گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران به‌مناسبت روز خبرنگار به روی اصحاب رسانه گشوده ‌شد.

خبرنگاران و اصحاب رسانه تاكنون دو بار به صورت اختصاصی موفق به بازدید از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران شده‌اند و این بار نیز به مناسبت روز خبرنگار درهای گنجینه داخلی و خارجی موزه به روی خبرنگاران گشوده شد.

همچنین محمود شالویی رییس كنونی اداره كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد از امكان نمایش عمومی بخشی از آثار ایرانی این گنجینه به مناسبت ایام پیروزی انقلاب اسلامی خبر داده است.

بر اساس این گزارش، مجموعه آثار گنجینه داخلی و خارجی موزه بالغ بر ۴ هزار اثر است كه این آثار تاكنون تنها یك بار در قالب دو نمایشگاه «جنبش هنر مدرن» امكان نمایش عموم یافته است.

این آثار از سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۶ گردآوری شده است و بعد از انقلاب نیز تنها بخشی از آثار هنرمندان داخلی به گنجینه اضافه شده است.

مجموعه خارجی موزه هنرهای معاصر تهران، آثاری از شاخص‌ترین هنرمندان سده بیستم و مهمترین شیوه‌های هنری این قرن را در بر می‌گیرد.

موزه هنرهای معاصر تهران در گنجینه خارجی خود،‌آثاری از هنرمندان نامدار جهان همچون پابلو پیكاسو، جكسون پولاك،ژرژ روان،پل گوگن، آندره دورن،ژرژ براك، ونگوگ،خوان میرو،مارك شاگال،لوترك، كاندینسكی،ادوارد مونه، اندی وارهول و... در اختیار دارد كه برخی از این نمونه‌ها منحصر به فرد و شاهكارهای هنری این هنرمندان محسوب می‌شود.

در گنجینه آثار ایرانی نیز آثاری از هنرمندانی چون محسن وزیری مقدم،غلامحسین نامی،كوروش شیشه‌گران، پرویز كلانتری، مسعود عربشاهی،بهمن محصص، ابراهیم جعفری،صادق بریرانی، محمد احصایی،علی‌اكبر صادقی، بهرام دبیری، علیرضا اسپهبد، علی‌محمد حیدریان(شاگرد كمال‌الملك)،جعفر پتگر،احمد اسفندیاری،رویین پاكباز،ایران درودی، جواد حمیدی، كمال‌الدین بهزاد، كمال‌الملك، عبدالمجید طالقانی و ...نگهداری می‌شود.

ادوارد لوسی اسمیت مورخ انگلیسی و منتقد مطرح هنر معاصر جهان درباره گنجینه خارجی موزه هنرهای معاصر تهران گفته است: موزه هنرهای معاصر تهران یكی از مهم‌ترین و كاملترین مجموعه‌ شاهكارهای هنر تجسمی معاصر جهان را در اختیار دارد.

این منتقد در روزنامه اینترنتی آرت دیلی نوشته است: گنجینه این موزه با در بر داشتن آثاری از آغاز دهه ۱۸۷۰ تا پایان دهه ۱۹۸۰ تصویری جامع از رویدادهای مهم پیشرفت و توسعه هنر نقاشی و مجسمه‌سازی غرب از طلوع امپرسیونیسم تا پیروزی مینیمالیسم ارائه می‌كند. این موزه قادر است با استفاده از مجموعه خود شاهكارهای مهمترین جنبش‌های هنری را به شكلی كه هر موزه‌ای در جهان آرزوی آن را دارد، به نمایش بگذارد.

این مورخ برجسته معتقد است كه مجموعه موزه هنرهای معاصر تهران مهمترین مجموعه هنری از این دوره زمانی در خارج از مرزهای اروپا و آمریكای شمالی در جهان است.