معاونت فرهنگی مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد گفت: نمایشگاه بزرگ فروش آثار هنری انجمن هنرمندان نقاش كه با همكاری مجموعه سعدآباد برپا خواهد شد، مشكلات اكسپوی هنری وزارت ارشاد را نخواهد داشت.

معصومه مظفری رییس انجمن هنرمندان نقاش صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: انجمن هنرمندان نقاش، از حدود یك سال ونیم گذشته به دنبال برپایی نمایشگاهی برای فروش آثار هنری هنرمندان عضو انجمن بوده است و رایزنی‌های بسیاری را در این مدت با مراكز مختلف به منظور تأمین مكان مناسب این نمایشگاه داشت،تا امسال كه توانستیم با مجموعه فرهنگی، تاریخی سعدآباد به توافق برسیم.

مظفری گفت:این نمایشگاه بزرگ فروش آثار هنری نیمه آبان‌ماه تا نیمه آذرماه سال جاری در موزه هنرهای زیبای مجموعه فرهنگی،تاریخی سعدآباد برگزار خواهد شد.

وی افزود: انجمن هنرمندان نقاش، این نمایشگاه را به منظور افزایش توان مالی انجمن و بازاریابی برای فروش آثار هنرمندان عضو انجمن است.

مظفری این نمایشگاه را منحصر به هنرمندان عضو انجمن ندانست و گفت: ما علاوه بر اعضای انجمن هنرمندان نقاش كه بسیاری از پیشكسوتان نقاشی ایران را نیز در بر می‌گیرد، از هنرمندان و پیشكسوتان غیر عضو نیز دعوت كردیم در این نمایشگاه شركت كنند و همچنین بنا به پیشنهاد نعمت كیكاووسی معاونت فرهنگی مجموعه سعدآباد بنا شد كه آثار حجمی هنرمندان نیز به این مجموعه اضافه شود.

مظفری همچنین از برپایی همایشی دو روزه «اقتصاد هنر» در خانه هنرمندان ایران خبر داد كه ۱۰ روز قبل از برپایی نمایشگاه بزرگ فروش آثار هنری با حضور صاحبنظران، گالری‌داران و... برگزار خواهد شد.

مظفری درباره تفاوت این نمایشگاه با اكسپوی فروش آثار هنری كه از سوی وزارت ارشاد برگزار می‌شود توضیح داد: ما عنوان این نمایشگاه را فروش بزرگ آثار هنری گذاشتیم چرا كه متفاوت از اكسپوی فروش آثار هنری وزارت ارشاد است.

وی افزود: اكسپوی فروش آثار هنری وزارت ارشاد در سطح گسترده و با حضور گالری‌داران برگزار می‌شود و هنرمندان داخلی و خارجی می‌توانند در آن شركت كنند ولی این نمایشگاه از سوی انجمن هنرمندان نقاش و با همكاری مجموعه فرهنگی،تاریخی سعدآباد برگزار می‌شود و آثار هنرمندان از سوی كمیته انتخاب آثار مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

مظفری درباره امكان خرید مؤسسات دولتی و خصوصی از این نمایشگاه گفت: كمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی كه برای این نمایشگاه تشكیل شده است مشغول رایزنی و مذاكره با مؤسسات دولتی و خصوصی به همین منظور است و تاكنون علاوه بر مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، چند بانك دولتی و خصوصی نیز برای خرید از این نمایشگاه اعلام آمادگی كرده‌اند.

مظفری برپایی چنین نمایشگاه‌هایی را بسیار ضروری دانست و گفت:‌هر چقدر چنین نمایشگاه‌هایی برای فروش آثار هنری داشته باشیم باز هم كم است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره امكان ادغام این نمایشگاه با اكسپوی وزارت ارشاد یا فروش آثار هنری گروه «هفت نگاه» گفت: هر چقدر تعداد چنین نمایشگاه‌هایی برای فروش آثار هنری بیشتر باشد به نفع هنرمندان كشورمان خواهد بود و چه بهتر كه در هر فصلی شاهد برپایی نمایشگاهی برای فروش آثار هنری هنرمندان باشیم كه به این ترتیب بازار هنری ایران رونق خواهد گرفت.

مظفری همچنین از دیگر انجمن های هنری خواست كه اقدام به برپایی چنین نمایشگاه‌هایی برای فروش آثار هنری خود كنند.

