همین دلیل این بار جسارت كردیم و این موضوع بحث‌برانگیز را به عنوان موضوع همایش سه روزه هفتمین دوسالانه نگارگری ایران انتخاب كردیم.

وی با اشاره به بخش‌های دیگر این دوسالانه گفت: این دوسالانه در بخش نمایشگاهی در بخش‌های تذهیب،گل و مرغ،نگارگری و نقاشی موضوعی با موضوع "سیمرغ" و با رویكرد به مفاهیم منطق‌الطیر عطار برگزار می‌شود.

حیدری درباره جوایز این دوسالانه هم گفت: به سه نگارگر برگزیده در هر بخش ۱۰ سكه بهار آزادی اهدا خواهد شد و در بخش مقالات برگزیده نیز به چهار مقاله برگزیده هر كدام یك سكه بهار آزادی اهدا خواهد شد.

حیدری با بیان این كه هیئت دولت اهدای سكه را به برگزیدگان منع كرده است افزود: با توجه به منع اهدای سكه به برگزیدگان قرار است معادل ریالی این سكه‌ها به برگزیدگان اهدا شود.

وی درباره هئیت داوران این جشنواره هم گفت: علاوه بر محمود فرشچیان كه امیدواریم شاهد حضورشان در تركیب هیئت داوران باشیم، علی رجبی،محمدباقر آقامیری،مجید مهرگان،حسن بلخاری،عباس جمال‌پور و مینا صدری داوری آثار را بر عهده خواهند داشت.

حیدری درباره امكان برگزاری این دوسالانه در شهرستان‌ها گفت: شرایط هنر نگارگری به گونه‌ای است كه برگزاری آن در شهرستان‌ها با مشكلاتی همراه است و بنا به همین دلایل این دوره در تهران برگزار می‌شود.

وی درباره این مشكلات گفت: هنر نگارگری به گونه‌ای است كه نمی‌توان در دیگر شهرها، اشراف كاملی به آن داشت ضمن این كه اغلب دانش‌آموختگان این هنر در تهران هستند ولی در صورت لزوم، اگر شهرستانها برگزاری این دوسالانه را متقبل شوند، می‌توان شرایط لازم را از دوره‌های بعدی در دیگر شهرها از جمله اصفهان مهیا كرد.

حیدری در خاتمه از چاپ و انتشار كتاب برگزیده آثار هفتمین دوسالانه نگارگری ایران و كتاب مقالات برگزیده همایش این دوسالانه خبر داد.

حیدری افتتاح رشته نگارگری در دو دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه هنر شاهد را اتفاق بسیار مباركی دانست و گفت: پیش از این مطالعه هنر اسلامی در دانشگاه‌های غربی بسیار آسانتر از داخل ایران بود اما افتتاح رشته نگارگری در دو دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه هنر شاهد اتفاق بسیار مباركی است.

هفتمین دوسالانه نگارگری،اسفندماه سال جاری با دبیری مرتضی حیدری و به ریاست عباس جمال‌پور در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود.