نخستین هفته فرهنگی ایران در روسیه دیشب با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گشایش یافت.

به نقل از روابط عمومی وزارت ارشاد، نخستین هفته فرهنگی ایران در روسیه طی مراسمی با حضور محمد حسین صفارهرندی، تنی چند از مقامات روس و علاقمندان فرهنگ و هنر ایران در مسکو آغاز شد.

وزیر ارشاد طی سخنانی با ابلاغ سلام و پیام دوستی ملت بزرگ و دولت ایران به مردم و مقامات روسیه، به روابط عمیق و گسترده ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: هفته فرهنگی ایران فرصتی فراهم ساخت تا با اجرای برنامه‌های فرهنگی، مردم روسیه با فرهنگ اصیل ایران بیشتر آشنا شوند.

وی بزرگترین تکیه گاه مردم ایران را فرهنگ اسلامی و ایرانی آنها دانست و افزود: ملت ایران افراد بزرگ و جاودانی مانند فردوسی، حافظ، سعدی، خیام و مولانا را به جهان عرضه کرده است.

صفارهرندی ایران را از نظر زبان و ادبیات و اشعار شعرای بزرگ برای روسها شناخته شده خواند و گفت: شناخت متقابل نیز از پوشکین، چخوف و تولستوی بیانگر روابط خوب فرهنگی دو ملت است.

"میخائیل شویدکوی" رئیس آژانس فرهنگ روسیه نیز در این مراسم با ابراز خرسندی از برگزاری نخستین هفته فرهنگ ایران در روسیه، گفت: افتخار داریم که میزبان هفته فرهنگی کشوری با تمدن و فرهنگی هفت هزار ساله هستیم.

وی با اشاره به پویایی و غنای فرهنگی ایران، خاطرنشان کرد: روسیه و ایران از دیرباز دارای روابط عمیق بوده و فرهنگ و هنر در پیشبرد این روابط نقش بسزایی داشته است.

"ولادیمیر ژیرینفسکی" معاون دومای روسیه هم در سخنانی با بیان اینکه شرکت در مراسم افتتاح هفته فرهنگی ایران با تاریخی هفت هزار ساله باعث لذت و افتخار است، گفت: ایران به عنوان کشوری حفظ شده با تمدن و هنر کهن در محدوده جغرافیایی خود دارای تاثیر زیاد در فرهنگ منطقه خاورمیانه است.

در ادامه این مراسم، گروه موسیقی سنتی ایرانی خورشید که برای برگزاری هفته فرهنگ ایران به روسیه سفر کرده، قطعاتی از موسیقی اصیل ایرانی را با آواز برای حاضران در سالن اجرا کرد.

همچنین عثمان محمد پرست از هنرمندان خطه خراسان، با تک نوازی و قرائت اشعار، برنامه کوتاهی اجرا کرد که با استقبال حضار مواجه شد.

در چارچوب نخستین هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه، نمایش چند فیلم سینمایی ایرانی در یکی از سینماهای مسکو آغاز شده است. نمایشگاه آثار هنرمندان و صنایع دستی ایران از جمله نقاشی، مینیاتور، خوشنویسی، سرامیک و سفال و تذهیب نیز برای بازدید عموم در موزه هنرهای معاصر مسکو برگزار خواهد بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه در راس هیئتی برای افتتاح هفته فرهنگی ایران وارد مسکو شد.