با پایان زمان ارسال آثار به جشنواره طراحی معاصر ایران،۷۵۰ طراح با بیش از۲۲۰۰ اثر از سراسر كشور، به بخش رقابتی این جشنواره راه یافتند.

به نقل از دبیرخانه جشنواره طراحی معاصر ایران،میانگین آثار ارایه شده از شركت كنندگان در جشنواره بین دو تا سه اثر است؛ كه مرحله نخست داوری این آثار دهه نخست آبان ماه جاری آغاز می‌شود و از بین تمامی طرح های رسیده به جشنواره ۲۰۰ اثر برای ارایه در نمایشگاه برگزیده خواهد شد.

در این مرحله "احمد امین‌نظر"،"احمد نصراللهی" و "معصومه مظفری" هیات انتخاب آثار را به عهده خواهندداشت.

در مرحله نهایی نیز "منوچهر معتبر" (دبیر جشنواره )، "احمدرضا دالوند"،"احمد امین‌نظر"،"رضا عابدینی"و"جمشید حقیقت‌شناس" بر صندلی داوری می نشینند تا سه هنرمند برگزیده نخستین جشنواره طراحی دكتر سندوزی را انتخاب كنند.

افتتاحیه نمایشگاه آثار و معرفی برگزیدگان ۲۵ آبان ماه ۸۶ خواهد بود و آثار برگزیده نیز تا ۲۰ آذر ماه همان سال در موزه دكتر سندوزی و موزه امام علی (ع) به نمایش در خواهد آمد. برای شركت در این جشنواره، دریافت آثار ارسالی طراحان ایرانی در موزه دكتر سندوزی از ابتدای مهر آغاز و تا ۲۵ مهرماه ادامه داشت. در این زمان شركت كنندگان از ردهای سنی مختلف آثار خود را كه موضوع آن آزاد بود، ارسال كردند و یا شخصاً به دبیرخانه تحویل دادند.

شركت كنندگان شهرستانی نیز برای شركت در این جشنواره تا ۳۰ مهرماه فرصت داشتند كه آثار خود را حضوری و یا از طریق پست تحویل دهند. تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، اردبیل، گیلان، آمل، بابل، اهواز، زاهدان،بندرعباس، همدان و قم از جمله استان هایی هستند كه در این جشنواره شركت كننده دارند.

شركت در این جشنواره آزاد بود و هیچ گونه محدودیت موضوعی، تكنیكی و سنی وجود نداشت كه همین امر باعث ایجاد تنوع در آثار ارسالی شده است.

حضور چهره های نامدار عرصه طراحی در این جشنواره از نكات قابل توجه است كه باعث بالا رفتن سطح رقابت شده است.