آیدین آغداشلو در مراسم بزرگداشت معصومه سیحون،‌قدیمی‌ترین گالری‌دار فعال در ایران گفت: گالری‌داری در ایران مدیون معصومه سیحون است.

آیدین آغداشلو در مراسم بزرگداشت معصومه سیحون هنرمند نقاش و قدیمی‌ترین نگارخانه‌دار ایران گفت:سالها پیش با دیدن مجموعه‌ای از آثار این هنرمند از او خواستم كه آنها را به نمایش بگذارد چرا كه آثارش نه تنها چیزی از دیگر هنرمندان كم ندارد بلكه روح و حس متفاوتی را نیز داراست.

آغداشلو گفت: سیحون در تمامی این سالها خودش را وقف جامعه هنری كشور كرده و به جای پرداختن به كار اصلی خود كه نقاشی است،در خدمت هنرمندان معاصر درآمده و درحق خود جفا كرده است.

وی شخصیت سیحون را ستیهنده و چالش‌گرا توصیف كرد كه دراظهار مهر و خشمش خودداری نداشت و بر خلاف ایمان و عقیده‌اش حرفی نمی‌زد.

آغداشلو این بانوی هنرمند را «زن آهنین» ‌خواند و گفت: نیرو و اراده آهنینی لازم است كه انسان همچنان بر مواضع خود پایدار بماند و این بزرگترین وجه شخصیت اوست كه از مصائب عدیده دوران زندگی خود خم به ابرو نیاورد.

آغداشلو در ادامه درباره اهمیت گالری و سابقه گالری‌داری در ایران گفت: گالری‌داری در ایران سابقه چندانی ندارد و حتی قدیمی‌ترین موزه‌های ایران نیز ۱۵۰ سال تأسیس شده، این در حالی است كه بیش از ۳۰۰ سال از گالری‌داری در اروپا می‌گذرد.

وی گالری‌داری در ایران را بسیار جدید دانست كه با محمود جوادی‌پور در سال ۱۳۲۶آغاز می‌شود و با تأسیس گالری سیحون در سال ۱۳۴۵ به اوج خود می‌رسد.

آغداشلو گفت: ما سالها با گالری‌داری كاملاً بیگانه بودیم و هنرمندان آثارشان را در خانه‌هایشان می‌فروختند كه البته هنوز هم تعریف مشخصی برای آن نداریم.

وی درباره اهمیت گالری‌داری دردنیا نیز اشاره كرد و گفت:‌اگر گالری‌داری در غرب به وجود نمی‌آمد،هنرمندان مجبور بودند آثارشان را به صورت دوره‌گردی و یا تنها در منازل خود بفروشند.

آغداشلو گالری‌داری را در ایران از مهم‌ترین نقاط تأسیس نظام اقتصاد هنر دانست و گفت: گالری‌داری در ایران را مدیون حضور معصومه سیحون و همراهانش در سال ۱۳۴۵ تا به امروز هستیم و بدون حضور او این سیستم لق و ناكامل،‌ مطلقاً‌ وجود نمی‌داشت.

این منتقد هنری در ادامه گفت: سیحون هیچ نفع مادی از كارش نبرد كه مایه حسد حسودان باشد ولی هنرمندان ما نیز عادت به بدعادتی دارند و معمولاً شكست‌های خود را با گالری‌دار تقسیم می‌كنند و موفقیت‌هایشان را از آن خود می‌دانند. در حالی كه گالری‌دار معرف نقاش،تعیین كننده سقف قیمت نقاشی و محل نمایش آن است.

وی افزود:‌مهمترین مشكل گالری‌داران این است كه باید اثری را به مشتری بفروشند كه چندان مورد نیاز او نیست و بدون آن هم زندگی آنها می‌گذرد. كاری كه افتخارش از آن هنرمند و زحمتش از آن گالری‌دار است.

