ستاره ۷۲ ساله فرانسوی روز گذشته بخشی از کلکسیون هنری خود را در یک حراجی در پاریس به قیمت فراتر از انتظار ۷/۸ میلیون یورو (۴/۱۲ میلیون دلار) فروخت.

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد به گفته مسئولان حراجی "کورنت دو سان سیر"، گرانترین اثر هنری یک نقاشی بزرگ از ژان ـ پل ریوپل به نام "دره پرنده" بود که به قیمت حدود ۲۵/۱ میلیون دلار به فروش رسید.

یک نقاشی بی‌نام از پی‌یر سولاژه پس از جدالی طولانی میان دو پیشنهاد‌دهنده حدود یک میلیون دلار فروخته شد. در این حراجی ۴۰ تابلو نقاشی متعلق به بازیگر مطرح فرانسوی از جمله آثار هارتونگ، دو استال و سولاژه به حراج گذاشته شده بود. دلون هفته گذشته به خبرگزاری فرانسه گفت: "چون خودم تصمیم گرفته‌ام این نقاشی ها را رد کنم، ناراحت نیستم."

دلون که به آثار هنری علاقه دارد و یک کلکسیونر حرفه‌ای است، همراه دختر ۱۷ ساله‌اش در حراجی شرکت کرده بود تا برای آخرین بار تابلوهای خود را نگاه کند. او درباره این مسئله که چرا تصمیم گرفت بخشی از کلکسیون هنری بزرگ خود در فرانسه و سوئیس شامل آثاری از قرن هفدهم تا بیستم به حراج بگذارد، اظهار نظر نکرد.

بازیگر فرانسوی اولین اثر هنری خود را سال ۱۹۶۴ پس از بازی در فیلم "روکو و برادرانش" لوکینو ویسکونتی خرید که اثری از میکو اسپادارو نقاش قرن هفدهم بود. در حراجی "کورنت دو سان سیر" نمایندگانی از موزه‌هایی در شمال اروپا همین طور کلکسیونرهایی از روسیه و بریتانیا حضور داشتند.