آب مایه حیات و زندگی انسان ها است، این جمله بارهاتوسط افراد مختلف تكرار شده و همواره به مردم تاكید شده درمصرف آن صرفه جویی شود و استفاده صحیح و درستی را از منابع محدود آبی داشته باشند. به گزارش ایرنا، علیرغم اینكه بخش اعظم این كره خاكی از آب تشكیل شده امامنابع آبی شیرین همواره محدود بوده و دربرخی از موارد بحران هایی در چگونگی استفاده ازآنها وجود دارد. اگرچه سه چهارم كره زمین را آب تشكیل داده، اما فقط درصد كوچكی از آن آب شیرین و قابل استفاده است. ۹۷درصد آبهای سطح زمین متشكل از اقیانوسها، دریاها و دریاچه ها هستند و از سه درصد دیگر نیز نزدیك به دو درصد آن به صورت یخچالها و ستونهای یخی عظیم در مناطق قطبی و سردسیری تشكیل شده است. اگر كمی خوشبین باشیم كمتر از یك درصد ازمنابع آبی قابل دسترس بشر قرار دارد كه عمدتا به صورت سفره های زیرزمینی یافت می شوند. برخی ازدریاچه ها و رودخانه ها، بزرگترین منابع آب آشامیدنی دنیا را تشكیل می دهند كه سهم آنها از كل آبهای كره زمین فقط یك صدم درصد است. علاوه براین در بسیاری از نقاط دنیا باتوجه به اینكه آب شیرین وجود دارد اما سلامت آن همواره مورد سوال كارشناسان حوزه سلامت بوده است.

بر طبق آمارهای موجود دو پنجم مردم دنیا از وجود آب سالم محروم هستند. این امر باعث شد تا سازمان بهداشت جهانی تحقیقاتی را بر روی نقاط مختلف دنیا انجام دهد كه بر اساس این تحقیقات مشخص شد روزانه ۳۰هزارنفراز مردم دنیا به علت كمبود آب سالم و بهداشتی جان خود را از دست می دهند. نتایج این تحقیقات به خوبی نشان می دهد كه چگونگی استفاده از منابع آبی باید مشخص و حساب شده باشد. اگر كمی عمیق تر به این مسأله اندیشیده شود می توان چنین تجسم كرد كه در مجاورت و همسایگی شهرما مردمی باشند كه بامشكل كمبود آب شیرین سالم مواجه بوده و روزانه ۳۰هزارنفر ازآنها به این دلیل جان خود را از دست می دهند. اگر چنین تفكری داشته باشیم می توانیم كمبود آب را درك و از این نعمت الهی درست بهره مند شویم. بانگاهی اجمالی به تاریخ متوجه می شویم كه منشاء بسیاری از جنگ های دنیا به خاطر آب بوده است. بنابراین به نظر می رسد این نعمت ارزشمند بسیار گرانبها و لازم است افراد در حفظ و مصرف آن نهایت دقت را به كار گیرند. دقتی كه اگر رعایت نشود ممكن است معضلاتی را از قبیل كم آبی، خشكسالی و آلودگی منابع آبی را به همراه داشته باشد. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، ۸۰درصد از بیماریهایی كه مردم دنیا از آنها رنج می برند، به طور مستقیم مربوط به تامین نشدن آب بهداشتی و كافی است. خود ما بزرگترین دشمن خویش هستیم چراكه همین میزان آب كم و قابل دسترس مان راآلوده و غیرقابل استفاده كرده ویااین ماده حیاتی را بامصرف بی رویه هدر می دهیم.

