مدیرعامل شركت آب و فاضلاب روستایی استان هرمزگان، از افتتاح ۱۰ طرح آب و فاضلاب طی هفته دولت در این استان خبر داد.

صادقپور، با اعلام خبر فوق، اعتبار اجرای این طرح‌ها را ۶۰میلیارد ریال دانست و افزود: این تعداد طرح ۴۶ روستای استان هرمزگان با جمعیتی معادل ۳هزار و ۳۵۳ خانوار را در شهرستان‌های بندرعباس، میناب، جاسك، بستك، خمیر و پارسیان تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی در ادامه با بیان اینكه ۱۳ طرح نیز با اعتبار ۱۲۳میلیارد ریال به منظور آبرسانی به روستاها در این هفته كلنگ‌زنی می‌شود، اظهار امیدواری كرد این طرح‌ها تا پایان سال ۸۸ به بهره‌برداری برسند.

وی این طرح‌ها را شامل اجرای شبكه داخلی مجتمع زهوكی مغیران، آبرسانی به روستای كنارزرد، آبرسانی به روستای مارو، آبرسانی به روستای خمینی‌شهر، آبرسانی به روستای گسن، توسعه و بازسازی شبكه آبرسانی به مجتمع سوژه پاراف، آبرسانی به روستای تجك، آبرسانی به روستای كشیگی، آبرسانی به روستای گادانی، ساخت شبكه داخلی یمیری، كلنگ‌زنی آبرسانی به روستاهای كركزی، سنگ بنر، مجتمع گدووشدرك، شمع زرد، خیرآباد، ساخت شبكه مجتمع خورموج وطیفكان، ساخت شبكه توزیع ۵ روستای مجتمع گوجیان، ساخت شبكه نیمه‌كاره آبرسانی به زهوكی و كنارترش، ساخت شبكه آبرسانی پركان‌گیشو، ساخت شبكه آبرسانی مجتمع كشار و ساخت شبكه آبرسانی پرل ولخوان عنوان كرد.

صادقپور در ادامه افزود: ۹ طرح بزرگ نیز با اعتبار ۱۹۳۷۳۷میلیارد ریال در دهه فجر امسال افتتاح می‌شوند. وی در ادامه با بیان اینكه امسال در دهمین سال خشكسالی قرار داریم و منابع آبی استان به شدت كاهش یافته است، افزود: در حال حاضر میزان تولید آب استان، یك‌هزار لیتر بر ثانیه در شبانه‌روز است كه با توجه به سرانه مصرف در كشور، یك‌هزار لیتر كم است.

صادقپور افزود: بالغ بر نیمی از ۵۳۰ منبع تامین‌كننده آب شرب روستاها از نظر كمی، كاهش بالای ۷۰درصدی داشته و از نظر كیفی غیرقابل استفاده شده است، این در حالی است كه مابقی منابع نیز بین ۳۰ تا ۷۰درصد كاهش آب‌دهی داشته است.

وی اظهار كرد: متاسفانه بیش از ۵۰۰ روستای استان با كمبود شدید آب شرب مواجه هستند و به منظور تامین حداقل آب مورد نیاز این روستاها كاركنان این شركت تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند، به طوری كه فقط طی ۳ سال اخیر ۱۹۷ طرح با اعتبار ۵۱۷میلیارد ریال برای آبرسانی سیار به تعداد ۴۰۰ روستا با جمعیتی معادل ۲۶هزار خانوار و راهبری تعداد ۱۰ دستگاه آب شیرین‌كن با ظرفیتی معادل ۲۱۰۰ مترمكعب در شبانه‌روز اجرا شده است. صادقپور ابراز كرد: در حال حاضر بهره‌برداری و نگهداری از شبكه و تاسیسات آبرسانی تعداد ۱۰۰۰ روستای استان با جمعیتی معادل ۹۸۶۲۵ خانوار توسط این شركت در حال اجرا است.