علی زهانی دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی دانشجویان از برگزاری این جشنواره به عنوان یك اتفاق بزرگ تجسمی دركشور خبر داد.

علی زهانی دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی دانشجویان صبح امروز در نشست خبری این جشنواره گفت: این جشنواره برای نخستین بار به صورت كاملاً علمی درسطح بین‌المللی و دانشگاهی برگزار می‌شود و بیش از سه سال برای برگزاری آن تحقیق و پژوهش صورت گرفته است.

وی از برگزاری سمینارها،كارگاه‌های آموزشی و برنامه‌های مختلفی خبر داد كه از دو ماه آینده و پیش از برگزاری جشنواره آغاز خواهد شد.

زهانی با تأكید بر هنر معنوی به عنوان رویكرد اصلی این جشنواره افزود: این جشنواره در دو بخش كلی آزاد و موضوعی با موضوع «هنر معنوی» برگزار می‌شود و شامل آثار طراحی،نقاشی،مینیاتور،حجم،گرافیك،خوشنویسی،كاریكاتور،هنرهای مفهومی، مقالات و پایان‌نامه‌های دانشجویی می‌شود كه نمایشگاه این آثار آذرماه سال جاری برپا می‌شود.

زهانی، هنرهای جدید را از جمله بخش‌های تازه این جشنواره ذكر كرد و اظهار داشت: جشنواره هنرهای تجسمی دانشجویان كشور طی چهار دوره در سطح ملی برگزار می‌شد و پس از چهار سال وقفه از چهارمین دوره آن، امسال با افزودن بخش بین‌الملل و هنرهای جدید، نخستین دوره این جشنواره در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود.

وی درباره اقداماتی كه در بخش بین‌الملل این جشنواره انجام شده توضیح داد:‌ امسال به شكل ملی و منطقه‌ای جشنواره را برگزار خواهیم كرد ولی با برخی سفارت‌ها و رایزن‌های فرهنگی كشورمان در كشورهای مختلف مذاكره و مكاتبه كرده‌ایم و با بررسی طراز علمی كشورهای مختلف، امیدوار هستیم بتوانیم كشورهای مطرح و صاحب سبك در زمینه هنرهای تجسمی را به این جشنواره دعوت كنیم.

دبیر این جشنواره در ادامه از برپایی نمایشگاهی از آثار رد شده و برگشتی خبر داد و گفت: آثار رد شده در این جشنواره نیز به نمایش عمومی گذاشته خواهد شد و در كنار همه آثار پذیرفته شده و پذیرفته نشده نیز رأی هیئت داوران مبنی بر دلیل پذیرش یا عدم پذیرش یك اثر نیز ذكر خواهد شد و به این ترتیب با نمایش آثار رد شده در واقع نوعی كارگاه آموزشی برای دانشجویان و مخاطبان هم خواهیم داشت.

وی درباره انتخاب داوران این جشنواره نیز گفت: هنوز اسامی داوران مشخص نشده است ولی تركیب كلی آنها مشخص شده و قرار است در هر گرایش بین سه تا پنج داور اصلی و سه تا پنج داور بازبین داشته باشیم ضمن این كه هر گرایش دارای یك كمیته علمی خواهد بود.

زهانی درباره تداوم این جشنواره به صورت سالانه یا دوسالانه وهمچنین مكان نمایش آثار نیز توضیح داد: این جشنواره تداوم خواهد داشت و قرار است به صورت دوسالانه برگزار شود و برای نمایش آثار نیز به فضایی در حدود ۱۲ تا ۱۴ هزار مترمربع نیاز داریم كه هنوز مكان دقیق آن مشخص نشده است.

اشرف السادات موسوی‌لر معاون پژوهشی و مشاور محتوایی این جشنواره نیز با تأكید بر علمی،پژوهشی بودن نخستین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی دانشجویان گفت: به وجود آمدن بخش پژوهش این جشنواره با این هدف بوده است كه در كنار انجام كارهای هنری، تئوری ونظریه‌پردازی هم جریان داشته باشد و بخش پژوهش جشنواره می‌تواند بایگانی خوبی برای نظریه‌های هنر ایران خواهد بود.

وی همچنین ابراز امیدواری كرد كه در بخش پژوهشی این جشنواره، با تكیه بر هویت و فرهنگ غنی ایرانی، اسلامی، آثار خوبی به عنوان مرجع برای آیندگان به وجود آید.

عباسی مشاور معاونت فرهنگی وزارت علوم نیز در ادامه این نشست با اشاره به برگزاری جشنواره‌های مختلفی كه در بخش معاونت فرهنگی وهنری این وزارتخانه صورت می‌گیرد گفت: برنامه‌های فرهنگی و هنری ما بازتاب جریان قالب در فعالیت‌های دانشجویان است و شرایط اجتماعی،فرهنگی،سیاسی و... كشور در برگزاری جشنواره‌های مختلف ما نقش تعیین‌كننده‌ای دارد.

عباسی مشاور مدیر كل فرهنگی وزارت علوم در ادامه درباره سرنوشت آثار شركت‌كنندگان در جشنواره هم گفت: ما هیچ تعهدی در قبال آثار دانشجویان شركت‌كننده در این جشنواره نداریم همان‌طور كه در برخی جشنواره‌ها نیز به همین منوال است ولی با این حال به دنبال برنامه‌ای هستیم كه بتوانیم این آثار را در یك محل دائمی مثل موزه آثار دانشجویی به نمایش بگذاریم كه البته این امر بر عهده ما نیست و باید از مؤسسات خصوصی برای این منظور كمك خواست.

وی افزود: طرح تعیین سرنوشت آثار این جشنواره و امكان نمایش دائمی و فروش آن می‌تواند به عنوان نوآوری در جشنواره امسال مورد توجه قرار بگیرد.

برای این جشنواره چاپ و انتشار دو كتاب در نظر گرفته شده است كه یكی چاپ آثار منتخب جشنواره را در بر خواهد داشت و دیگری نیز به چاپ مقالات برگزیده اختصاص دارد.

نخستین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی دانشجویان آذرماه سال جاری به همت وزارت علوم،تحقیقات و فن‌آوری برگزار خواهد شد.