معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به بحران كاهش بارندگی در خراسان شمالی در سال آبی جاری بر لزوم مدیریت خشكسالی در این استان تأكید كرد.

دكتر رسول زرگر در نخستین نشست كارگروه انسجام بخشی امور آب و آبفای این استان، گفت: هماهنگی مدیران شركت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب این استان برای مدیریت صحیح منابع آب به منظور كنترل پیامدهای خشكسالی و پیشگیری از بروز مشكلات برای مردم بسیار ضرورت دارد.

وی خدمت رسانی به مردم را نفس كار و مسئولیت مسئولان عنوان كرد و گفت: با امكانات و توانمندی های منابع آب خراسان شمالی و دستگاه های مدیریت این منابع در استان، بحران خشكسالی در استان باید كنترل شود. وی تأكید كرد: ضروری است برای جبران زیان های كشاورزی از طریق ستاد حوادث پیش بینی نشده استان برنامه ریزی شود.

مهندس محمد علایی، مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان شمالی و مدیر كارگروه انسجام بخشی امور آب و آبفای این استان نیز در این نشست، اعلام كرد: مقدار بارش باران در این استان در ۶ ماه نخست سال آبی جاری از مهر تا پایان اسفند ماه بیش از ۷۴ درصد كاهش یافته است.وی گفت: در ۶ ماه نخست سال آبی جاری كمتر از ۹۰ میلیمتر باران در این استان باریده است این در حالیست كه در مدت مشابه سال آبی گذشته در این استان حدود ۱۵۰ میلیمتر باران باریده بود.

وی افزود: در نیمه نخست فروردین ماه جاری نیز در این استان تنها ۳ میلیمتر باران باریده است در حالی كه در نیمه نخست فروردین ماه پارسال بیش از ۷۰ میلیمتر باران باریده بود.

وی گفت: با توجه به كاهش بارندگی در این استان در سال آبی جاری، هماهنگی های لازم با استانداری، معاونان استانداری، فرمانداران و سایر مسئولان مرتبط برای كنترل بحران و كاهش پیامدهای خشكسالی در این استان انجام شده است.

وی تصریح كرد: بیش از ۹۴ درصد منابع آب تجدیدشونده خراسان شمالی در بخش كشاورزی مصرف می شود كه با توجه به كاهش بارندگی در استان در صورت نبود هماهنگی لازم، بیشترین آسیب به بخش های كشاورزی و آب آشامیدنی وارد خواهد شد.وی میانگین سالانه بارش باران در خراسان شمالی را ۲۹۴ میلیمتر اعلام و ابراز امیدواری كرد: با بارش باران در ماه های باقیمانده از سال آبی جاری كاهش بارندگی در این استان جبران شود.

نخستین نشست كارگروه انسجام بخشی امور آب و آبفای خراسان شمالی با هدف بررسی آخرین وضع منابع آب استان با توجه به كاهش شدید بارش باران در سال آبی جاری و ارائه راهكارهای مؤثر برای مدیریت بحران در این استان تشكیل شد. مدیران عامل شركت های آب و فاضلاب شهری و روستایی نیز در این نشست گزارشی از وضع منابع آب آشامیدنی شهری و روستایی استان را ارائه كردند.

بابك بهادری