مردم نسبت به بارش زمستان سال گذشته و این‌كه امسال از لحاظ تامین آب مشكلی نخواهیم داشت، خوش‌بین نباشند.

داوود ملایی - مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران - ضمن بیان این مطلب افزود: امسال نزولات جوی در سراسر كشور نسبت به سال گذشته كم‌تر بود؛ ضمن این‌كه در زمستان به علت بارش‌های زیاد سوءتفاهمی در مردم ایجاد شده كه امسال سال خوبی به لحاظ وجود آب كافی باشد. این در حالی است كه براساس اعلام سازمان هواشناسی و برف‌سنجی سازمان آب منطقه‌ای، بارندگی تا آخر بهمن ۵ تا ۶ درصد كاهش یافته كه این میزان از اسفندماه تا كنون به حداقل رسیده است.

وی تاكید كرد: آب و فاضلاب استان تهران امسال باید برای جمعیت ۱۴ میلیون نفری استان كه ۱۲ میلیون آن در شهر تهران مستقر است، یك میلیارد و ۶۵۰ میلیون متر مكعب آب تامین و توزیع كند كه ۶۵۰ میلیون متر مكعب آب از آب‌های سطحی و یك میلیارد بقیه از آب‌های زیرزمینی باید تامین شود.

● پیش‌بینی كمبود حدود ۱۰۰ میلیون متر مكعبی از آب‌های سطحی در سال جاری

او با بیان این‌كه امسال با كمبود حدود ۱۰۰ میلیون متر مكعبی از آب‌های سطحی روبه‌رو خواهیم بود، درخصوص راه‌كار مقابله برای تامین این كسری گفت: به دو روش می‌توانیم این مساله را مدیریت كنیم كه یكی از طریق افزایش برداشت از آب‌های زیرزمینی است و دیگر كمكی است كه مردم با صرفه‌جویی در مصرف آب می‌توانند به ما داشته باشند.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این‌كه چقدر از این ۱۰۰ میلیون متر مكعب قرار است از آب‌های زیرزمینی تامین شود؟ توضیح داد: در شهر تهران احساس می‌كنیم كه مردم می‌توانند نیمی از رقم یاد شده را با صرفه‌جویی به ما كمك كنند. برای نیم دیگر آن نیز تاسیسات تامین ایجاد می‌كنیم كه در شهر تهران برای نصف تاسیسات تامین ۱۰۰ حلقه چاه حفر و تجهیز خواهد شد كه كار عملیاتی آن انجام شده است.

ملایی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌كه آیا صرفه‌جویی ۵۰ میلیون متر مكعبی مردم برای امسال امكان پذیر خواهد بود؟ گفت: این مساله امكان‌پذیر است. امسال شهر تهران یك میلیارد و ۵۵ میلیون متر مكعب مصرف خواهد داشت كه اگر مردم ۵ درصد از مصارف غیر ضروری خود را كاهش دهند ۵۰ میلیون متر مكعب صرفه‌جویی امكان پذیر خواهد بود. البته در سنوات خشكسالی گذشته و به عنوان مثال در سال ۱۳۸۰ مردم در این میان كمك خوبی به ما كردند.

● تامین ۵۸درصد آب تهران از سدهای امیركبیر، لار و لتیان

مدیرعامل آبفای استان تهران در باره‌ سدهایی كه امسال برای تامین آب استان در نظر گرفته شده‌اند، توضیح داد: برای تامین ۳۰ درصد از آب مورد نیاز تهران از طریق سد امیركبیر برنامه‌ریزی كرده‌ایم. ۲۸ درصد نیز از سد لتیان و لار و مابقی نیاز از آب‌های زیرزمینی تامین خواهد شد كه در این میان سد طالقان سد امیركبیر را پشتیبانی می‌كند.

وی درباره‌ی چاه‌هایی كه برای تامین كسری آب در نظر گرفته شده بود، گفت: در سطح استان تهران برای ۳ تا ۶ ماه آینده ۱۵۵ حلقه چاه در دستور كار حفر و تجهیز قرار دارند كه به بهر‌ه‌برداری خواهند رسید. البته باید توجه داشت كه آب‌های زیرزمینی محدود است.

او با اشاره به این‌كه از سال ۱۳۸۰ تاكنون به طور متوسط ۱۵ متر افت سفره‌های آب زیرزمینی داشته‌ایم، گفت: این امر موجب شده كه برداشت آب با هزینه‌های بیشتری انجام شود و آب‌های زیرزمینی تمهیدات خاصی برای تامین نیاز دارد.