یكی از عوامل اصلی كه باعث آلوده شدن و یا هدر رفتن آب می شود پوسیدگی و فرسودگی شبكه های آب رسانی است به طوری كه دولت سالانه میلیاردها ریال هزینه تعمیر وتعویض شبكه های آب رسانی در سطح شهرهای كشور می كند اما این میزان هنوز كافی نیست. یكی از مناطقی كه در سال جاری و در پی كاهش شدید بارندگی با بحران كم آبی مواجه بود استان قزوین است. این استان كه با خشكسالی درجه دوم مواجه است درابتدای سال جاری با كاهش ۴۶درصدی بارندگی مواجه شد كه این امرموجب شد تا بسیاری از محصولات كشاورزی از بین رفته و بیش از دو هزار حلقه چاه آبی خشك شود. مدیركل دفتر بازسازی و حوادث غیر مترقبه استانداری قزوین در پی كاهش بارندگی ها و درزمینه استفاده از منابع گفت: خشكسالی های اخیر دو هزار و ۴۵۸میلیاردو ۸۱۵میلیون ریال خسارت به بخش كشاورزی استان قزوین وارد كرده است.

«علی محمد آهنی» افزود: این میزان خسارت به یكصد و ۸۷هزارو ۷۴۷هكتار از اراضی كشاورزی و ۴۹۷هزارو ۹۷هكتاراز اراضی باغی این استان خسارت وارد كرده و موجب خشك شدن پنج هزار و ۸۴۹حلقه چاه و قنات شده است. وی بااشاره به تصویب مبلغ ۹هزار میلیون ریالی دولت به استان قزوین به منظور تامین آب شرب شهری و روستایی، تصریح كرد: پروژه های مخصوص این اعتبار مشخص شده و با تخصیص این اعتبار، عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد. آهنی در ادامه بر صرفه جویی هرچه بیشتر مردم در مصرف آب آشامیدنی تاكید كرد واظهار داشت: به منظور جلوگیری ازهدر رفت آب لازم است شبكه های فرسوده آب در استان قزوین تعویض شوند. مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان قزوین نیز اعلام كرد: امسال بارندگی در این استان بطور متوسط نسبت به سال گذشته ۴۵درصد كاهش یافته است. «كیومرث دانشجو» در خصوص سهم آبی و میزان اختصاص آب استان قزوین از سد طالقان، گفت: تخصیص اعلام شده از این سد برای شرایط پرآبی و امكان تنظیم سالانه آن تا ۴۶۰میلیون مترمكعب است كه در این صورت ۳۱۰میلیون متر مكعب در شرایط پرآبی و ۱۵۰میلیون مترمكعب نیز برای تامین آب آشامیدنی تهران اختصاص خواهد یافت. وی اظهار داشت: در سال گذشته با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی و شدت بارش ها حدود ۳۰۳میلیون مترمكعب آب از سد طالقان به دشت قزوین انتقال یافت كه حدود ۳۰میلیون مترمكعب از آن نیز برای تغذیه مصنوعی دشت مورد استفاده قرار گرفت.

دانشجو گفت: پنج میلیون مترمكعب از منابع آب زیرزمینی نیز تاكنون برای آب مورد نیاز حدود ۳۱۶واحد دامی، صنعتی و خدماتی كه چند سال بلاتكلیف بودند، تامین شد. مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان قزوین اضافه كرد: منابع آب استان به دو بخش سطحی و زیرزمینی تقسیم می شود كه در بخش آب سطحی استان قزوین از دو حوضه آبریز سفید رود و شور تشكیل شده است. وی افزود: در حوضه آبریز سفیدرود رودخانه شاهرود با ۳۰۳میلیون مترمكعب و رودخانه های طارم سفلی با ۱۵۴میلیون مترمكعب در مجموع آب استحصالی از این رودخانه ها بالغ بر ۴۵۷میلیون مترمكعب است. همچنین درراستای حفظ منابع آبی وایجاد فرهنگ مصرف آب اقداماتی دراستان قزوین توسط دستگاههای اجرایی زیربط دراین زمینه انجام شده كه استمرارچنین كارهایی می تواند تاثیرات موثری بر كاهش میزان مصرف آب در این استان داشته و الگوی مناسبی برای كشور شود.