نمایشگاهی از آثار "عباس كاتوزیان" نقاش ۸۵ ساله ایرانی پنج‌شنبه ۲۲ فروردین‌ماه در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران دایر خواهد شد.

به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران، در این نمایشگاه قریب به یكصد اثر از طراحی‌ها و نقاشی‌های "عباس كاتوزیان" ارائـه می‌شود.

این نمایشگاه مروری بر نقاشی‌های ۵۰ سال اخیر وی خواهد بود و برخی از آثار این هنرمند نیز برای نخستــین بار در معــرض دید عموم قرار می گیرد.

" عباس كاتوزیان" در سال ۱۳۰۲ در تهران متولد شد و چنانكه خود می‌گوید: "تا آنجا كه یاد دارم نقاشی كردم و نقاش بودم. همیشه در تار و پود طراحی تلاش كردم و غرق در رنگ‌ها بوده‌ام"

وی هنرجوی هنرستان كمال الملك بود و بعدها در سال ۱۳۲۲ نایب رییس این هنرستان نیز شد، كاتوزیان تنها نقاش ایرانی است كه در سال ۱۳۵۲ آثارش در كنار آثار استاد كمال الملك در مجلس شورای ملی در معرض تماشا قرار گرفت.

وی ۵ نمایشگاه در آمریكا، دو نمایشگاه در پاریس، یك نمایشگاه در لندن، ۲۷ نمایشگاه انفرادی در تهران و ۹ نمایشگاه در آبادان برپا كرده است.

برخی از آثار این استاد نقاش در موزه های آستان قدس رضوی، موزه بوداپست، موزه سلطنتی اروپا و ... به یادگار مانده است. آخرین نمایشگاه وی به سال ۱۳۷۸ برمی گردد كه در فرهنگسرای نیاوران برپا شد.

كاتوزیان درباره فعالیت‌های هنری‌اش می گویـد: "آن قدر نـــقاشی كرده ام كه شمار دقیقشـان را به خــاطر ندارم در دوره‌ای سیزده چهارده ساله از زندگی‌ام آن قـــدر انرژی برای كاركردن داشــته ام كه روزی یك تابلو می ساختم(می‌كشیدم) شاید بیش از ۶۰۰ اثر خلق كرده ام كه حداقل یك چهارم آنها بدن انسان بوده است. "

عباس كاتوزیان كه در زمینه نقاشی رئال و فیگوراتیو شهره است در این نمایشگاه آثاری را عرضه می كند كه حكایت از عدم پایبندی وی به سبك‌های متداول نقاشی است.

وی می‌گوید: "به سبك خاصی قائل نیستم. این سوژه و انگیزه نقاشی است كه شكل اثر را تعیین می كند."

تنوع موضوعی تابلوهایی كه عباس كاتوزیان با خود به فرهنگسرای نیاوران خواهد آورد بسیار چشمگیر است. علاوه بر پرتره ها كه شمارشان بیش از دیگر آثار است و در آن میان آنها حضرت موسی (ع)، زرتشت، شهریار و ... دیده می شوند، آثار بدیع و تأثیرگذاری عرضه می‌شود كه از همدردی استاد نقاش با اقشار ضعیف جامعه حكایـت می‌كند. اعتیاد، فقر و ... دستمایه خلق آثاری شده اند كه كمتر از سوی وی در نمایشگاه‌ها عرضه شده است.

كاتوزیان در این نمایشگاه تابلوهایی حماسی از دلاوری‌های مردان و زنان این سرزمین نیز ارائه خواهد كرد. تابلوهایی درباره دفاع مقدس و ... استاد خود می گوید:"عشق من ایران و آیین ها و سنت های این سرزمین كهن است. تاریخ حفظ استقلال این سرزمین را سعی كرده ام عاشقانه بر بوم های نقاشی ام روایت كنم"

نمایشگاه نقاشی‌های عباس كاتوزیان پنج‌شنبه ۲۲ فروردین‌ماه ساعت ۱۷ گشایش خواهد یافت و تا سوم اردیبهشت ۸۷ دایر خواهد بود. علاقه‌منــدان می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ (روزهای تعطیل ۱۴ تا ۱۹) از آن دیدن كنند.