استاد "حسین ترمه‌چی" در بیمارستان قائم مشهد بستری است.

این استاد و هنرمند نقاش به‌خاطر عوارض ناشی از بیماری ریوی و پروستات، از هفته‌ی گذشته در بیمارستان بستری شده است.

حسین ترمه‌باف یزدی (ترمه‌چی)، در سال ۱۳۰۵ در مشهد به‌دنیا آمده و حالا پیرمردی خسته و رنجور است که دستان پینه‌بسته و خطوط چهره‌اش گویای سال‌ها تلاش و پشتکار بی‌وقفه است. پدرش هنرمند بافنده‌ای بود که تار و پود ترمه‌های اصیل ایرانی را در هم می‌تنید.

وی به‌دلیل مخالفت پدر تا کلاس پنجم ابتدایی ادامه تحصیل داد، تا ۲۰ سالگی شاگرد پدر بود و سپس به خدمت نظام درآمد و پس از آن به نقاشی روی آورد، رنگ و قلم را بدون کسب فیض از حضور استاد، با عشق سرشار و قریحه بسیار و تنها با حضور در دل طبیعت به‌کار می‌بست و آیات نقاش ازل را بر لوح دل می‌نگاشت.

به‌گفته‌ی خودش، آن قدر کاغذها و دیوارهای خانه را خط خطی می‌کرد و طرح می‌کشید که از خانه بیرون رانده می‌شد پس به دیوارهای کوچه و خیابان روی می‌آورد.

او نقاشی را بدون ابزار خاص نقاشی دنبال كرد؛ به‌خاطر ذوق و سلیقه و خلاقیت بسیار، سفارشات هنری زیادی را انجام داد که شامل خوش‌نویسی، طرح قالی، تابلوی مغازه‌ها و... بود که با استقبال هم روبه‌رو می‌شد و بدین گونه هزینه‌های خویش را تامین می‌كرد.

ترمه‌چی گفته است، هر قلمی که روی سنگ و فلز زدم یا هر خطی که بر نقشه‌های قالی کشیدم، اگر به‌صورت کلافی از نخ در می‌آمدند، می‌توانست ۱۰ بار گرد کره‌ی زمین را طی كند، یا اگر به ازای هر قلم یک قران دستمزد می‌گرفتم، خزانه مملکت تهی می‌شد، اما هیچ‌گاه فروشنده نبودم و آثارم نیز بازاری و تجاری نیستند؛ آثار من عمر من و هویت تاریخی و هنری کشورم هستند.

"ترمه‌چی" را باید قدر دانست نه تنها بدان جهت كه حلقه‌ب‌ عمری شده است بر درخت دیرسال هنر، بلكه افزون بر آن، به‌خاطر آن‌كه ترمه‌چی خود انسانی خود انگیخته و هنر ساخته ‌است. اگرچه بخش عظیمی از حیات هنر بسته‌ سفارش بوده است و برای خواست قدرت؛ ترمه‌چی نماینده و عصاره‌ حس غریبی است در وجود همه هنرمندانی كه هنر را بی‌تعلق می‌خواهند و در مخافت هنر برای نان، به كراهت قلم می‌زنند، ترمه‌چی فخر هنر خراسان است.

نمایشگاه جمعی گل‌های آفتاب گردان مشهد - آموزشگاه نقاشی سه رنگ -، نمایشگاه انفرادی -موزه هنرهای معاصر تهران -، نمایشگاه انفرادی - جهاد دانشگاهی مشهد-، نمایشگاه انفرادی فام های خاکستری - فرهنگسرای امام رضا(ع) مشهد-، نمایشگاه جمعی آثار نقاشان رئالیست - فرهنگسرای نیاوران – تهران، نمایشگاه انفرادی اثر بم - جهاد دانشگاهی مشهد - سالروز زلزله بم - و نمایشگاه انفرادی آثار طراحی نقوش فرش - نگارخانه رضوان - از نمایشگاه‌های برگزارشده توسط این هنرمند است.