امروز یکشنبه هجدهم فروردین سال ۱۳۸۷ هجری شمسی مقارن است با بیست‌‌ونهم ربیع الاول سال ۱۴۲۹ هجری قمری و برابر است با ششم آوریل سال ۲۰۰۸ میلادی.

● ۱۳۴۱: نخستین دانشگاه اروپای مركزی به معنی واقعی كلمه، هفتم مارس سال ۱۳۴۱ در شهر پراگ آغاز بكار كرد.

● ۱۶۵۲: هلندی های مهاجر در جنوب افریقا در«كیپ تاون» مستقر شدند كه بعدا اقلیت سفید آفریقا ی جنوبی را به وجود آوردند.

● ۱۷۷۰: فرانسیس لاول نخستین كارخانه نساجی كه پنبه خام را تبدیل به پارچه می كرد به وجود آورد.

● ۱۷۸۸: نخستین دسته اروپائیان مهاجر وارد « اهایو » شدند و در محلی كه آن را مارییتا نامگذاری كردند مستقر گردیدند.

● ۱۹۳۹: ایتالیا كشور آلبانی در شرق دریای آدریاتیك ، نه چندان دور ازخاك خود را به این بهانه كه قرنها پیش گوشه ای از امپراتوری روم بود اشغال نظامی كرد و جامعه ملل نتوانست مانع این كار شود و این ضعف نقطه پایان كار این جامعه بود كه سران آمریكا و انگلستان در جریان جنگ جهانی دوم طرح تاسیس سازمان ملل را به جای آن ابداع كردند.

● ۱۹۴۲: سازمان انتشارات و تبلیغات ۱۸ فروردین ۱۳۲۱ از وزارت فرهنگ مجزا و به نخست وزیری وابسته شد كه اینك قسمتی از وظایف وزارت ارشاد را تشكیل می دهد.

● ۱۹۴۸: سازمان جهانی بهداشت WHO تاسیس شد.

● ۱۹۸۸: در این روز در سال ۱۹۸۸، در پی مذاكرات و قول و قرار های پنهانی مسكو و واشنگتن، دولت شوروی اعلام داشت كه نیروهایش را از افغانستان خارج خواهد ساخت. این نیروها كه شمارشان از ۱۱۹ هزار تجاوز نكرده بود ۹ سال پیش از آن وارد افغانستان شده بودند تا افغانستان كه گرفتار كودتای داخلی كمونیستهای این كشور شده بود تحت نفوذ آمریكا قرار نگیرد.

● ۱۹۹۰: دادگاه دریا سالار «جان پویندكستر» رئیس شورای امنیت ملی آمریكارا در جریان مسئله « ایران ــ كنترا » مقصر تشخیص داد و محكوم كرد. كنگره آمریكا دولت این كشور را از دادن كمك مالی به مخالفان مسلح دولت چپگرای نیكاراگوئه منع كرده بود كه پاره ای از مقامات دولت امریكا با یك عمل غیر مستقیم پول حاصله از فروش اسلحه به ایران را به كنترا ها ( مخالفان دولت نیكاراگوئه ) می دادند كه قضیه افشاء شد و پای محاكمه به میان امد.

● ایران در آوریل ۱۹۵۱ - زاهدی رفت علاء آمد

آوریل ۱۹۵۱ (فروردین ۱۳۳۰) در ایران با نا آرامی آغاز شده بود. در نیمه دوم مارس، قانون ملی شدن نفت تصویب شده بود و انگلیسی ها با همه توان و امكانات به آغاز و گسترش این ناآرامی ها كمك كرده بودند، ازجمله با قطع پرداختی به كارگران صنایع نفت در خوزستان و انتشار شایعات و تحریكات دیگر در سراسر كشور. در آبادان، هر روز تظاهرات بود و این بار تظاهرات كارگران نفت به خاطر قطع درآمد و مبهم بودن آینده و وضعیت استخدامی شان. میان این كارگران در موارد متعدد با روشنفكران و جوانان برخورد روی داده بود و ماموران انتظامی مداخله و شماری از دو طرف و عده ای انگلیسی را كشته بودند و دولت حسین علاء را مجبور به اعزام یك هیات عالی نظامی به آبادان كرده بودند. اعزام این هیات و ترمیم كابینه هم نتوانست دولت علاء را نجات دهد و وی در ۲۶ آوریل جای خود را به دكتر مصدق داد و از آن پس، وزیر دربار شاه شد.

● تیمورتاش در ماموریت محرمانه و حساس

رضاشاه در آوریل ۱۹۲۸ (فروردین ۱۳۰۷) و در جریان نوسازی ارتش و تقویت بنیه نظامی ایران، تصمیم به ایجاد یك نیروی دریایی برای وطن گرفت، ولی از انگلیسی ها بیم داشت كه كار شكنی كنند.

به نوشته مورخان جنگ جهانی دوم، وی در اجرای این تصمیم خود، در آن ماه در جستجوی فردی مطمئن برای اعزام به اروپا و تماس با موسولینی رهبر ایتالیا بود. رضاشاه سرانجام، جز به عبدالحسین تیمورتاش وزیر دربار خود به رجل دیگری اعتماد نكرد. تیمورتاش ظهرا به نام دیدار دوستانه و حسن نیت از اروپا، به این قاره رفت و پس از پرسه زدن در چند كشور وارد رم، شهر مورد هدف خود شد و نیات رضاشاه را برای موسولینی تشریح كرد و رهبر ایتالیا كه آماده شنیدن تصمیمی نظیر ایستادگی در برابر سلطه دیرپای انگلستان بر خلیج منطقه فارس بود قبول كرد كه شماری از افسران نیروی زمینی ایران را در ظاهر به عنوان آموزش فنون تازه رزم پیاده بپذیرد، و در ایتالیا به طور محرمانه آموزش دریایی دهد و سپس چند ناو جنگی به ایران بفروشد و این ناوها را به دست آن افسران بسپارد كه به ایران بیاورند و به یكه تازی انگلیسی ها در خلیج فارس پایان دهند.

پس از بازگشت تیمورتاش به وطن در سپتامبر ۱۹۲۸، این طرح به تدریج به اجرا درآمد و همین كشتی ها بودند كه انگلیسی ها را از چند جزیره ایرانی در خلیج فارس بیرون كردند و چند پایگاهشان از جمله «باسعیدو» را بستند، ولی در اوت و سپتامبر ۱۹۴۱ (شهریور ۱۳۲۰) به دست انگلیسی ها افتادند و یا با افسرانشان منهدم شدند.

گفته شده است (شایعه و نه، اثباتا) كه این ماموریت محرمانه تیمورتاش پس از رنجش او از رضا شاه، درز پیدا كرده بود و انگلیسی ها به جزئیات آن پی برده بودند و ....