موزه هنرهای معاصر فلسطین یكی ازنگارخانه‌های خود را به نام زنده‌یاد احمد خلیلی، چهره پیشكسوت نقاشی مكتب خیالی‌سازی (قهوه‌خانه‌ای) نام‌گذاری كرد.

به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر فلسطین وابسته به مؤسسه فرهنگی هنری صبا، این موزه در آستانه چهلمین روز درگذشت زنده‌یاد احمد خلیلی، یكی از نگارخانه‌های خود را به نام این چهره پیشكسوت و صاحب‌نام نقاشی مكتب قهوه‌خانه (خیالی سازی) نام‌گذاری كرد.

خلیلی، آخرین اثر خود را در كارگاه نقاشی قهوه‌خانه، به مناسبت سالروز حماسه جاودانه آزادی خرمشهر ارائه كرد. این اثر ارزشمند جلوه‌ای از حماسه‌های ماندگار اسطوره‌های مقاومت و ایثار را در پیوند با امام عاشورا و حماسه های قدسی كربلا و نیز در زمینه ای از سنتهای اصیل مكتب نقاشی (خیالی سازی) به نمایش می گذارد.

كارگاه نقاشی قهوه‌خانه با موضوع آزادی خرمشهر كه انگیزه خلق واپسین اثر این استاد فقید گردید، در ادامه اولین كارگاه پیشكسوتان این مكتب هنری در ترسیم و ثبت ارزشهای ماندگار دفاع مقدس و تلفیق آن با عناصر اسطوره ای، مذهبی، آئینی و ملی هنر ایرانی بود، كه در هفتم خرداد سالجاری برگزار شد.

احمد خلیلی، پس از عمری تلاش و تجربه‌اندوزی در عرصه نقاشی خیالی‌ سازی و تربیت شاگردانی بسیار در این مكتب، سرانجام روز ۲۱ تیرماه جاری دعوت حق را لبیك گفت.