پرویز كلانتری نقاش و نویسنده نیز سالهای آشنایی خود را با معصومه سیحون را از دوران دانشگاه ذكر كرد و گفت: بعد از پایان دوران دانشگاه،‌من نقاش شدم و او گالری‌دار.

كلانتری نیز به اهمیت گالری‌داری در جامعه هنری اشاره كرد وگفت:ما مناسبات نقاش،گالری و مشتری را اصلاً نمی‌شناختیم و در سفری

كه به همراه ممیز، عربشاهی،پیلارام،شیشه‌گران و نامی به آمریكا داشتیم تازه فهمیدیم كه باید برای نمایش آثارمان در كشور دیگر از طریق یك گالری‌دار معتبر معرفی شویم.

وی معصومه سیحون را مهم‌ترین منبع شفاهی تاریخ هنر ایران معرفی كرد و گفت: من برای نوشتن بسیاری از آثارم درباره هنرمندان به سراغ او رفتم و از اطلاعات او برای آثارم بسیار استفاده كردم.

پرویز كلانتری درادامه متنی را با عنوان «قلب دیگری در سینه سیحون»، به مناسبت بزرگداشت معصومه سیحون خواند.

پرویز ملكی مدیر نگارخانه هما نیز گفت: نگارخانه سیحون با نام هنرمندان بزرگی چون رضا مافی،پرویز تناولی،رضا اسپهبد،سهراب سپهری و... گره خورده و بدون تردید معصومه سیحون فراتر از یك نقاش و گالری‌دار و به عنوان یك شخصیت برجسته هنری در حافظه تاریخی ما ماندگار خواهد شد.

احمد نصراللهی نیز به همین مناسبت قطعه‌ای ادبی خواند و معصومه سیحون را در زندگی خود بسیار تأثیرگذار عنوان كرد و گفت: بسیاری از هنرمندان معاصر معرفی و شهرت خود را در جامعه هنری مدیون معصومه سیحون هستند.

وی همچنین به تلاش سیحون برای معرفی بانوی نقاش مازندرانی به جامعه هنری اشاره كرد وگفت: سیحون برای اولین‌بار مكرمه قنبری را به جامعه هنری كشور معرفی كرد،برای او نمایشگاه گذاشت و به این ترتیب با تلاش خانم سیحون،این بانوی سالخورده و بی‌سواد مازندارانی به عنوان زن برگزیده سال در سوئد انتخاب شد و فیلم‌سازان ایرانی و خارجی به ساخت فیلمی از زندگی و آثار او ترغیب شدند.

در ادامه این مراسم فیلم مستندی از زندگی،خاطرات و آثار معصومه سیحون پخش شد و آیدین آغداشلو لوح تقدیری از سوی جامعه هنری و گالری‌داران ایران به پاس نیم قرن تلاش او در این راه به معصومه سیحون تقدیم كرد.

پس از آن هنرمندان و علاقه‌مندانی كه در این مراسم گرد هم آمده بودند برای بازدید از آثار معصومه سیحون به نگارخانه هما دعوت شدند و از كتاب مجموعه آثار معصومه سیحون نیز رونمایی شد.

این مراسم به همت مجله تندیس، نگارخانه هما و موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار شد.

معصومه سیحون در سال ۱۳۱۳ در رشت متولد شد، و علیرغم میل مادرش كه دوست داشت پزشك شود و در آلمان تحصیل كند، در سال ۱۳۳۵ وارد دانشكده هنرهای زیبا دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۴۵ نیز گالری سیحون را بنیان گذاشت.

نگارخانه سیحون، قدیمی‌ترین نگارخانه فعال كشور است و هنرمندان برجسته بسیاری، اولین نمایشگاه‌های خود را در این نگارخانه برپا كرده‌اند كه از آن میان می‌توان به هنرمندانی چون: سهراب سپهری،رضا مافی،جعفر روح‌بخش،فرامرز پیل‌آرام، محمد احصایی و... اشاره كرد.