آیدین آغداشلو طراحی را نه تنها پایه آکادمیک هنرهای تجسمی، بلکه آن را به عنوان یک هنر مستقل دارای اهمیتی ویژه دانست.

این هنرمند به دبیرخانه جشنواره طراحی معاصر ایران گفت: "هر نوع جشنواره، دوسالانه یا نمایشگاههای جنبی مهم است و آثار هنرمندان پیشگام در این دوسالانه‌ها از اهمیت خاص خود برخوردار است. نمایشگاهها و نمایش‌های هنری می‌توانند زمینه‌ساز بررسی چند و چون هنر معاصر ایران و بازگوکننده‌ موقعیت طراحی معاصر باشند."

این نقاش پیشکسوت ادامه داد: "طراحی از یکسو جایگاه و پایه آکادمیک هنرهای تجسمی است و از سوی دیگر به عنوان یک هنر مستقل اهمیت ویژه دارد. طراحی به عنوان هنری مستقل و همتراز دیگر زمینه‌های پیشتاز هنر معاصر ایران کمتر مطرح می‌شود و این شاید به خاطر غلبه عناصر آکادمیک و آموزش در طراحی است. خوشبختانه اخیرا شاهد توجه فزاینده به هنر طراحی بوده‌ایم."

آغداشلو درباره انتخاب منوچهر معتبر به عنوان دبیر جشنواره طراحی معاصر ایران گفت: "دبیر این جشنواره خود از هنرمندان مهم و کارآمد طراحی است و در حقیقت او طراحی است که نقاشی هم می‌کند. انتخاب چنین شخصیتی امکان برگزاری چنین جشنواره‌ای را گسترش می‌بخشد و قطعاً از حیث ارتقاء کیفیت آن بسیار موثر خواهد بود."

جشنواره طراحی معاصر ایران با عنوان نخستین جشنواره و همایش طراحی دکتر سندوزی ۲۵ آبان‌ماه امسال برگزار می‌شود و علاقمندان تا ۲۵ مهرماه فرصت دارند حداکثر سه اثرخود را در ابعاد ۱۲۰ در ۲۵۰، بدون محدودیت موضوعی، تکنیکی و گروه سنی به نشانی تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر، کوچه ۱۲، شماره ۳۱، موزه دکتر سندوزی ارسال کنند.