با حضور وزیر راه و ترابری در استان اردبیل، طرح حذف گردنه لنگان در محور اردبیل به مغان و اتوبان سه‌راهی سرعین به شهر سرعین به بهره‌برداری رسید.

به گزارش «ایرنا»، محمد رحمتی، وزیر راه و ترابری در مراسم افتتاح طرح حذف گردنه لنگان گفت: كشور ما هر روز آبادتر و بهتر از گذشته می‌شود و آثار و بركات فعالیت‌های عمرانی در جای‌جای كشور به وضوح قابل مشاهده است.

وی وظیفه وزارت راه و ترابری را حفاظت از راه‌های موجود و ساخت جاده‌ها و راه‌های جدید بر اساس اولویت‌های كشور عنوان كرد و افزود: جاده قبلی گردنه لنگان نیز به عنوان یكی از راه‌های قابل استفاده كشور احیا و مرمت خواهد شد.

وی بیان كرد: به عنوان متولیان امور حمل و نقل كشور همه كار خواهیم كرد تا مردم در تردد خود دچار مشكل نشوند چرا كه معتقدیم كسب رضایت مردم با كار و تلاش و عمرانی و آبادانی مهم‌ترین وظیفه دولتمردان است.

وزیر راه وترابری همچنین خواستار تسریع در اجرای اتوبان سه راهی صحرا به روستای امیركندی شد و گفت: برای اجرای این طرح ۱۰میلیارد ریال اعتبار ویژه به استان اختصاص می‌یابد.

مدیركل راه‌وترابری استان اردبیل نیز در این مراسم گفت: برای اجرای طرح حذف گردنه لنگان ۱۰۷میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است. میركمال‌الدین میرجعفریان گفت: این طرح كه به علت نداشتن ویژگی‌های هندسی، نبود ایمنی مناسب، یخبندان در فصول سرد سال و مه‌گیر بودن گردنه لنگان از نیازهای اساسی منطقه بود، در مدت هفت سال و به طول۴۴كیلومتر ساخته شد.

وی افزود: در اجرای این طرح ۱۰۶دستگاه ابنیه فنی و سه دستگاه پل بزرگ ساخته شده وعلاوه بر ارتباط دهی ۲۰روستای واقع شده در مسیر موجب تسهیل و ایمنی در رفت و آمد منطقه مغان شده است.

نماینده مردم شهرستان گرمی نیز در این مراسم با اشاره به كوتاه بودن مسیر جاده گردنه لنگان به مركز استان خواستار حفظ و احیای جاده این گردنه شد و گفت: اگر اتوبان در دست ساخت سه راهی صحرا به روستای امیركندی هم به بهره‌برداری برسد، شهرستان گرمی از جاده‌های ایمنی برخوردار خواهد شد.

ناصر نصیری افزود: شهرستان گرمی به علت وسعت زیاد و پراكندگی روستاها نیازمند اعتبارات ویژه به خصوص در زمینه ساخت و آسفالت راه‌های روستایی است.

● افتتاح بزرگراه سرعین

محمد رحمتی، وزیر راه و ترابری همچنین در مراسم بهره‌برداری از بزرگراه سرعین گفت: بخش‌خصوصی به علت اعتماد به دولت و حمایت‌های دولت نهم از فعالیت‌های عمرانی وارد میدان كار شده و كارهای بزرگی در بخش راه و ترابری در سطح كشور در حال اجرا است.محمد رحمتی افزود: دولت نهم از توان عمرانی بخش‌خصوصی حمایت ویژه می‌كند و برای حمایت از اجرای طرح‌های راهسازی در استان اردبیل نیز ۱۰میلیارد ریال از محل اعتبارات راه‌های روستایی به منظور پرداخت مطالبات پیمانكاران اختصاص می‌یابد.براساس این گزارش، با بهره‌برداری از این بزرگراه كه ۵/۷كیلومتر طول دارد و برای تعریض، چهار خطه كردن و روشنایی آن ۳۲میلیارد ریال هزینه شده است، ترافیك مسیر سه‌راهی سرعین تا شهر سرعین كاهش می‌یابد.مدیركل راه و ترابری استان اردبیل نیز در این مراسم گفت: این محور به علت گردشگرپذیر بودن شهر سرعین و تردد زیاد خودرو نیازمند تعریض و ساخت اتوبان بود كه عملیات اجرایی آن ۶ماه زودتر از موعد پیش‌بینی شده به اتمام رسید.

وی افزود: برای ساخت این طرح، ۵۵هزار مترمكعب خاكبرداری، ۲۲۰هزار مترمكعب خاكریزی و ۹۳۶هزار مترمربع آسفالت‌ریزی شده است.