وزیر نیرو از توقف سرمایه گذاری دولتی در ساخت نیروگاههای كشور خبر داد. پرویز فتاح در خصوص استقبال بخش خصوصی در راستای پیاده سازی اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: از دو سال اخیر، احداث نیروگاهها توسط دولت محدود شده و امسال نیز تقریباً هیچ نیروگاهی با اعتبار دولتی شروع نمی شود. وزیر نیرو افزود: این به معنای احداث نیروگاهها توسط بخش خصوصی از سال گذشته بوده و روند ساخت نیروگاه توسط دولت متوقف شده است. به گفته فتاح، از سوی بخش خصوصی استقبال مطلوبی برای حضور در كار ساخت نیروگاهها صورت گرفته است. وزیر نیرو كاركرد انرژی هسته ای برای كشورمان را یك كاركرد نو به شمار آورد و خاطرنشان كرد: در حال حاضر استفاده از انرژی هسته ای برای تولید برق صفر است و استفاده ای از آن نمی شود و تقریباً تمام برق كشور غیرهسته ای، حرارتی و برقابی است.وی ادامه داد: لذا نیروگاه بوشهر می تواند۲۰ هزارمگاوات برق را به شبكه برق اضافه كند از سوی دیگر نیز نظام برای ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای برنامه ریزی كرده كه این موضوع می تواند كمك شایانی به وزارت نیرو ارائه دهد.

● ساخت داخلی در صنعت آب و برق

فتاح با بیان این ادعا كه صنعت آب و برق كشور تقریبا خودكفا است، اظهار داشت: البته این خودكفایی به معنای انجام تمامی مسائل توسط وزارت نیرو نیست چراكه اساساً در هیچ كشوری خودكفایی در صنعت آب و برق چنین مفهومی ندارد. وزیر نیرو گفت: در زمینه آب و فاضلاب ۱۰۰درصد خودكفا، در بخش سدسازی از طراحی، اجرا و بهره برداری صد در صد خودكفا هستیم و فقط در بخش نیروگاهها به میزان كم وابستگی داریم كه البته در حال نزدیك شدن به خودكفایی ۱۰۰ درصدی در نیروگاهای حرارتی هستیم. فتاح خاطرنشان كرد: توربین های بادی در كشور ساخته می شود و در زمینه سلولهای خورشیدی نیز كه دارای تكنولوژی پیچیده ای است، توانستیم در پژوهشگاه نیرو به خودكفایی رسیم به نحوی كه در حال حاضر آینه های خورشیدی ساخت داخل است.

● پرت شبكه وزیر نیرو

یكی از اشكالات دولتی در زمینه آب و برق را پرت شبكه در برق و آب دانست و گفت: این میزان از حد نرم های جهانی بالاتر است كه البته دلایل مختلفی دارد به نحوی كه بخشی از آن به قدمت برخی از شبكه ها برمی گردد.

وی افزود: برخی شبكه ها در تهران به بالای ۶۰ سال قبل برمی گردند و به همین دلیل عمر لوله ها، تأسیسات و تكنولوژی آنها در ۶۰ سال قبل بسیار محدود بوده است بنابراین كیفیت آنها باید عوض شود. فتاح اظهار داشت: بخشی دیگر از پرت شبكه نیز به نحوه عملكرد برخی دستگاه ها در شهرها بر می گردد. به گفته فتاح، در عین حال بازسازی و نوسازی شبكه جزو مواردی است كه باید از منابع داخلی وزارت نیرو صورت گیرد و بودجه جداگانه ای ندارد و البته مشكل ما این است كه هیچ دولتی هیچ گاه برای بازسازی شبكه های آب و برق پولی نمی گذارد و نوسازی باید از درآمد آب و برق وزارت نیرو تأمین شود كه حتی آبونمان اخذ شده از مشتركان نیز برای این كار كافی نیست. فتاح در خصوص فاضلاب تهران عنوان كرد: به دلیل عدم انجام تعهدات دولت و مجلس در رابطه با فاضلاب تهران، اعتبارات كمی برای این بحث اختصاص یافت كه نتوانست قول وزارت نیرو را در سال گذشته عملی كند .وی ابراز امیدواری كرد در سال آتی چند مدول فاضلاب تهران وارد مدار بهره برداری شود.