احتمال افزایش ساعات خاموشی به بیش از دو ساعت در روز، آنقدر جدی هست كه نمایندگان مجلس هشتم را به این فكر بیندازد كه اگر این اتفاق روی داد، وزیر نیرو را برای پاسخ به سوال نمایندگان به مجلس بكشاند. هرچند كه دیروز یك عضو كمیسیون انرژی مجلس از بررسی موضوع استیضاح وزیر نیرو به دلیل عدم‌مدیریت صحیح در زمینه تولید و توزیع برق و خاموشی‌های گسترده خبر داده‌است.

این عضو كمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با فارس از احتمال استیضاح پرویز فتاح وزیر نیرو خبر داد و گفت: در مراجعات مردمی در دو ماه گذشته بیشترین اعتراض توسط قشرهای مختلف جامعه اعم از تولیدكنندگان و مشتركین خانگی به مجلس صورت گرفته است و مجلس نیز با پیگیری در این زمینه به دلایلی به جز خشكسالی درباره كمبود برق دست یافته است. وی تصریح كرد: با بررسی‌هایی كه مركز پژوهش‌های مجلس انجام داده مشخص شده كه دولت طی دو سال گذشته حداقل سرمایه‌گذاری را در حوزه تولید برق و توسعه نیروگاه‌ها انجام داده است. این عضو كمیسیون انرژی گفت: در حال حاضر ۱۰ هزار مگاوات كمبود برق در كشور وجود دارد و عملا نیروگاه‌ها به دلیل تعمیر و عدم‌تجهیز توان تولید برق را ندارند. وی افزود: با استمرار این وضعیت به احتمال زیاد در زمستان نیز با خاموشی مواجه خواهیم شد. این عضو كمیسیون انرژی تاكید كرد: مجلس با بررسی بیشتر در این زمینه در پی استیضاح وزیر نیرو خواهد بود و رایزنی‌هایی را آغاز كرده است. از سوی دیگر برنا در گزارشی پیش‌بینی كرده‌است كه كشور در مهرماه با كمترین میزان تولید برق خود روبه‌روست و بر اساس این گزارش امید تمام آنهایی كه فكر می‌كردند با پایان تابستان سریال طاقت‌فرسای خاموشی به پایان می‌رسد به یاس بدل خواهدشد.

بر اساس این گزارش، روند کاهش تولید نیروگاه‌های برق‌آبی کشور نشان می‌دهد که انحراف انرژی این نیروگاه‌ها تا پایان مرداد ماه به منفی ۶/۷۳ درصد خواهد رسید که با این آمار بالاترین انحراف انرژی این نیروگاه‌ها رقم خواهد خورد.

براساس پیش‌بینی صورت گرفته با توجه به تولید چهارماهه نخست امسال، نیروگاه‌های برق‌آبی با قابلیت توان تولیدی ۳۳۰۰ مگابایت تنها قادر به تولید ۴۴۰ گیگاوات ساعت در مهر ماه هستند که انحراف انرژی آن به منفی ۶/۷۳ درصدی می‌رسد.

این در حالی است که میزان تولید در مشابه سال گذشته یک هزار و ۶۵ گیگاوات ساعت بوده است.

براساس پیش‌بینی صورت گرفته در شهریور ماه انحراف انرژی نیروگاه‌های برق‌آبی از مرز منفی ۷۴ درصد خواهد گذشت.

این نیروگاه‌ها با توان تولیدی ۲۸۰۰ مگابایت در ماه آینده تنها ۳۸۷ گیگاوات ساعت تولید انرژی خواهد کرد که این رقم در شهریور سال گذشته یک هزار و ۴۸۶ گیگاوات ساعت بوده است.

انحراف تولید در این ماه منفی ۷۴ درصد است که نسبت به سال ماقبل آن انحراف منفی ۷۸ درصد و در مقایسه با سال‌های ۸۴ و ۸۳ به منفی ۶۷ و ۵۳ درصد خواهد رسید.

به گزارش برنا، بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته انحراف انرژی نیروگاه‌های برق‌آبی کشور در مهرماه به منفی ۶۷ درصد خواهد رسید و تولید نیز به کمترین عدد یعنی ۳۰۰ گیگاوات ساعت خواهد رسید.

با حساب و كتاب‌های این گزارش و اعلام‌نظرهای مسوولان وزارت نیرو كه افزایش ساعات خاموشی در ماه‌های آتی را تایید می‌كند باید به این جمع‌بندی رسید كه اگر نمایندگان واقعا نسبت به اعتراض‌ها و گلایه‌های موكلان خود حساسیت دارند و برای آنها این گله‌ها و اعتراض‌ها مهم است، استیضاح وزیر نیرو را در دستور كار قرار دهند.