بخش دیگری از نقش‌برجسته مسعود عربشاهی در بزرگراه شهید حقانی طی روزهای گذشته از دیوار جدا شد.

قسمت بزرگ دیگری از نقش‌برجسته مسعود عربشاهی كه بر دیوارهای پارك طالقانی در بزرگراه شهید حقانی-مدرس نقش بسته بود، طی روزهای گذشته از دیوار جدا شده است.

حدود ۵ متر از این نقش برجسته بزرگ نیز دو سال پیش تخریب شدكه با اعتراض این هنرمند همراه شد و مسئولین شهرداری تهران هم اعلام كردند كه این اثر از دیوار كنده نشده و به دلیل عدم استحكام لازم فروریخته است.امسال نیز بخش بزرگ دیگری از این نقش برجسته به شكلی كاملاً سالم از دیوار جدا شده است.

این نقش برجسته را مسعود عربشاهی هنرمند نقاش ده سال پیش به سفارش شهرداری منطقه سه تهران با تلاشی هفت ماهه برگرفته از هنر بنیادین ایران طراحی و اجرا كرد.

عربشاهی با بیش از ۳۰ سال تجربه كار در زمینه نقش برجسته و كارهای اجرایی بر نمای ساختمان‌ها، در اجرای سالن‌های كنفرانس كه شهرت جهانی دارد، تاكنون در ایران و سایر كشورها كارهای اجرایی بزرگی را انجام داده‌است.

● شعیبی: این اثر به دلیل عدم استحكام لازم فرو می‌ریزد

به دنبال جدا شدن بخش دیگری از این اثر هنری سیدمحمود شعیبی- رییس اداره نقاشی دیواری و گرافیك شهری شهرداری تهران با تأكید بر این كه قسمت دوم این اثر همچون قسمت اول آن از دیوار فرو ریخته و كنده نشده است به خبرنگار فارس گفت: این اثر به دلیل عدم استحكام لازم در نصب آن بر دیوار به مرور زمان از دیوار جدا می‌شود و فرو می‌ریزد.

شعیبی با یادآوری مسائل دو سال پیش درباره همین اثر گفت: دو سال پیش هم در پاسخ به اعتراض آقای عربشاهی كه مدعی بودند بخشی از اثرشان كنده و برده شده است،گفتم كه این اثر در نصب آن روی دیوار استحكام لازم را نداشته و فرو ریخته است.

وی افزود: مسئول نصب این اثر نیز مدعی بود كه اثر خیلی دقیق روی دیوار نصب شده است، در حالی كه با استفاده از یك دیلم این اثر به راحتی از دیوار جدا می شود.

وی درباره فرو ریختن یك تكه سالم از این اثر هم توضیح داد: قطعات مختلف این اثر آرماتوربندی شده است ولی چون به صورت اصولی روی دیوار نصب نشده است،فرو ریخته و دلیل سالم بودن تكه دوم این اثر در هنگام ریزش نیز آرماتور بندی قطعات مختلف اثر بوده است.

شعیبی از مرمت و نصب مجدد این نقش برجسته در منطقه سه خبر داد و گفت: با هماهنگی استاد عربشاهی،خسرو خسروی از شاگردان ایشان برآورد هزینه مرمت این اثر را انجام داده‌اند و پس از مرمت آن بر اساس طرح‌های اولیه استاد عربشاهی، آن را برای نصب صحیح و اصولی به منطقه سه خواهیم فرستاد.

وی همچنین درباره نظارت اداره نقاشی های دیواری شهرداری در نصب صحیح آثار و عدم به وجود آمدن چنین مشكلاتی هم توضیح داد: اداره نقاشی‌های دیواری شهرداری تهران در زمان نصب این اثر هنوز تشكیل نشده بود و از سال ۱۳۸۰ كه این اداره تشكیل شده است،همه آثاری كه نصب می‌شوند با نظارت این اداره بوده است.

وی افزود: با این حال حتی اولین كار ما كه نصب اثری با عنوان گفت و گوی تمدن‌ها بوده است، بعد از ۶ سال دچار آسیب‌هایی شده و در حال مرمت آن هستیم ولی مابقی آثار تا امروز مشكلی نداشته‌اند.

شعیبی همچنین درباره علت تخریب برخی آثار هنری از اماكن دولتی هم گفت: عدم شناخت عمومی و دولتی از سیستم كارهای هنری مدرن، منجر به این اتفاقات و از بین بردن و تخریب آثار می شود.

وی با تأكید بر آموزش عمومی جامعه در زمینه محافظت و نگهداری از آثار هنری ادامه داد: من به برخی از رسانه‌ها هم در همان زمان فروریختن قسمت اول اثر استاد عربشاهی پیشنهاد كردم كه به جای پیگیری این روند و ایجاد جار و جنجال، بهتر است كه استاد عربشاهی و آثارشان را بیشتر به عموم مردم معرفی كنند تا بعد از این شاهد از بین رفتن آثار هنری نباشیم.