مراسم پایانی نخستین دوسالانه طراحی پارچه و لباس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با معرفی برگزیدگان در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با اشاره به برپایی این نمایشگاه گفت: این دوسالانه یك آغاز است و امیدواریم در بستری كه فراهم شده است حركت‌های متنوعی صورت گیرد.

محمدحسین صفارهرندی در ادامه افزود: لباس یكی از جدی‌ترین مظاهری است كه می‌توان آن را ویترین جامعه دانست كه نباید با پیشینه‌ی فرهنگی و هویت ایرانی - اسلامی جامعه بی‌ربط باشد.

صفارهرندی با اشاره به اینكه نبود تناسب طراحی‌ها با وجوه فرهنگی، ناهنجاری‌هایی را ایجاد می‌كند، گفت: جامعه یك كل به‌هم پیوسته است كه تمامی از یك روح واحد متاثر است و جامعه ما نیز یك جامعه اسلامی و اخلاقی است. بنابراین آنچه گواه هویت ایرانی مسلمان و اخلاق‌گراست، می‌بایست در نقش‌آفرینی هنرمندان و اهل فرهنگ و در تدابیر طراحان و صنعت‌گران جلوه كند.

وی دوسالانه طراحی پارچه و لباس را یك حركت مثبت خواند و افزود: حضور اهالی هنر در كنار سایر رشته‌های دخیل در پوشش و لباس به این معنی است كه نیاز به طراحی و استفاده از هنرمندان طراح در امر پوشش بسیار احساس می‌شود تا بر اساس هویت و فرهنگ ایرانی - اسلامی طرح‌هایی را ارایه كنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به قانون ساماندهی مد و لباس گفت: در پی تصویب این قانون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می‌كند تا بستری را فراهم آورد كه مردم متناسب با تقاضای معروف و مشروع خود طرح‌های پارچه و لباس متنوع را انتخاب كنند.

وی افزود، توجه به تنوع در طراحی‌ها كه متناسب با فرهنگ جامعه باشد می‌تواند زمینه یك رقابت سالم را برای هنرمندان و طراحان فراهم كند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با قدردانی از مسوولان و برگزاركنندگان دوسالانه طراحی پارچه و لباس بر حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از هنرمندان و طراحان پارچه ولباس تاكید كرد.

در این مراسم مدیر كل دفتر هنرهای تجسمی و دبیر انجمن طراحان پارچه و لباس درباره این دوسالانه مطالبی را بیان كردند.

سپس برگزیدگان طراحی پارچه و لباس این دوسالانه معرفی شدند و جوایزی به آنان اهدا شد.

هیات داوران با قدردانی از حضور طراحان پارچه و لباس در اولین دوسالانه و به امید ارتقای سطح كیفی و كمی آثار در نمایشگاه‌های بعد، با توجه به طبیعت آثار ارایه شده و از نظر خلاقیت و تركیب‌بندی برگزیدگان را اعلام كرد.

در بخش طراحی لباس زهرا ساغرچی، ماهان مطهری و معصومه كبودوند، نفرات اول تا سوم شدند.

در بخش طراحی پارچه سودابه مظفری، وحیده معتمدفر و سهیلا فرهادیان به‌ترتیب برگزیدگان اول تا سوم شدند و در این بخش از فرزانه احدی، سارا تاجریان و مرجان عباسی تقدیری بودند.

نخستین دوسالانه طراحی پارچه و از دوم مرداد در موزه‌ی هنرهای معاصر برپا بود.