چالش‌های پیش روی بشر در مورد آب در هزاره سوم در سه بخش كلی طبقه‌بندی شده كه شامل موضوع حكمرانی در آب، بحث منابع مالی و توسعه ظرفیت‌ها و انتقال دانش‌هاست.

دكتر رضا اردكانیان ـ مدیر برنامه دهه بین المللی آب سازمان ملل متحد ـ با بیان این مطلب اظهار كرد: امیدوارم در آینده نزدیك بتوانیم تشكلی از دست‌اندركاران رسانه‌ای فعال در امر آب و محیط زیست تشكیل دهیم.

وی در ادامه افزود: این تشكل در سطح ملی می‌تواند به سازماندهی افكار عمومی‌ برای قرار گرفتن در معرض مسائل مربوط به آب بپردازد. همچنین این تشكل در سطح منطقه‌ای قادر است به عنوان پلی برای انتقال اطلاعات و دانش و در سطح بین‌المللی به افزایش و ارتقای جایگاه حرفه‌ای خود اقدام كند.

اردكانیان گفت: در مجموعه سازمان ملل و آژانس‌ها، ایجاد ارتباط برای انتقال دانش و تجربیات و افزایش ظرفیت‌ها به عنوان یك ضرورت شناخته شده و در این میان رسانه‌ها یكی از بهترین كانال‌های ارتباطی هستند.

مدیر برنامه دهه بین‌المللی آب با اشاره به اهمیت توسعه ظرفیت‌های انسانی و سازمانی افزود: از این منظر كشور ایران دارای ذخایر بكر و استخراج نشده زیادی است. اردكانیان در ادامه گفت: به عقیده گروهی یكی از دلایل جدی عقب‌ماندگی آفریقا و چالش آب آن، صرف روزانه پنج تا هشت ساعت وقت مفید زنان این منطقه برای انتقال آب است.

وی گفت: با توجه به این كه ۷۰ تا ۹۵ درصد مصرف آب دنیا در بخش كشاورزی است و ۵۰ درصد فعالان آن را زنان تشكیل می‌دهند، بنابراین مسائل آب را بدون حضور زنان نمی‌توان حل كرد.

اردكانیان در پایان یادآور شد: كارگاه بین المللی توسعه ظرفیت‌های رسانه‌ای در امر آب، ۵ تا ۷ آذر ماه با حضور ۱۲ یا ۱۳ كشور در سالن همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار می‌شود. همچنین ۳ آذر اجلاس سالانه شورای حكام مركز منطقه‌ای مدیریت شهری با حضور وزیر نیرو در تهران افتتاح خواهد شد.