«جمعه تعطیل نیست» به شكل تله تئاتر زنده تابستان‌ها سال‌های ۸۱ تا ۸۳ با محوریت مسایل خانوادگی روی آنتن شبكه‌ی تهران می‌رفت.

محمد صدری تهیه كننده‌ی این برنامه را برعهده داشت؛ او درباره‌ی چگونگی شكل‌گیری این برنامه گفت:‌ خانواده به عنوان سلول اولیه‌ی تشكیل دهنده‌ی جامعه، نقش مهمی در تربیت فرد دارد، هرچه خانواده‌های منسجم‌تر باشند، آرامش بیشتری به جامعه منتقل می‌شود؛ بنابراین با توجه به این كه در سال‌های اخیر،‌اعتماد، احساس امنیت و دوستی در جامعه كم‌رنگ شده است كه ریشه‌ی اصلی آن در خانواده‌ است، تلاش كردیم كه برنامه‌ای تاثیرگذار بر خانواده‌ها و مسایل آن‌ها تهیه كنیم.

وی اضافه كرد: با توجه به سوابق علیرضا خمسه و افسانه چهره‌آزاد، این دو را به عنوان بازیگران اصلی «جمعه تعطیل نیست» انتخاب كردم. آن‌ها نقش زن و شوهری را ایفا می‌كردند كه هر هفته با مسایل مختلفی روبرو می‌شوند. ولی علی‌رغم اختلاف دیدگاه، مشكلات خود را با تفاهم حل می‌كردند. چرا كه هدف «جمعه تعطیل نیست» بیان این نكته بود كه زن و شوهر الزاما نباید كاملا درباره‌ی مسایل هم سلیقه باشند. بلكه باید در زندگی گذشت داشته باشند و با تفاهم سعی در حال معضلات كنند.

صدری درباره‌ی كارگردانی برنامه‌ای چون «جمعه تعطیل نیست» گفت: با توجه به زنده بودن این اثر، علیرضا خمسه به عنوان كارگردان انتخاب شد. چون او علاوه بر قابلیت‌های هنری، دارای مدارك كارشناسی ارشد روانشناسی است كه تحصیلات او نیز می‌توانست در ساخت بهتر این اثر به گروه كمك كند.

وی با اشاره به متن این برنامه اظهار كرد: خمسه چند قسمت از «جمعه تعطیل نیست» را نوشت، ولی به علت مشغله‌ی زیاد، نگارش متن برنامه را نویسندگان دیگری چون لاله صبوری و رعیت برعهده گرفتند كه صبوری سرپرست نویسندگان نیز محسوب می‌شد.

صدری درباره‌ی چگونگی آماده‌سازی بازیگران برای هر قسمت گفت: پس از نوشته شدن متن، خمسه هفته‌ای یك جلسه تمرین می‌گذاشت كه طی آن زوایای مختلف یك موضوع مشخص می‌شد، سپس به علت زمان محدود برنامه یك زاویه انتخاب و روی آن كار می‌شد.

وی با اشاره به بازیگران مهمان «جمعه تعطیل نیست»، یاد‌آور شد: ‌كارگردان هر هفته بر اساس موضوع، بازیگران را انتخاب می‌كرد، البته چند هفته‌ی اول به علت جدید بودن كار و كم اعتمادی هنر پیشگان به اثر، از این جهت مشكل داشتیم. ولی با گذشت چند هفته و پر بیننده شدن برنامه با بازیگرانی كه تماس می‌گرفتیم، برای نقش آفرینی در «جمعه تعطیل نیست»‌ اظهار تمایل می‌كردند.

صدری در پایان درباره‌ی توقف ساخت این برنامه در سال‌های بعد گفت: گروه سازنده این برنامه در سال ۸۳ حس كردند كه دیگر چیزی برای گفتن ندارند و این قالب بیش از این ما را ارضا نمی‌كرد؛ ‌بنابراین آن را ادامه ندادیم. البته ساخت تله تئاترهای زنده در شبكه‌های دیگر ادامه یافت.