گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر، به مناسبت درگذشت استاد علی مطیع، استاد نگارگر، پیام تسلیتی صادر كرد.

به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، در متن این پیام كه هم زمان با هفتمین روز درگذشت این استاد گران قدر صادر شده است، آمده است:

جامعه هنر نگارگری ایران امروز در غم از دست دادن استاد برجسته و پیش‌كسوت، مرحوم علی مطیع داغدار است.

علی مطیع از هنرمندان برجسته نسل دوم نگارگری ایران بود. وی در سال ۱۲۹۵ خورشیدی در تهران پا به دنیا نهاد. او به دلیل علاقه‌ای كه به هنر داشت، وارد مدرسه صنایع قدیمه شد. در آنجا به سبب عشق وافر به كار و هنر نگارگری، مورد توجه استاد هادی تجویدی قرار گرفت. ایشان در سال ۱۳۲۴ موفق به كسب لیسانس مینیاتور شد و سال ۱۳۲۶ مدال درجه یك نمایشگاه جهانی بروكسل را از آن خود كرد.

در ادامه این پیام آمده است: وی دارای درجه یك هنر نگارگری ایران بود و یكی از نگارگرانی بود كه علاوه بر حفظ اصول، مبانی و شیوه‌ها و تكنیك‌های حاكم بر هنر نگارگری اصیل ایرانی، با تحولات شگرف و ابداعات بدیع در هنر نگارگری ایران در شناخت، معرفی و دوام این هنر، سهم به سزایی داشت.

جامعه هنری، متاثر است از اینكه استادی را از دست داده كه بسیاری را برای جامعه هنر ایرانی پرورش داد. وی آثار ارزشمند هنری بسیاری را به موزه‌های داخل كشور، همچون موزه هنرهای ملی ایران و موزه هنرهای معاصر تهران روانه كرد كه امروز، آذین بخش موزه‌های كشور است.

استاد مطیع با تأسی به ادبیات و فرهنگ و هنر ایران و مفاهیم معنوی هنر اسلامی به خوبی توانست گنجینه استثنایی از آثار ارزشمند خود را به جهان هنر عرضه كند. در عین حال ایشان از مكتب هرات و تبریز بسیار تأثیر گرفت. تحولی را كه وی در مكتب نگارگری ایران ایجاد كرد و نام «مكتب ایران شهر» را بر آن گذاشت، در تاریخ هنر ایران، زبان زد عالم و خاص است.