مراسم بزرگداشت زنده‌یاد مارکو گریگوریان، پیشکسوت نقاشی ایران، یکشنبه ۱۸ شهریور در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود.

این مراسم با حضور حبیب الله صادقی سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران و مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و سخنرانی آیدین آغداشلو و جواد مجابی یکشنبه آینده ۱۸ شهریورماه ساعت ۱۷ در سالن اجتماعات موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود.

مارکو گریگوریان سال ۱۳۰۴ شمسی در خانواده‌ای ارمنی در ارمنستان به دنیا آمد و سال ۱۳۱۹ به همراه خانواده به تبریز مهاجرت کرد. خانواده وی به تهران آمدند و مارکو به مدرسه ارامنه رفت و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران، آبادان و اصفهان به پایان رساند. نقاشی را در مدرسه کمال الملک آغاز کرد و سپس به ایتالیا رفت و تحصیلاتش را در مدرسه هنرهای زیبا رم ادامه داد.

وی سال ۱۳۳۰ اولین نمایشگاه انفرادی خود را در ایتالیا برپا کرد و سال ۱۳۳۴ فارغ التحصیل شد و به ایران بازگشت. مارکو در زمان حیات خود با نوشتن مقالات و گردآوری نقاشی قهوه خانه توجه عموم و مسئولان را به این هنر جلب کرد. این هنرمند نماینده غرفه ایران در بی ینال ونیز و داور آن در سال ۱۳۳۷ بود. نخستین بی ینال نقاشی تهران با تلاش گریگوریان و همکاری اداره کل هنرهای زیبا برگزار شد.

آثار او در موزه هنرهای مدرن نیویورک، موزه هنرهای معاصر تهران، موزه ملی، موزه هنرهای مدرن ارمنستان و ... نگهداری می شود و آخرین نمایشگاه وی سال ۲۰۰۴ میلادی با عرضه هنر سه نسل از نقاشی ایران در موزه ملی ارمنستان برپا شد.