افزایش بودجه هنرهای تجسمی، حضور ایران در دوسالانه ونیز، اضافه شدن هنرهای تجسمی به جشنواره‌های فجر كشور،ارتباط با ۱۰ كشور اروپایی و برگزاری دومین آرت اكسپو بزرگ ایران از جمله مهمترین اخبار هنرهای تجسمی در سال جدید است.

مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و سرپرست موزه هنرهای معاصر در گفت و گو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره مهمترین رویدادهای هنرهای تجسمی در سال جاری توضیح داد.

● هنرهای تجسمی به جمع جشنواره فجر می‌پیوندد

حبیب‌الله صادقی با اعلام خبر برگزاری جشنواره بزرگ هنرهای تجسمی در سال جاری گفت: این جشنواره شاخه‌های مختلف هنرهای تجسمی را دربر می‌گیرد و با كیفیتی فاخر به مثابه دیگر جشنواره‌های فجر برگزار خواهد شد.

وی افزود: امسال این جشنواره به صورت ملی برگزار می‌شود و تنها از چند كشور همسایه برای شركت در جشنواره دعوت خواهد شد و از سال آینده به صورت بین‌المللی برگزار خواهد شد.

صادقی درباره آثاری كه در این جشنواره به نمایش درخواهد آمد، نیز گفت: آثار برگزیدگان دوسالانه‌های مختلف در سال‌های اخیر از جمله آثاری است كه دراین جشنواره به نمایش گذاشته می‌شود.

● ایران برای شركت در پنجاه‌و سومین دوسالانه ونیز آماده می‌شود

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران درباره حضور ایران در پنجاه‌وسومین دوسالانه جهانی ونیز گفت: ایران به طور قطع در پنجاه‌وسومین دوسالانه ونیز شركت خواهد كرد.

وی با اشاره به مشكلاتی كه مانع حضور ایران در پنجاه‌ و دومین دوسالانه جهانی ونیز شد گفت: سال گذشته به دلایل مختلفی موفق به حضور در دوسالانه جهانی ونیز نشدیم ولی امسال دولت اعلام كرده است كه ردیف بودجه بیشتری را به این منظور در اختیار وزارت ارشاد قرار خواهد داد.

صادقی همچنین از افزایش بودجه وزارت ارشاد در بخش هنرهای تجسمی خبر داد و گفت: با افزایش بودجه‌‌ای كه درنظر گرفته شده است امسال فشاری كه در بخش برگزاری دوسالانه‌های مختلف داشتیم مرتفع خواهد شد.

● برگزاری جشنواره «تیرگان» در كانادا

حبیب‌الله صادقی با اعلام خبر برگزاری جشنواره «تیرگان» دركانادا گفت: دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد در بخش هنرهای تجسمی این جشنواره شرایط حضور هنرمندان ایرانی را در كانادا فراهم خواهد كرد.

این نمایشگاه را گروهی از هنرمندان نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی مقیم كانادا با همراهی هنرمندان ایرانی راه‌اندازی كرده‌اند.

صادقی ابراز امیدواری كرد كه سال آینده بتوانیم نمایشگاهی از آثار هنرمندان ایرانی را در آمریكا برپا كنیم.

● ارتباط فرهنگی و هنری با ۱۰ كشور اروپایی

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران با اشاره به روابط فرهنگی و هنری ایران با ۱۰ كشور اروپایی در سال جدید گفت: با ۱۰كشور اروپایی برای برپایی نمایشگاه مذاكراتی داشته و داریم ولی كشور هلند به دلیل رفتار غیرمحترمانه‌ای كه نسبت به مقدسات مذهبی ما روا داشته است، از لیست روابط فرهنگی وهنری ما حذف شده و به همین منظور دو كشور فرانسه و انگلیس نیز در اولویت‌های برنامه‌های فرهنگی ما نخواهند بود.

● آثار دو هنرمند اكسپرسیونیست آلمانی در راه ایران

صادقی با اشاره به روابط فرهنگی دو كشور ایران و آلمان از برپایی نمایشگاهی از آثار دو هنرمند اكسپرسیونیست آلمانی در ایران خبر داد و گفت: طی مذاكراتی كه با سفیر آلمان در ایران داشتیم قرار شده آثار دو هنرمند اكسپرسیونیست آلمان یعنی «ارنست بارلاخ» و «كته كولویتس» در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش گذاشته شود.

● آثار هنرمندان اكسپرسیونیست ایران به آلمان می‌رود

صادقی از برپایی نمایشگاهی از آثار ۴۰ هنرمند «اكسپرسیونیت» ایرانی در آلمان خبر داد كه همزمان با نمایشگاه آثار اكسپرسیونیست‌های آلمانی درتهران خواهد بود. وی این نمایشگاه را جلوه فاخری از هنر معاصر ایران در اروپا دانست.

● قیمت‌گذاری گنجینه موزه معاصر تا دو ماه آینده به اتمام می‌رسد

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران درباره سرانجام قیمت‌گذاری آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر كه قرار بود تا پایان سال گذشته تمام شود گفت: كارشناسان ما در حال مذاكره با كارشناسان خارجی در اروپا و كانادا هستند و انشاءالله تا دو ماه آینده كار كارشناسی و قیمت‌گذاری آثار گنجینه به اتمام خواهد رسید.

وی آثار موجود درگنجینه خارجی موزه را از جمله شاهكارهای هنرمندان خارجی دانست و گفت: آثار هنرمندان در هر دوره یك قیمتی دارد و آثاری كه ما درگنجینه موزه در اختیار داریم از جمله آثاری است كه مربوط به دوران طلایی هنر اروپاست.

صادقی همچنین گفت: ما قیمت پایه این آثار را داریم و برای رسیدن به قیمت نهایی آن نیز طی دو ماه آینده مشخص خواهد شد.

● دومین «آرت اكسپو» هنر ایران تابستان امسال برگزار می‌شود

حبیب‌الله صادقی با اعلام این خبر گفت: طرحی را درباره اقتصاد هنر به مؤسسه فرهنگی و هنری صبا پیشنهاد كردیم و قرار است این مركز با همراهی نگارخانه‌داران و به منظور تقویت اقتصاد هنر آثار هنرمندان منتخب نگارخانه‌ها را در یك نمایشگاه به نمایش بگذارد و بعد از آن تا سه ماه آینده دومین آرت اكسپو بزرگ ایران را برگزار خواهیم كرد.

وی درباره برنامه‌ریزی برای دوسالانه‌های مختلف هنرهای تجسمی هم گفت: تاكنون شورای علمی چهار دوسالانه عكاسی، نگارگری،سفال و سرامیك و طراحی انتخاب شده است.