نخستین هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه دوشنبه شب طی مراسمی با حضور محمد حسین صفار هرندی وزیر ارشاد اسلامی، تنی چند از مقامات روسیه و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر ایران در مسكو آغاز شد.

به نقل از سایت وزارت ارشاد، صفار هرندی طی سخنانی با ابلاغ سلام و پیام دوستی ملت بزرگ و دولت ایران به مردم و مقامات روسیه، به روابط عمیق و گسترده ایران و روسیه اشاره كرد و گفت: هفته فرهنگی ایران فرصتی فراهم ساخت تا با اجرای برنامه‌های فرهنگی، مردم روسیه با فرهنگ اصیل ایران بیشتر آشنا شوند.

وی بزرگ‌ترین تكیه گاه مردم ایران را فرهنگ اسلامی و ایرانی آنها دانست و افزود: ملت ایران افراد بزرگ و جاودانی مانند فردوسی، حافظ ، سعدی، خیام و مولانا را به جهان عرضه كرده است.

صفار هرندی ایران را از نظر زبان و ادبیات و اشعار شعرای بزرگ برای روس‌ها شناخته شده خواند و گفت: شناخت متقابل نیز از پوشكین، چخوف و تولستوی بیانگر روابط خوب فرهنگی دو ملت است.

«میخاییل شویدكوی» رییس آژانس فرهنگ روسیه نیز در این مراسم با ابراز خرسندی از برگزاری نخستین هفته فرهنگ ایران در روسیه، گفت:افتخار داریم كه میزبان هفته فرهنگی كشوری با تمدن و فرهنگ هفت هزار ساله هستیم.

وی با اشاره به پویایی و غنای فرهنگی ایران، گفت: روسیه و ایران از دیرباز دارای روابط عمیق بوده و فرهنگ و هنر در پیشبرد این روابط نقش بسزایی داشته است.

رییس آژانس فرهنگ روسیه ابراز امیدواری كرد هفته فرهنگ ایران در روسیه بصورتی جشنی فراموش نشدنی برگزار گردد.

«ولادیمیر ژیرینفسكی» معاون دومای روسیه نیز در سخنانی با بیان اینكه شركت در مراسم افتتاح هفته فرهنگی ایران با تاریخی هفت هزار ساله باعث لذت و افتخار است ، گفت: ایران به عنوان كشوری حفظ شده با تمدن و هنر كهن در محدوده جغرافیایی خود دارای تاثیر زیاد در فرهنگ منطقه خاورمیانه است.

در ادامه این مراسم، گروه موسیقی سنتی ایرانی «خورشید» كه برای برگزاری هفته فرهنگ ایران به روسیه سفر كرده، قطعاتی از موسیقی اصیل ایرانی را با آواز برای حاضرین در سالن اجرا كرد.

همچنین «عثمان محمد پرست» از هنرمندان خطه خراسان، باتكنوازی و قرائت اشعار، برنامه كوتاهی اجرا كرد كه با استقبال حضار مواجه شد.

در چارچوب نخستین هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه، نمایش چند فیلم سینمایی ایرانی نیز از روز گذشته در یكی از سینماهای مسكو آغاز شده است.

نمایشگاه آثار هنرمندان و صنایع دستی ایران از جمله نقاشی، مینیاتور، خوشنویسی، سرامیك و سفال و تذهیب نیز برای بازدید عموم در موزه هنرهای معاصر مسكو برگزار خواهد بود.

وزیر ارشاد كشورمان روز یكشنبه در راس هیئتی برای افتتاح هفته فرهنگی ایران وارد مسكو شد.