اداره املاك و مستغلات شهرداری تهران بنا به دستور شهردار تهران خواستار باز پس گیری ساختمان آموزشی انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز در خیابان كارگر شمالی شد.

طاهر شیخ‌الحكمایی رییس انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز با اعلام این خبر گفت: امروز گروهی از سوی اداره املاك و مستغلات برای پلمپ و بازپس گیری ساختمان آموزشی انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز مراجعه كردند كه بنا به درخواست ما مهلت یك هفته‌ای برای تخلیه این محل به ما داده شد.

وی درباره فعالیت‌های این محل گفت: این ساختمان حدود شش سال پیش از سوی شورای شهر تهران به ما واگذار شد و بسیاری از فعالیت‌های انجمن از جمله كلاس‌های آموزشی رایگان با حضور استادان مجرب در این محل برگزار می‌شود كه با توجه به این اقدام شهرداری، تمامی برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و هنری ما مختل شده است.

وی درباره این اقدام شهرداری توضیح داد:‌به ما گفته شد كه مهلت قرارداد شما در این محل به پایان رسیده و شهرداری قصد دارد ملك خود را پس بگیرد ولی با توجه به این كه ما در حال انجام كاری فرهنگی آن هم به صورت رایگان برای مردم هستیم از آنها خواستیم كه به ما اجازه دهند همچنان به كار فرهنگی خود بپردازیم كه با مخالفت آنها مواجه شدیم.

وی درباره امكان اجاره این محل گفت: ما چنین پولی در اختیار نداریم كه بتوانیم این محل را اجاره كنیم ولی با توجه به این كه شهرداری فرهنگسراهای بسیاری را به منظور انجام كارهای فرهنگی و هنری در نقاط مختلف شهر تهران با صرف مبالغ هنگفت تأسیس می‌كند چرا در مقابل فعالیت‌های فرهنگی و هنری و برگزاری كلاس های آموزشی رایگان ما برای مردم مخالفت می‌كند.

وی افزود: درهمه جای دنیا شهرداری‌ها حامی هنرمندان و انجام كارهای فرهنگی هستند ولی شهرداری تهران نه تنها حمایتی نمی‌كند بلكه خواستار بازپس گیری این مكان فرهنگی و هنری است.

به گفته مسئول این آموزشگاه نیز آثار بسیاری از هنرمندان مجسمه‌ساز در این مكان نگهداری می‌شود كه با بازپس گیری این محل، برای نگهداری این آثار با مشكل مواجه خواهند شد.

تماس خبرنگار فارس با اداره املاك و مستغلات شهرداری تهران برای پیگیری این خبر بی نتیجه بود ولی فردی كه حاضر به معرفی خود نبود دلیل این اقدام شهرداری را مربوط به طرح توسعه فضای اطراف دانشگاه تهران ذكر كرد وگفت: تمامی ساختمان‌هایی كه در این طرح واقع شده باشند باید تخلیه و به دانشگاه تهران واگذار شود.

وی همچنین گفت:‌ساختمانی كه انجمن هنرمندان مجسمه‌‌ساز در خیابان كارگر شمالی در اختیار داشتند نیز جزء‌ آثار تاریخی و ملی محسوب می‌شود كه باید تغییر كاربری پیدا كند.