فیلم سینمایی "کنعان" ساخته مانی حقیقی عصر روز یکشنبه ۲۵ فروردین با حضور کارگردان و ترانه علیدوستی بازیگر فیلم در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نقد و بررسی شد.

در این نشست که پس از نمایش فیلم در تالار امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور امیر پوریا به عنوان منتقد میهمان برگزار شد، حقیقی گفت: "برای اولین بار است فیلم را با یک گروه جوان می‌بینم. زمان ساخت "کنعان" واکنش جوانان به فیلم برای من اهمیت داشت و خوشحالم که امروز این امکان میسر شد."

کارگردان "کنعان" در ادامه درباره طرح اولیه فیلم گفت: "همانطور که می‌دانید من و اصغر فرهادی فیلمنامه "چهارشنبه‌سوری" را با هم نوشتیم. البته من فیلمنامه "کنعان" را ابتدا به تنهایی نوشتم. اما بعد از تجربه مشترک با فرهادی حدود شش ماه با هم روی فیلمنامه کار کردیم و پس از آن نیز مصطفی شایسته تهیه‌کنندگی پروژه را بر عهده گرفت."

حقیقی افزود: "طرح اولیه فیلمنامه به حدود هفت هشت سال پیش برمی‌گردد. چند سال پیش قصه‌ای کوتاه از یک نویسنده کانادایی خواندم که توجهم را جلب کرد. همان ابتدا حس کردم این قصه کوتاه قابلیت تولید در سینمای ایران را دارد. یکی از مضامین مورد توجه داستان نذری بود که شخصیت اصلی قصه انجام می‌دهد. البته در حال حاضر این فیلمنامه شباهت زیادی به آن قصه ندارد."

علیدوستی بازیگر نقش مینا در "کنعان" در ادامه جلسه گفت: "من ابتدا فیلمنامه را به خاطر آشنایی با مانی حقیقی مطالعه و خودم بازی در نقش مینا را به او پیشنهاد کردم. شاید یکی از دلایل حضور من در نقش مینا، سن بالای او یا فاصله گرفتن از طبقه اجتماعی کارهای سابقم باشد، اما دلیل اصلی برای من شناسنامه‌دار بودن این شخصیت در فیلمنامه بود."

وی در ادامه توضیح داد: "کم پیش می‌آید یک بازیگر در فیلمنامه با نقشی مواجه شود که وقتی روی کاغذ است دارای شناسنامه باشد و تو به عنوان یک بازیگر فقط می‌توانی آن را بهتر کنی. این موقعیت برای هر بازیگری جذاب است و دوست ندارد آن را از دست بدهد. این موضوع یکی از دلایل اصلی من برای بازی در نقش مینا بود."

علیدوستی با اشاره به بازی‌های قبلی خود در سینما افزود: "مخاطبی که مرا در سه فیلم قبلی در یک طبقه اجتماعی یا با سن و سال کمتر دیده، این تفاوت را احساس می‌کند. مینا در فیلم "کنعان" در جامعه غریبه نیست و نمونه چنین زنانی را من در نزدیکی خود دیده‌ام. احساس کردم چنین زنی را خوب می‌شناسم."

در ادامه جلسه حقیقی درباره صحنه نذر کردن مینا گفت: "وجود درخت در صحنه تصادف در جنگل و نذر مینا به نظر من روحی جدید به فیلم می‌دهد. در جشنواره برخی معتقد بودند فیلم با این صحنه اثری معناگراست. من با عنوان معناگرا مشکل دارم و آن را کاملا مصنوعی می‌دانم. "کنعان" فیلمی تراژیک است و به عقیده من به عنوان بیینده مینا در پایان فیلم تصمیم اشتباه می‌گیرد."

وی درباره شخصیت‌پردازی فیلم خود گفت: "من به عنوان فیلمساز کارم گفتن قصه اجتماعی است. این مضامین و احساسات جامعه امروز ایران است که در فیلم منعکس می‌شود. اگر از ابتدا بگویم کدام شخصیت منفی و کدام مثبت است، این لذت را از او گرفته‌ام. باید به تمام شخصیت‌های فیلم بخت توجیه شدن بدهیم. ما در "چهارشنبه‌سوری" هم همین کار را انجام دادیم."

علیدوستی هم درباره شخصیت مینا گفت: "فکر نمی‌کنم مینا قصد بازی دادن کسی را داشته است. من درباره مینا حرف برای گفتن زیاد دارم. یک وقت‌هایی آدم‌ها زندگی خود را دوست ندارند و دلیل اصلی آن را نمی‌دانند. فکر می‌کنند با چیدمان دیگر می‌توانند آن را تغییر دهند. مینا زنی نیست که بتواند تنها بماند، او شخصیتی محکم دارد و منتظر چیزی است تا خلاف آنچه می‌گوید عمل کند."

حقیقی هم درباره خسته‌کننده بودن "کنعان" گفت: "شخصا فکر می‌کنم فیلم کمی خسته‌کننده است. به عنوان سازنده برای من وجود این ابهام‌ها در فیلم جالب است و با گرفتن نماهای نزدیک و دیالوگ‌نویسی تلاش کردم به وضع روحی و وحسی شخصیت‌های فیلم کنایه بزنم. مخاطب "کنعان" دنبال جوابی برای ابهام‌ها می‌گردد که به آن نمی‌رسد و این شاید دلیلی برای خسته‌شدن اوست."

وی درباره شخصیت آذر در "کنعان" که افسانه بایگان آن را ایفا می‌کند، افزود: "ما در فیلمنامه برای آذر پیشینه سیاسی در نظر گرفتیم. بعد از انقلاب چنین شخصیت‌هایی در جامعه بودند که بعد از مدتی از ایران خارج شدند. این افراد وقتی به کشور بازگردند چنین واکنش‌هایی دارند. این واکنش‌ها مناسب شخصیت آذر بود و تمام ترس غیرمنطقی او با این پیشینه روشن می‌شود."

کارگردان "کنعان" درباره موسیقی متن فیلم گفت: "ابتدا باید بگویم برای تهیه‌کننده این فیلم آقای مصطفی شایسته احترام زیادی قائل هستم. حضور زیاد موسیقی در فیلم با نظر تهیه‌کننده بود، زیرا ایشان معتقدند به بار احساسی فیلم کمک می‌کند. جنس موسیقی نیز مانند خود فیلم احساسی است."

مانی حقیقی در پایان خاطرنشان ساخت: "من کارگردانی هستم که در کارهایم بیشترین تاثیر را از سینمای عباس کیارستمی گرفتم. اما با ساخت "کنعان" می‌خواستم اثری متفاوت با آموخته‌هایم از سینمای کیارستمی بسازم و اصرار داشتم فیلم گریه‌دار شود."