مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از لزوم هماهنگی هر گونه برنامه تجسمی كشور با وزارت ارشاد خبر داد.

«محمود شالویی» مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام این خبر گفت: همه نمایشگاه‌ها،اكسپوها و برنامه‌های مختلف هنرهای تجسمی كه از سوی ارگان‌های مختلف دولتی یا خصوصی برگزار می‌شود، باید با هماهنگی دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.

شالویی گفت: طبق قانون مصوب سال ۱۳۷۳ مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد باید از برگزاری همه برنامه‌های تجسمی كشور مطلع باشد و پیش از برگزاری هر نمایشگاهی با این مركز هماهنگی لازم صورت بگیرد. اما متأسفانه بدون آن كه این قانون لغو شده باشد، به طور جدی به آن عمل نمی‌شده است. این در حالی است كه مركز هنرهای تجسمی كه متولی برنامه‌های تجسمی كشور است و در این زمینه مسئول و پاسخگو است، از برگزاری بسیاری از برنامه‌های تجسمی مطلع نبود.

وی افزود: ‌این نامه برای سازمان‌ها و نهادهای برگزار كننده برنامه‌های تجسمی از جمله سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، حوزه هنری، بنیاد شهید، دانشگاه‌ها، نگارخانه‌ها، بانك‌ها و ... ارسال شده است و ضمن استقبال از همكاری آنها در برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها،‌از آنها درخواست كردیم كه طبق قانون،برگزاری نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های خود را در زمینه هنرهای تجسمی به اطلاع مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد برسانند و با هماهنگی وزارت ارشاد فعالیت‌های تجسمی خود را انجام دهند.

شالویی با بیان این كه این قانون تاكنون حالت برزخی یافته بود افزود: هر مدیری در سیستم مدیریتی خود موظف به اجرای قانون است و ما هم هیچ‌گونه محدودیتی را با اجرای این قانون ایجاد نكرده‌ایم، ضمن این كه طبق این قانون، ‌كاملاً‌ منطقی است كه متولی برنامه‌های تجسمی كشور از برگزاری هر گونه فعالیت در زمینه هنرهای تجسمی مطلع باشد.

شالویی تأكید كرد: همه ارگان‌ها و دستگاه‌هایی كه اقدام به برگزاری برنامه‌های مختلف در زمینه هنرهای تجسمی می‌كنند، باید یك هفته پیش از برگزاری نمایشگاه با مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد هماهنگ كنند و انتظار داریم كه همگان در زمینه اجرای قانون با ما همكاری كنند.

مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد اجرای این قانون را نوعی اطلاع‌رسانی خواند و تصریح كرد: این قانونی برای همه نهادها و ارگان‌هاست و از بی‌اعتمادی حكایت نمی‌كند.

● آیین‌نامه «جشنواره هنرهای تجسمی فجر» تدوین شد

محمود شالویی در ادامه با اعلام خبر تدوین كلیات آیین‌نامه جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: نخستین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از ۱۲ بهمن‌ماه تا ۱۲ اسفندماه جاری در بخش‌های مختلف هنرهای تجسمی برگزار خواهد شد و در تدوین آئین‌نامه این جشنواره نیز ابراهیم حقیقی، مصطفی گودرزی و غلامعلی طاهری با ما همكاری كردند.

وی با بیان این كه پرهیز از برخوردهای سلیقه‌ای یكی از اهدف مركز هنرهای تجسمی است، گفت: با تدوین آیین‌نامه برای برنامه‌های مختلف هنرهای تجسمی، بودجه لازم به این امور اختصاص خواهد یافت و در زمان مشخصی نیز برگزار خواهد شد، به همین منظور قصد داریم برای اغلب امور هنرهای تجسمی، آیین‌نامه‌هایی را تدوین كنیم و به تصویب مقامات ذیربط برسانیم.

شالویی با اشاره به جشنواره‌های مختلف هنری گفت: جشنواره‌های مختلف فجر یا نمایشگاه كتاب هر ساله در زمان مشخص خود و بدون هیچ تغییر و تحولی برگزار می‌شوند. ما هم امیدواریم كه با تدوین این آیین‌نامه‌ها، این دغدغه در زمینه هنرهای تجسمی هم مرتفع شود.

وی برگزاری دوسالانه‌های مختلف تجسمی را در فواصل زمانی بسیار نامنظم یكی از دلایل عدم وجود آیین‌نامه لازم دانست و گفت: با تدوین این آیین‌نامه‌ها دوسالانه‌ها نیز در زمان مشخص خود و با اختصاص بودجه لازم برگزار خواهند شد.