وی درباره حضور هنرمندان نقاش عضو انجمن در اكسپوی وزارت ارشاد و هفتمین دوسالانه نقاشی هم گفت: هیچ مانعی برای حضور هنرمندان در اكسپو و هفتمین دوسالانه نقاشی معاصر ایران وجود ندارد.ضمن این كه برگزاری دوسالانه واكسپو یك حركت فرهنگی است و ما هیچ حركت فرهنگی را تحریم نخواهیم كرد.

مظفری برای جلب عموم مردم برای حضور در این نمایشگاه و خرید آثار هنری گفت:‌در كمیته تبلیغات و اطلاع رسانی برنامه‌ریزی هایی به این منظور انجام شده است،‌همچنین با شهرداری تهران برای دراختیار گرفتن چند بیلبورد مذاكره كرده‌ایم و از طریق پوستر،بروشور و كاتالوگ نیز برای جلب نظر عموم مردم و قرار گرفتن آثار هنری در سبد خرید خانوارها تلاش كرده‌ایم.

● كیكاووسی معاونت فرهنگی سعدآباد:

در این نمایشگاه،مشكلات اكسپوی ارشاد را نخواهیم داشت

نعمت كیكاووسی معاونت فرهنگی مجموعه سعدآباد نیز ابتدا به معرفی این مجموع تاریخی فرهنگی پرداخت و گفت: مجموعه سعدآباد با یك میلیون و صدهزار متر مربع وسعت،‌دارای ۱۴ كاخ موزه تخصصی است و روزانه پذیرای هزار تا ۵ هزار بازدیدكننده داخلی و خارجی است.

وی افزود:نیمی از این ۱۴ كاخ موزه به آثار هنرمندان معاصر ایران در زمینه خط،نقاشی و مینیاتور اختصاص دارد و آثار بیش از ۵۰۰ هنرمند پیشكسوت كشورمان در این اماكن نگهداری می‌شود.

كیكاووسی از برگزاری برنامه‌های موسیقی و حركات موزون در كنار این نمایشگاه خبر داد وگفت: در مدت برپایی نمایشگاه بزرگ فروش آثار هنری بازدید از همه موزه‌های سعدآباد برای هنرمندان رایگان خواهد بود و مردم هم می‌توانند بدون پرداخت ورودیه وارد مجموعه سعدآباد شوند.

كیكاووسی با اشاره به موزه هنرهای زیبا مجموعه سعدآباد گفت: این مجموعه با سه طبقه و ۳۶۰۰ متر زیربنا برای نمایشگاه بزرگ فروش آثار هنری در نظر گرفته شده است كه به منظور حمایت از هنرمندان معاصر كشورمان در اختیار این نمایشگاه بزرگ قرار خواهد گرفت.

وی درباره قیمت‌گذاری آثار این نمایشگاه هم گفت: قیمت‌گذاری‌ها بر اساس آخرین اثر فروخته شده هنرمند انجام شده است. یعنی اگر هنرمندی در آخرین نمایشگاه خود اثری به قیمت ۲۰۰ هزار تومان فروخته است، سقف قیمت آثارش در این نمایشگاه نیز همان ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.

وی افزود: البته تعداد معدودی از هنرمندان پیشكسوتی كه در بسیاری از حراج‌های بین‌المللی حضور داشته‌اند،‌اگر بخواهند قیمت آثارشان را خود تعیین كنند مانعی ندارد.

كیكاووسی درباره امكان برگزاری این نمایشگاه و فروش آثار هنری در سالهای آینده گفت:‌این نمایشگاه شروع همكاری ما با انجمن هنرمندان نقاش است و امیدوار هستیم كه هرساله یا هر دو سال یك بار بتوانیم چنین نمایشگاه‌هایی را برگزار كنیم.

معاونت فرهنگی مجموعه سعدآباد درباره عدم تكرار مشكلاتی كه در اكسپوی وزارت ارشاد اتفاق افتاد گفت: در اكسپویی كه وزارت ارشاد در تالار وحدت برگزار كرد، چند وزارتخانه آثار خریداری شده را بازگرداندند و برخی از آثار نیز مفقود شد ولی ما در مجموعه سعدآباد زمانی آثار خریداری شده را تحویل مشتری خواهیم داد كه تسویه حساب كامل صورت گرفته باشد.

وی درباره چگونگی حفاظت از آثار هم گفت: آثاری كه به مجموعه سعدآباد وارد می‌شوند،‌چندین بار ثبت می‌شوند و طبق تفاهم نامه ما با انجمن، هرگونه صدمه وارده به آثار با پرداخت خسارت از سوی مجموعه سعدآباد همراه خواهد بود.