«با آقای محرابیان صحبت كرده‌ام تا برای برطرف كردن كمبود برق بخش صنعت و معدن كشور از بودجه وزارت صنایع و معادن استفاده كند و نیروگاه بسازد.»

سرپرست وزارت صنایع و معادن: «متولی تامین برق كشور مشخص است و فكر نكنم وزارت صنایع و معادن مسوول ساخت نیروگاه باشد.»

این عبارت‌ها پاسخ دو مسوول ارشد وزارتخانه‌های صنایع و معادن و نیرو به پرسش خبرنگار «دنیای اقتصاد» در خصوص مشكل برق مورد نیاز بخش صنعت و معدن كشور است كه از كمبود ۷هزار مگاوات برق رنج می‌برد.

پرویز فتاح، وزیر نیرو، می‌گوید: «اگر برق داشتیم به مردم می‌دادیم نه به صنعت.» وی در پاسخ به این پرسش كه چگونه وزارت صنایع و معادن می‌تواند وارد كار ساخت نیروگاه شود، می‌افزاید: قرار شده است وزارت صنایع و معادن دو نیروگاه بسازد تا بخشی از برق مورد نیاز صنعت و معدن كشور تامین شود. وی در پاسخ به این پرسش «دنیای اقتصاد» كه نقش وزارت نیرو در این بین چیست؟ می‌گوید: اگر وزارت صنایع و معادن نیروگاه بسازد، می‌تواند از شبكه «ما» برای انتقال برق استفاده كند.فتاح در حالی سرمایه‌گذاری وزارت صنایع و معادن را برای ساخت نیروگاه خواستار می‌شود كه محرابیان معتقد است، وزارت نیرو چون متولی برق كشور است باید برای تامین برق صنعت فكری بكند.

وی به خبرنگار «دنیای اقتصاد» می‌گوید: به آقای فتاح گفته‌ام شما برای تامین برق مورد نیاز صنعت و معدن كشور فكری بكنید، ما هم به نوبه خود كمكتان خواهیم كرد؛ اما این كمك به معنی آن نیست كه وزارت صنایع و معادن وارد كار ساخت نیروگاه بشود. محرابیان در عین حال می‌گوید: برای تامین برق مصرفی بخش صنعت‌و‌معدن كشور هر كمكی از دست‌مان بیاید انجام خواهیم داد؛ اما باز هم تاكید می‌كنم مسوول برق كشور وزارت نیرو است نه وزارت صنایع و معادن. محمدرضا سجادیان، رییس كمیته معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی، در نقد پیشنهاد فتاح می‌گوید: پیشنهاد عجیب آقای فتاح مثل این است كه وزارت صنایع‌و‌معادن در پاسخ به كمبود كابل مس وزارت نیرو بگوید: این وزارتخانه راسا معدن مس كشف و با تجهیز و استخراج این معدن، كارخانه تولید كابل احداث كند.

نماینده مردم خواف و رشتخوار تصریح می‌كند: بنده دو جلسه به طور خصوصی با آقای فتاح درخصوص برق صنعت، معدن و كشاورزی جلسه داشته‌ام كه در این جلسات متوجه شدم، ایشان وزارت نیرو را فقط متولی تامین برق خانگی می‌داند و معتقد است وزارتخانه‌های صنایع‌ومعادن و جهاد كشاورزی خود باید برای برق مصرفی‌شان اقدام كنند.

● رییس‌جمهور وارد میدان شود

سجادیان می‌گوید: چگونگی تامین برق بخش صنعت، معدن و كشاورزی، موضوعی نیست كه در سطح گفت‌و‌گوی وزیران آن را حل كرد، بلكه باید این موضوع در هیات‌دولت مطرح و با نظر مستقیم رییس‌جمهور شرح وظایف هر كدام از این سه وزارتخانه‌ برای تامین برق مورد نیازشان تعیین شود.

وی یادآوری می‌كند: كمبود برق، آسیب‌های جدی به صنایع بزرگ كشور وارد خواهد كرد؛ به‌طوری كه در حال حاضر وزارت نیرو به‌هیچ وجه زیر بار تامین برق صنایع جدید نمی‌رود و معتقد است برق تولیدی كشور فقط كفاف مصارف خانگی و صنایع گذشته را می‌دهد. این در حالی است كه پروژه‌های زیادی همچون فولاد، سیمان و كشاورزی در حال اجرا است و اگر قرار باشد برقی به این پروژه‌ها داده نشود، نمی‌توان آینده امیدواركننده‌ای را برای صنایع مادر كشور متصور شد.

سجادیان در ادامه می‌افزاید: اگر وزارت نیرو بودجه‌ای برای احداث نیروگاه در اختیار ندارد، باید در قالب لایحه‌ای از سوی دولت به مجلس این موضوع را عنوان كند تا نمایندگان مردم مجوز برداشت از محل حساب ذخیره ارزی را به دولت برای احداث نیروگاه بدهند. وی خاطرنشان می‌كند: وزارت نیرو كه امروز از تامین برق صنایع و معادن كشور سرباز می‌زند، فردا هم ممكن است بهانه بیاورد كه فقط متولی تامین آب خانگی مردم است و كشاورزان صنعتگران و معدنكاران باید برای آب مورد نیازشان چاره‌ای بیاندیشند. وی تصریح می‌كند: عبارت «وزارت نیرو» معنایی عام دارد و این وزارتخانه موظف است تا آب و برق مورد نیاز بخش‌های مختلف تولیدی كشور را تامین كند.

علیرضا بهداد