هزینه‌های حمل ونقل و بازگرداندن آثار برای نمایشگاه هنرهای تجسمی با خرید آنها مساوی است به‌همین دلیل این اشیا توسط فرهنگستان‌هنر خریداری می شوند.

ایرج اسكندری، دبیر جشنواره هنرهای تجسمی آفریقا معتقد است وظایف فرهنگستان هنر و نهادهای دولتی دیگر مانند وزارت ارشاد تفكیك شده است و اگر بودجه‌ای برای خرید آثار هنری كشورهای آفریقا در اختیار فرهنگستان هنر قرار بگیرد، به عدم تصویب بودجه نیم درصدی برای خرید آثار هنرمندان ایرانی ربطی ندارد زیرا وزارت ارشاد مسئول پیگیری این مسئله است، درحالیكه فرهنگستان هنر اهدافی دارد كه موظف به پیگیری آنها است. گفتگوی زیر در مورد همین موضوع و جزئیات بیشتر برگزاری این جشنواره است.

_ ماجرای برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی آفریقا چیست؟

_ با توجه به اینكه قاره آفریقا از جمله تمدن‌های باسابقه در جهان است و قدمت چند هزار ساله دارد، پرداختن به فرهنگ و هنر این منطقه برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. معرفی جلوه‌های هنری این منطقه می‌تواند دریچه‌ای برای شناخت بهتر و ارتباط بیشتر علاقه‌مندان به مباحث هنری در خصوص آفریقا باشد. مركز فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر، با همكاری وزارت امور خارجه در راستای اهداف فرهنگی خود و در جهت تحقق پیوند و تعامل با حوزه‌های تمدنی جهان مقرر كرده است كه به معرفی هنرهای بومی آیینی و سنتی آفریقا با عنوان جشنواره هنرهای تجسمی آفریقا برگزار كند. ما برنامه‌ریزی كرده‌ایم، این جشنواره را تا پایان امسال یا حداكثر اوایل سال آینده را برگزار كنیم. درنظر داریم همایشی هم در همین زمینه برگزار كنیم كه مقالات آن منتشر شوند.

چرا آفریقا را برای برپایی این جشنواره انتخاب كردید. آیا كشورهای دیگری در فهرست انتخاب شما وجود داشتند؟

فرهنگستان هنر قبل از این برنامه، نمایشگاه «طبیعت در هنر شرق» را برگزار كرد كه به معرفی كشورهای شرق آسیا پرداخت. در یك دوره‌ای هم كشورهای آسیای میانه مورد نظر بودند. درحال حاضر با توجه به ارتباط موسسه صبا با جاوید قربان اوغلی، مدیر كل وزارت خارجه آفریقا كه به زمینه‌های هنری و ارتباطات فرهنگی علاقه دارند، بستر مناسبی برای برگزاری این جشنواره وجود دارد.

نحوه گردآوری آثاری كه قرار است در این جشنواره به نمایش گذاشته شود، به چه صورت خواهد بود؟

ما یك هیئت اجرایی و یك هیئت علمی شش نفره برای نمایشگاه انتخاب كرده‌ایم. هیئت اجرایی تصمیم‌های هیئت علمی را اجرا و بررسی كه اسامی آنها را بعدا اعلام می‌كنیم. رئیس نمایشگاه هم مدیر كل وزارت خارجه هستند كه با كشورهای مختلف در ارتباط است. ما سعی می‌كنیم رایزنی خود را با كشورهای آفریقایی فعال‌تر كنیم. البته طرح من این است كه اگر بتوانیم هیئتی از صاحبنظران كشورهای آفریقایی را به عنوان هیئت انتخاب تشكیل دهیم تا با همكاری رایزن‌های فرهنگی، آثار جمع‌آوری شوند و از طریق سفارت‌های ایران در این كشورها به ایران بازگردانده شوند. همچنین تصمیم داریم آثاری كه از این طریق گردآوری می‌شوند، خریداری كنیم تا بعد از اتمام نمایشگاه، به كشوهای آفریقایی برنگردند. زیرا باتوجه به هزینه‌های سنگین حمل و نقل آثار كه با خرید آنها مساوی است، به جای بازگرداندن اشیا آنها را خریداری كنیم.

آیا اعتباری برای خرید آثار درنظر گرفته شده است؟

ما طرحی را مبنی بر درخواست اعتبار به دولت ارائه می‌دهیم كه در صورت تصویب، دولت هزینه‌های خرید آثار را در اختیار فرهنگستان هنر قرار دهد. اگر با این طرح موافقت نشود، از دولت می‌خواهیم تا هرجور كه صلاح می‌داند، هزینه خرید آثار را در اختیار ما بگذارد.

فكر می‌كنید از آنجاكه هنرمندان ما نسبت به وضعیت فروش آثار هنری در كشور گلایه‌مند هستند و سال گذشته نیز دولت، لایحه دراختیارگذاشتن بودجه نیم درصدی به وزارتخانه‌ها را برای خرید اثار هنری به مجلس ارائه نكرد، تخصیص اعتبار برای خرید كارهای هنری از كشورهای دیگر، درست است ؟

ما در فرهنگستان هنر وظایفی داریم كه برای تحقق آنها، موظف هستیم پیگیری‌های لازم را انجام ‌دهیم. بودجه‌های لازم برای خرید آثار هنرمندان ایرانی، وجود دارد فقط مسئولین مربوط در وزارت ارشاد باید این بودجه‌ها را كسب كنند. هیچ تلاشی برای منظوركردن بودجه خرید آثار هنری از سوی این وزارتخانه انجام نشد. حوزه فعالیت فرهنگستان هنر از دیگر بخش‌های دولت تفكیك شده است. دولت موظف است، توجیه‌های لازم را برای مجلس انجام دهد تا مجلس نیز برنامه‌ریزی‌های لازم را برای اختصاص اعتبار به مسئولان ارائه دهد. درحال حاضر، این تلاش از طرف مسئولین صورت نگرفته است. كمااینكه رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس (امیررضا خادم) هم اعلام كرده بود كه اگر این طرح از سوی وزارت ارشاد مطرح می‌شد، احتمال اینكه طرح تصویب شود، وجود داشت. پس مشكل از طرف مسئولان دولتی است.

سحرآزاد