نخستین نمایشگاه زنان سفالگر ایران‌ عصر روز شنبه دهم شهریور در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

منی‍ژه آرمین دبیر نخستین نمایشگاه زنان سفالگر ایران در مراسم افتتاحیه ضمن ارائه گزارش روند شكل گیری این رویداد اعلام كرد:‌ با ادای احترام به سفالگران پیشكسوت،‌ نمایشگاه حاضر به روشنی نشان می‌دهد كه نسل نوین زنان سفالگر ایران با نبوغ،‌ اندیشه‌ها و شیوه اجرایی جدید از راه رسیده‌اند و به آینده سفال ایران كه سرمایه ای عظیم و درخور است افقی نو بخشیده اند.

آرمین، حفظ اصالت شیوه‌های سفال و پرهیز از تلفیق و یا بهره گیری از پوشش های غیر سفالین را یكی از اصلی‌ترین معیارهای انتخاب آثار در این نمایشگاه برشمرد و گفت:‌ هیأت داوران با اغماض برخی آثار را كه شاید چندان حرفه‌ای به نظر نمی‌رسند، با هدف تشویق و ترغیب نسل جوان در نمایشگاه پذیرفته تا در كنار آثار بزرگان عیار كار خود را بشناسند.

وی از مسوولان خواست تا با حمایت از زنان سفالگر،‌ یك تیر به سه هدف رونق اقتصاد هنر،‌ ترویج هنرهای خانگی و گسترش هنر متعالی بزنند.

در بخش دیگر این مراسم عربعلی شروه،‌ هنرمند و هنرشناس در سخنانی ضمن تقدیر از برپایی نخستین نمایشگاه زنان سفالگر گفت:‌ از آغاز خلقت،‌ گل رس ‌اولین و مناسب ترین ماده برای انتقال احساسات انسان بوده و بعدها علاوه بر دل گویه ها، بشر با همین ماده به زندگیش سامان داد و از ابنیه تا ظروف كاربردی و كتیبه ها را با آن خلق كرد.

وی هنر را مبرم ترین نیاز انسان امروز خواند و گفت: ‌احترام به هنر،‌ احترام به انسان است.

شروه خواستارتوجه سیستم آموزشی كشور به مقوله هنر سنتی شد و پیشنهاد داد دانش آموزان از بدو ورود به دبستان با هنرهای سنتی به صورت عملی آشنا شوند.

وی تنوع دلنشین سبك های سفال در نخستین نمایشگاه زنان سفالگر را ستود و خواستار ارزیابی كارشناسانه و پیدا نمودن جایگاه كاربردی سفال در جامعه امروز شد. فخری گلستان كه با ۸۲ سال سن،‌ مسن ترین شركت كننده در این نمایشگاه محسوب می‌شود نیز در این مراسم سخنرانی كوتاهی كرد.

در این نمایشگاه ۴۰۰ اثر از ۱۸۰ بانوی سفالگر در معرض دید قرار گرفته و علاقه‌مندان می‌توانند هرروز از ساعت ۱۰ تا ۲۰ (ایام تعطیل ۱۴ تا ۲۰) در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران از آن دیدن كنند.

همچنین از ۱۳ شهریور ۸۶ نشست های حلقه‌های تفكر و كارگاه‌های آموزشی تخصصی و عمومی در حاشیه این نمایشگاه برپا خواهد شد.

نخستین نمایشگاه زنان سفالگر با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران، اداره كل امور بانوان شهرداری تهران،‌ سازمان میراث فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع دستی،‌ مجله الماس و صنعت سرام برپا شده است.