● هدر رفت ۲۶.۵درصدی آب در ایران

او میزان هدررفت آب در كشور را حدود ۲۶.۵ درصد اعلام و خاطرنشان كرد: هر سال تعهد داریم كه یك درصد از رقم فوق را كاهش دهیم، ولی باید دانست كه این رقم صفر نمی‌شود و به طور معمول در مرز ۱۸ و ۱۹ درصد باقی‌ می‌ماند. كاهش رقم فوق مستلزم اصلاح شبكه است و امسال نیز تعهد داریم كه میزان هدر رفت آب را حداكثر به ۲۵.۵ درصد برسانیم.

● تلاش برای جلوگیری از سهمیه‌بندی شدن آب در تهران

مدیرعامل آبفای استان تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌كه تمهیدات این شركت برای مواجهه با شرایطی كه مردم ۵ درصد از مصارف غیر ضروری‌شان را كم نكنند، چیست؟ گفت: در برنامه ما سهمیه‌بندی و نوبت‌بندی آب دیده نشده و تلاش می‌كنیم در استان تهران آب سهمیه‌بندی نشود. با وضعیت موجود و سابقه همكاری مردم با مسوولان و با راهكارهایی كه شركت در نظر گرفته پیش‌بینی می‌كنیم كه این برنامه اجرایی شود. همچنین سعی می‌كنیم به سمت نوبت‌بندی نرویم، چرا كه این كار از نظر روانی به مردم لطمه خواهد زد؛ ضمن این‌كه قطع و وصل كردن آب به شبكه خسارت وارد می‌كند و باید به این مقوله با احتیاط نگاه كنیم.

ملایی همچنین درباره‌ی این‌كه آیا با صرفه‌جویی یاد شده امسال كمبود آب خواهیم داشت یا خیر؟ گفت: توزیع آب در شهر و استان تهران نسبت به سایر مناطق به تدابیر خاصی نیاز دارد كه در صورت صرفه جویی این كار مشكل به معنای زیادی نخواهیم داشت و می‌توان امیدوار بود كه در تابستان مشكل كم‌آبی به حداقل برسد.

● اغراق در اعلام افزایش نیترات آب‌های زیرزمینی

او در پاسخ به سوال ایسنا مبنی‌بر این‌كه آیا افزایش نیتراتی كه در آب‌های زیرزمینی و به خصوص برای آب مصرفی مناطق جنوب تهران به وجود آمده بود رفع شده است یا خیر؟ گفت: در این مورد به نظر من كمی اغراق شده بود، چرا كه شركت آبفای استان تهران دارای آزمایشگاهی است كه كیفیت آب‌های زیرزمینی را كنتر ل می‌كند. همچنین سه دانشگاه علوم پزشكی تهران مسوول نظارت عالی بر كیفیت آب استان تهران است كه در مواردی كه مشكلی پیش می‌آید با ما همكاری می‌كند.

وی تصریح كرد: در آب‌های زیرزمینی براساس كنترل‌های انجام شده، اگر نیترات‌های موجود آن غیر مجاز باشد چاه‌ها از مدار بهره‌برداری حذف می‌شوند. در خصوص چاه‌هایی كه به دلیل وجود نیترات‌های زیاد موجود از مدار بهره‌برداری خارج شده‌اند نیز اطلاعی ندارم.

● هزینه‌بر بودن تفكیك لوله‌كشی و تصفیه آب شرب از آب مورد نیاز برای سایر مصارف

او تفكیك لوله‌كشی و تصفیه آب شرب از آب مورد نیاز برای سایر مصارف را بسیار هزینه‌بر دانست و گفت: در تهران بیش از ۹۵۰۰ كیلومتر لوله‌گذاری در شبكه داریم كه لوله‌كشی مجدد برای تفكیك تصفیه آب با مخالفت نهادهایی مثل شهرداری مواجه خواهد شد كه این كار برای سازمان آب نیز بسیار هزینه‌بر خواهد بود، ولی در شهر‌های مختلف پكیج‌های كوچكی برای ارائه آب با كیفیت بالا داریم. به عنوان مثال در قرچك كه سختی‌ آب این منطقه بالاست، پروژه‌ای داریم كه آب تصفیه بیشتری شده و به مردم ارائه شود.