جواد مجابی، منتقد و شاعر درحال گردآوری آثار ماركو گریگوریان است تا علاوه بر برگزاری نمایشگاه، كتابی از آنها را نیز منتشر كند.

آثار ماركو گریگوریان پس از جمع‌آوری از ارمنستان آمریكا و اروپا به صورت كتاب منتشر می‌شود.

حبیب الله صادقی، مدیر امورهنرهای تجسمی و رئیس موزه هنرهای معاصر در مراسم بزرگداشت ماركو گریگوریان، نقاش پیشكسوت ایران و ارمنستان كه شب گذشته (یك‌شنبه، ۱۸ شهریور) برگزار شد، به انتشار كتابی از آثار او اشاره كرد:«دكتر جواد مجابی مشغول جمع‌آوری آثار این نقاشی از آمریكا، اروپا و ارمنستان است. امیدوارم بتوانیم یك دائره المعارف درباره او تالیف كنیم .چون گریگوریان حدود ۵ هزار اثر با موضوع‌های عامیانه و مذهی را در اختیار داشته است كه بخشی از آنها در ارمنستان قرار دارد. ما از طریق وزارت ارشاد مشغول رایزنی با این كشور هستیم تا با سرمایه موزه هنرهای معاصر، كتاب كارهای او را منتشر كنیم.»

صادقی همچنین در مورد برگزاری نمایشگاهی از آثار گریگوریان گفت:«قرار بود نمایشگاه پیشگامان معاصر ایران در نیمه اول سال به آیدین آغداشلو، ژازه طباطبایی اختصاص پیدا كند و بخش دیگری از این نمایشگاه در نیمه دوم سال با آثاری از غلامحسین نامی،ماركو گریگوریان و سیراك ملكوریان برگزار شود. ما درحال گردآوی آثار گریگوریان بودیم تا نمایشگاه را برپا كنیم كه متاسفانه این اتفاق روی داد.»

این هنرمند نقاش روز سه شنبه ، پنجم شهریور، در سن ۸۲ سالگی، زمانی که مشغول مکالمه تلفی با خواهرزاده اش بود، دچار سکته قلبی شد و درگذشت.

گریگوریان سال ۱۳۰۴ در خانواده‌ای ارمنی در كرو پوتكین روسیه به‌دنیا‌ آمد. در سال ۱۹۳۰ خانواده او به ایران و شهر تبریز مهاجرت كردند. وی پس از تحصیل در رشته هنر در کشور ایتالیا آموخته‌های خود را از اكسپرسیونیسم ایتالیا به ایران منتقل کرد.

او تحقیقات بسیاری درباره نقاشی قهوه خانه‌ای ایران انجام داده است. «حسین زنده‌رودی» و «فرامرز پیلارام» از جمله شاگردان این نقاش فقید هستند.

سحرآزاد