چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی «هنر جوان» در شش رشتــه هنـری نقـاشـی، طراحـی، پوستـر، تصـویـر سازی، كاریكاتور و خــوشنویسی برگزار می‌‌شود.

مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری با همكاری نهادها و سازمان‌های فرهنگی و هنری كشور چهارمین جشنواره هنــر جـوان را در شش رشتــه هنـری نقـاشـی، طراحـی، پوستـر، تصـویـر سازی، كاریكاتور و خــوشنویسی به همراه همایش جنبـی موضوعات مرتبط با جشنـواره به مناسبت سـی‌امین سالگرد پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی ایران برگزار می‌كند.

بر اساس این گزارش، منظره ایرانی و نوگرایی در عالم خیال دو موضوع رشته نقاشی است كه علاقه‌مندان به شركت در این جشنواره باید آثارشان را با این دو موضوع به دبیرخانه ارسال كنند. در رشته طراحی دو بخش موضوعی و چهره در نظر گرفته شده است،‌در رشته پوستر دو موضوع امام خمینی و انقلاب اسلامی و همچنین جشن‌های شعبانیه مورد نظر است،‌در رشته تصویرسازی موضوعات محمد امین،دوره جوانی پیامبر اكرم (ص)، و خاوران نامه ابن حسام سده نهم هجری قمری با ذكر عنوان داستان مورد اقتباس در نظر گرفته شده است.

در رشته كاریكاتور هم دموكراسی اشغال و كاریكاتور چهره به عنوان دو موضوع انتخاب شده است و در رشته خوشنویسی هم علاقه‌مندان به شركت در جشنواره باید از سبك نگارش نستعلیق یا شكسته نستعلیق گلستان سعدی استفاده كنند.

تكنیك در تمام رشته‌های جشنواره آزاد اعلام شده است و هر شركت‌كننده مجاز است حداكثر ۳ اثر در هر رشته به دبیرخانه جشنواره ارسال كند.

علاقمندان می‌توانند حداكثر در دو رشته اعلام شده شركت كنند و تمامی آثار ارسالی به دبیرخانه توسط هیأت انتخاب بررسی شده و برای شركت در نمایشگاه برگزیده می‌شوند.

حداقل سن متقاضیان شركت در جشنواره ۱۷ سال و حداكثر ۳۰ سال اعلام شده است.

كلیه آثار راه یافته به نمایشگاه در كتاب جشنواره جوان چاپ می‌شود.

به نفرات برگزیده این جشنواره نیز به شرح زیر هدایایی تعلق خواهد گرفت.

نفرات اول در هر موضوع ۰۰۰/۵۰۰/۱ تومان، دیپلم افتخار و كتاب نمایشگاه

نفرات دوم در هر موضوع ۰۰۰/۰۰۰/۱ تومان، دیپلم افتخار و كتاب نمایشگاه

نفرات سوم در هر موضوع ۰۰۰/۷۰۰ تومان، دیپلم افتخار و كتاب نمایشگاه

به برگزیده ویژه جشنواره جایزه زنده‌یاد ابوالفضل عالی، دیپلم افتخار و كتاب نمایشگاه اهداء می‌شود.

آخرین مهلت ارسال آثار ۲۰ مرداد تا ۳۱ شهریور اعلام شده است و پس از بررسی آثار در ۵ مهرماه سال جاری،‌نمایشگاه آثار راه یافته به نمایشگاه نیز ۱۴ آبان‌ماه برپا خواهد شد.

همچنین در بخش مقالات، علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را با موضوع تحلیل،نقد و بررسی آثار هنر انقلاب اسلامی درحوزه هنرهای تجسمی تا اول مهرماه سال جاری به دبیرخانه ارائه كنند.

به نفرات برگزیده اول تا سوم بخش مقالات نیز به ترتیب سه،‌دو و یك سكه بهار آزادی اهدا خواهد شد.

علاقه‌مندان برای شركت در این جشنواره می‌توانند آثار خود را به نشانی دبیرخانه دائمی جشنواره‌ها و همایش‌های مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری ـ خیابان حافظ نبش خیابان سمیه ارسال كنند.