نخستین جشنواره و نمایشگاه هنرهای تجسمی شهر از سوی سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران، مردادماه سال جاری برگزار می‌شود.

این جشنواره در ۶ بخش عكاس،نقاشی،پوستر،كاریكاتور،طراحی و تصویرسازی مردادماه سال جاری با همكاری سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران و موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار می‌شود.

مجتبی آقایی سرپرست موزه هنرهای دینی امام علی و مدیر بخش تجسمی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران صبح امروز در نشست خبری این جشنواره، توجه به استعدادهای جوان و هنرمندان غیر حرفه‌ای را از جمله رویكردهای اصلی این جشنواره عنوان كرد و گفت: علاقه‌مندان می‌توانند بدون محدودیت سنی در دو بخش آماتور و حرفه‌ای در این جشنواره شركت كنند و امیدوار هستیم كه بتوانیم بستر لازم را برای بروز و ظهور استعدادهای جوان فراهم كنیم و هنرمندان حرفه‌ای را نیز ترغیب كنیم كه آثارشان را در كنار آثار هنرمندان جوان به نمایش بگذارند.

وی با اشاره به استقرار دبیرخانه‌های متعددی در سطح شهر تهران برای این جشنواره گفت: دبیرخانه‌ این جشنواره در فرهنگسراهای مناطق ۲۲ گانه شهر تهران دایر است و علاقه‌مندان می‌توانند آثارشان را به دبیرخانه این جشنواره واقع در فرهنگسرای منطقه خود ارسال كنند.

وی افزود: آثار ارسالی به مناطق مختلف تهران پس از داوری اولیه به دبیرخانه مركزی واقع در موزه امام علی(ع)‌ ارسال ‌می‌شود و آثار نهایی نیز از میان آثار برگزیده مناطق مختلف انتخاب خواهد شد.

وی درباره انتخاب داوران هم گفت: آثار ارسالی در مرحله اولیه از سوی ۶ گروه داوری در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در ۶ بخش مختلف داوری خواهد شد و داوران نهایی نیز از میان داوران مرحله اولیه انتخاب خواهند شد.

آقایی برگزاری این جشنواره بزرگ را نخستین تجربه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در دو حوزه شهری و هنرهای تجسمی عنوان كرد و گفت: از طریق برگزاری این جشنواره توجه هنرمندان را به مسائل شهری جلب می‌كنیم تا با همكاری و از زاویه دید هنری آنها بتوانیم شهرداری تهران را در بخش مدیریت شهری و هنری یاری كنیم.

این جشنواره با دو موضوع شهری و آزاد و در دو بخش آماتور و حرفه‌ای برگزار خواهد شد كه

به آثار برگزیده منطقه‌ای در بخش حرفه‌ای یك سكه بهار آزادی و در بخش تجربی نیم سكه بهار آزادی به همراه لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

در مرحله نهایی این جشنواره نیز ۵ برگزیده در هر بخش و هر رشته معرفی خواهند شد كه به این برگزیدگان در بخش حرفه‌ای معادل ۵ میلیون ریال جایزه نقدی و در بخش تجربی نیز معادل ۳ میلیون ریال جایزه نقدی به همراه لوح افتخار و یادمان جشنواره اهدا خواهد شد.

همچنین تمامی آثار پذیرفته شده در كتاب نفیسی به چاپ می‌رسد و آثار نقاشی و تصویرسازی كه با موضوع شهری به عنوان آثار نهایی برگزیده می‌شوند نیز با همكاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران بر دیوارهای شهر اجرا خواهد شد.

آثار راه یافته به مرحله نهایی به صورت نمایشگاه‌های مستقل در مراكز فرهنگی و هنری شهرداری تهران به نمایش درخواهد آمد و همزمان با آن كارگاه‌هایی با حضور هنرمندان پذیرفته شده و با نظارت استادان رشته‌های مختلف برگزار می‌شود كه آثار نهایی به صورت نمایشگاه مستقلی برپا می‌شود و به ۵ اثر برگزیده آن نیز جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.

آخرین مهلت ارسال آثار برای این جشنواره نیز ۲۰ خردادماه سال جاری اعلام شده است.