پروژه ساخت و احداث پستهای توزیع و خطوط انتقال برق فشار متوسط در سریلانكا به یك شركت ایرانی واگذار می‌شود

به نقل از روابط عمومی شركت صادرات ، تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران، این پروژه كه ارزش آن بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار است، قرار است توسط این شركت و با تامین منابع مالی و اعتباری بانك توسعه صادرات و تضمین صندوق ضمانت صادرات ایران به اجرا درآید .

با مبادله این قرارداد و اجرای كلید در دست پروژه، یك شبكه توزیع با ظرفیت یك صد هزار مشترك در مدت ۳سال به شبكه برق موجود در سریلانكا افزوده می‌شود. این شبكه شامل ۶۰۰ دستگاه پست برق ۳۳ كیلو ولت، ۶۰۰ كیلومتر خط انتقال برق ۳۳ كیلو ولت، ۳ هزار كیلومتر خط انتقال برق فشار ضعیف سه فاز و ۶۰۰ كیلومتر خط انتقال برق فشار ضعیف تك فاز خواهد بود.

اهداف كلان دولت سریلانكا از اجرای این پروژه علاوه بر افزایش پایداری شبكه توزیع برق، ایجاد توسعه اقتصادی- اجتماعی كشور با فعال سازی صنایع وابسته به بخش كشاورزی مناطق برق رسانی شده، همچنین بهبود و افزایش درآمد ساكنین و تقویت و توسعه نسل جدید برای اشتغال در فعالیت‌های وابسته به تولید ملی برشمرده شده است. با اجرای این پروژه به بخش وسیعی از مناطق روستایی و كشاورزی برق‌رسانی خواهد شد. اعلام این خبر، بازتاب وسیعی در مطبوعات سریلانكا داشته است.

بنابراین گزارش، انجام امور مهندسی، طراحی و تامین تجهیزات این پروژه EPC ‌به شركت ایراین صانیر واگذار می‌‌‌شود. مراحل تایید گزارش وزارت نیرودر كابینه و سیر مراحل قانونی و تبادل قرارداد فنی -تجاری توسط شركت صانیر و كارفرمای سریلانكایی (Ceylon Electricity Board) در دست اقدام است.

شركت صانیر، برای انجام عملیات اجرایی و محلی پروژه از خدمات یك شركت سشناس سریلانكایی بهره خواهد جست.

مطالعات طرح و مذاكرات فنی - مالی این پروژه از سال ۱۳۸۶ توسط بانك توسعه صادرات ایران، صندوق ضمانت صادرات ایران و شركت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران(صانیر)‌ آغاز و در پی سفر محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران به سریلانكا مراحل اجرایی و تحقق آن شتاب گرفته است.

بر اساس این گزاش شركت صانیر همچنین در تیر ماه امسال، پس از برنده شدن در یك مناقصه بین‌المللی، موفق به امضای یك قرارداد ۵۰ میلیون دلاری جهت ساخت پست و خط انتقال برق فشار قوی در پاكستان شده بود، كه تامین مالی آن از سوی بانك ژاپنی JBIC ، صورت گرفته است.

همچنین توانایی فنی و اجرایی شركت صانیر در پیش ارزشیابی (Prc-Qualification) یك پروژه بزرگ پست برق و خط انتقال در اتیوپی كه توسط بانك جهانی فاینانس می‌شود، مورد تایید قرار گرفته است.