معاون برنامه‌ریزی و تأمین منابع سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور گفت: در حال حاضر در خیلی از استان‌ها مدارس ۲ نوبته داریم.

مرتضی شمسایی در گردهمایی كارشناس مسئولان مشاركت‌های مردمی آموزش و پرورش كه امروز در باشگاه فرهنگیان تهران برگزار شد، اظهار داشت: امسال ۲۰۰ میلیارد تومان از بودجه مقاوم‌سازی كم شد و سر جمع اعتبارات ما با اعتبارات ملی، استانی و تخریب و نوسازی به یك هزار و ۷۰۰ تا یك هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

وی با بیان این‌كه هنوز نتوانستیم معادل ظرفیت ۳ برابر اعتبارمان، ۳ برابر كار انجام دهیم، گفت: ادعا می‌كنیم كه از این به بعد مدارس امن خواهیم ساخت.

شمسایی ادامه داد: باید با بهره‌مندی منطقی از اعتبارات دولت و مجلس، مدارس كیفی به تعداد زیاد بسازیم.

وی با بیان این‌كه هنوز مدارس استیجاری و ۲ نوبته داریم، گفت: باید بتوانیم از كمك خیرین مدرسه‌ساز برای ساخت مدرسه استفاده كنیم. گرچه خیرین به رغم كمك ۴ میلیارد دلاری مجلس برای مقاوم‌سازی مدارس همچنان به آموزش و پرورش در امر مدرسه‌سازی كمك كردند.

معاون برنامه‌ریزی و تأمین منابع سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور اضافه كرد: در سال اول اجرای طرح مقاوم‌سازی، كمك خیرین نسبت به سال قبل خود، ۲۰ درصد افزایش یافت.

وی به تشكیل مجامع خیرین مدرسه‌ساز در شهرستان‌های كشور اشاره كرد و اظهار داشت: در حال حاضر ۲۱۲ مجمع خیرین مدرسه‌ساز در شهرها تشكیل شده است و باید بتوانیم تا ۲ سال آینده مجامع خیرین مدرسه‌ساز را در تمام شهرستان‌ها و شهرها تشكیل دهیم یا حداقل NGO خیرین داشته باشیم.

شمسایی تعداد خیرین مدرسه‌ساز را ۱۵هزار نفر ذكر كرد و گفت: باید به خیرین مدرسه‌ساز احترام گذاشت.

وی با بیان این‌كه بیشترین تعهد خیرین را امسال استان خراسان جنوبی داشت، افزود: همایش نهم تكریم از خیرین مدرسه‌ساز اول و دوم آذر در مشهد برگزار می‌شود.